• Darmowa dostawa od 109 zł
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Awenturyn minerał, zwany także kwarcem awenturynowym, jest znanym i cenionym już od starożytnosci materiałem zdobniczym. W różnych kulturach na świecie wykorzystywano awenturyn do bransoletek, naszyjników, rzeźbionych figurek, a także do zdobienia posągów. Wierzono, że awenturyn kamień posiada magiczne właściwości lecznicze, szczególnie jeśli chodzi o wyostrzenie wzroku oraz „widzenia wewnętrznego”. Awenturyn minerał miał też równoważyć emocje i korzystnie wpływać na czakrę serca, przez co uznawano go za kamień miłości. Dlatego też tak chętnie sięgano po naturalny awenturyn do wyrobu biżuterii, w tym do wykonywania pierścieni symbolizujących oddanie. 

  

Obecnie awenturyn do wyrobu biżuterii wytwarza się również sztucznie przez dodanie do stopionej masy szklanej łusek miedzi. Co ciekawe imitacja tego kamienia pojawiła się zanim awenturyn został oficjalnie „odkryty” w nowożytnej nauce. Wyrób szklany nazwano awenturynem, a gdy badano i klasyfikowano awenturyn kamień, nadano mu podobną nazwę. Z tego samego źródła pochodzi także pojęcie „awenturyzacja” oznaczające świetliste migotanie wywołane rozproszeniem i odbiciem promieni świetlnych od drobinek różnych minerałów w macierzystym materiale (zarówno pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego). Nowoczesną wersję szkła awenturynowego znamy (i kochamy!) pod nazwami: Noc Kairu, Szmaragd Nilu i Piasek Pustyni

  

Tak, jak starożytni artyści z upodobaniem stosujący awenturyn do wyrobu biżuterii, tak i my Superhandmadowcy w dzisiejszych czasach zachwyceni jesteśmy jego pięknem. W naszych rękodzielniczych pracach szczególnie lubimy wykorzystywać awenturyn do bransoletek na gumce, makramowych czy z drutu jubilerskiego, do kolczyków z wisiorkami w kształcie fasetowanych kropelek, czy też do ślicznych i modnych ostatnio supełkowanych naszyjników.  Możliwości jest naprawdę wiele! W pasart.pl znajdziesz zarówno awenturyn błyszczący, jak i matowy, o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Upolujesz u nas awenturynowe korale, rzeźbione wisiorki, a nawet awenturyn do bransoletek modułowych - czyli w kształcie oponek z dużym otworem. Tylko od Ciebie zależy, co z nich stworzysz. A gdy już Twoje dzieło będzie gotowe, nie zapomnij pochwalić się nim na naszym Facebooku. :) 

Awenturyn

Awenturyn jest nieprzezroczystą, ziarnistą odmianą kwarcu o charakterystycznej migotliwości. Swoją nazwę awenturyn minerał uzyskał z włoskiego „per aventura” (tł. „przez przypadek”). Terminem tym określono mieniące się szkło otrzymane poprzez omyłkowe wsypanie do niego opiłków miedzi w słynnej weneckiej hucie szkła w Murano, zanim jeszcze awenturyn minerał został odkryty. Najczęściej wykorzystywany awenturyn do wyrobu biżuterii posiada głęboką, ciemnozieloną barwę. Odcień ten awenturyn kamień zawdzięcza wrostkom miki chromowej (fuchsytu). Można się jednak natknąć także na awenturyn o zabarwieniu czerwonobrunatnym (wtrącenia hematytu), brązowym (pirytu), zielonkawobrązowym (goethytu). Rzadziej spotykany awenturyn minerał to okazy niebieskawobiałe (inkluzje dumortierytu), niebieskawozielone oraz pomarańczowe (dodatki innych minerałów). W Tybecie awenturyn kamień znany był też pod nazwą: leonit.

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
Wielkość

Wielkość

Typ

Typ

Wielkość otworu

Wielkość otworu

Kształt

Kształt

Przewiercenie

Przewiercenie

Faktura

Faktura

1 - 10 z 10
Sortuj wg:
strona: z 1