• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Ametyst to minerał złożony głównie z dwutlenku krzemu. Dodatki w postaci glinu, żelaza i innych pierwiastków oraz promieniowanie radioaktywne wpływają na wyjątkową kolorystykę tego kwarcu zaliczanego do grona kamieni szlachetnych. Naturalnie występuje niezwykle rzadko. W strukturze ametystu do wyrobu biżuterii występują charakterystyczne inkluzje przypominające odciski palca, tygrysie pasy lub pierzaste, podobne kształtem do kwiatów. Bywają okazy, w których ujawnia się efekt kamienia księżycowego, czyli rodzaj opalescencji perłowo-białej, srebrzysto-mlecznej bądź srebrzysto-błękitnej poświaty. W naturalnych, nieoszlifowanych bryłkach i szczotkach ametystowych możemy zauważyć wiele odcieni fioletu. Jest to efekt zawartości żelaza i jego skupienia w minerale oraz napromieniowania. Kamień ametystu ulega przemianie pod wpływem temperatury. Podgrzany do temperatury około 400 - 500 stopni Celsjusza zyskuje barwę żółtą i nazywany jest cytrynem. Gdy temperatura jest jeszcze wyższa, około 600 stopni Celsjusza, kwarc traci swoje zabarwienie i staje się przeźroczysty.  Ametyst w połączeniu z cytrynem tworzy ametryn - kwarc w kolorze cytrynowo-fioletowym. Okazy tego kwarcu najczęściej tworzą przepiękne przejścia barwne pomiędzy kolorem fioletowym a żółtym. Jako kamień występuje najczęściej w złożach geotermalnych.
 Ametyst w biżuterii będzie pięknie prezentował się w projektach eleganckich, klasycznych, w stylu casual czy boho. Więcej o stylach w modzie i biżuterii przeczytasz we wpisie na naszym blogu. Ręcznie wykonaną biżuterię z kamieni naturalnych udekorujesz zawieszkami w przeróżnych kolorach i wzorach, chwostami czy różnego rodzaju dodatkami ze stali szlachetnej i stopów metali. Dla branzy biżuteryjnej ametyst formowany jest w kształt kulek, oponek, kaboszonów czy zawieszek w różnych kształtach oraz rozmiarach. Kamień ten jest wrażliwy na działanie promieniowania słonecznego. Należy chronić go przed silnym oddziaływaniem światła oraz temperatury, ponieważ może tracić intensywność swojej barwy. Gotowa biżuteria z ametystem powinna być zatem przechowywana w zaciemnionym miejscu. Więcej, o przechowywaniu swoich wyrobów oraz przedłużaniu trwałości biżuterii, dowiesz się z wpisu na naszym blogu.

Ametyst

Ceniony za swą przepiękną, fioletową barwę – ametyst jest przedstawicielem rodziny kwarców. Występuje w wielu odcieniach fioletu. Można spotkać okazy jasnoliliowe, wrzosowe, oraz ciemnofioletowe - aż do intensywnej, głębokiej purpury. Nie trudno się zauroczyć tak pięknym kamieniem. Ametyst w biżuterii ceniony jest od wieków, jako minerał kosztowny oraz o wyjątkowych właściwościach energetycznych i leczniczych. Kamień ametyst to przepiękny i ponadczasowy materiał na biżuterię. Jak wiadomo, najbardziej cieszy ta własnoręcznie zrobiona! :) Jeśli chcesz zaczernpnąć garść inspiracji do tworzenia prac z ametystem oraz innych pasartowych produktów, zajrzyj na nasz instagram lub dołącz do naszej handmadowej grupy, gdzie możesz zapytać o wszystko i zaprezentować swoje dzieła. :)

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
Wielkość

Wielkość

1 - 7 z 7
Sortuj wg:
strona: z 1