ametyst

Ametyst to minerał należący do grupy kwarcu, najbardziej ceniony w jubilerstwie. Przedstawiamy Wam jego właściwości oraz ciekawostki z nim związane. Warto przeczytać!

 

 

Jego nazwa wywodzi się od greckiego „amethustos” oznaczającego trzeźwość. Od czasów starożytnych używany był jako amulet. Wierzono iż człowiek będący w jego posiadaniu nie upije się.

Ametyst właściwości

Minerał ten występuje przede wszystkim w szczelinach skał okruchowych, ale także magmowych i metamorficznych. Ze względu na swoją odporność na wietrzenie ametyst możnaametyst właściwości znaleźć w piaskach i żwirach. Barwa minerału zwana jest także fioletem królewskim i jest wyznacznikiem standardu fioletu dla innych kamieni szlachetnych w tym odcieniu. Ciekawy jest fakt, że w zależności od miejsca pochodzenia odcień fioletu jest różny. Dzięki temu eksperci mają możliwość ocenienia gołym okiem skąd został wydobyty minerał.

W wyniku tej sporej różnicy we fioletach, ametyst dzieli się na trzy klasy:

  • najlepszej jakości – są to minerały o bardzo ciemnej barwie, nazywane ametystami syberyjskimi, niezależnie od miejsca pochodzenia.
  • średniej jakości – zastępczo nazywane urugwajskimi, są jaśniejsze
  • słabej jakości – charakteryzują się jasnofioletowym zabarwieniem, nazywane są Bahain lub rzadziej Rose de France.

Za barwę odpowiadają związki żelaza. Po czasie użytkowania barwa nawet najlepszego okazu może blednąć. Dlatego też w celu jej podtrzymania można napromieniować radem. Pod wpływem działania wysokiej temperatury 470 – 750°C uzyskuje się zdecydowanie rzadsze odmiany kwarcu jak cytryn. Charakteryzuje się on jasnożółtą barwą. Powstaje podobnie jak ametyst w skałach okruchowych, magmowych czy też metamorficznych, jednak znacznie rzadziej. Dlatego też częściej produkuje się go sztucznie z ametystów. Przez swoją barwę łatwo można go pomylić z dużo cenniejszym topazem. W handlu pojawiły się nieprawidłowe nazwy jak kwarc topazowy lub topaz cytrynowy. Ma to na celu sprzedanie mniej cennego cytrynu jako kamienia o wyższej wartości. Oczywiście jest to nieuczciwe, dlatego też trzeba uważać.

Ametyst występuje też jako minerał mieszany.  Na tej podstawie wyróżnia się:

  • kwarc ametystowy – ametyst przecięty pręgami wrośniętego kwarcu mlecznego
  • ametryn – jest to połączenie ametystu z cytrynem. Granica między barwami fioletową i żółtą jest stopniowa.

Do ametystu pasuje każdy rodzaj szlifu, ale w celu uzyskania jak najpiękniejszej i intensywnej barwy stosuje się szlif diamentowy. Często też wspomaga się barwę podkładając pod kamienie kolorową folię i zamykając w oprawie. Ametystom należącym do klasy słabej jakości nadaje się najczęściej szlif kaboszonowy.

Za tydzień dalej będę kontynuować opis grupy kwarcu. Już dziś serdecznie Was zapraszam do czytania.