Makrama krok po kroku ♥ Wzory ♥ Jak zrobić sploty ♥ Jak zacząć, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Bransoletka makrama – kurs biżuterii DIY

Dziś na tapecie piękna bransoletka makrama. Agnieszka pokaże jak wykonać bransoletkę z koralików frozen, która wygląda jak koralikowa koronka, a jest wykonana splotem makramowym żebrowym. Nazwa mało subtelna, za to efekt uroczy :).

Potrzebne materiały do zrobienia bransoletki:

Najpierw pokażę na czym polega wykonanie tego splotu. Aby splot był dobrze widoczny, użyję 4 grubych sznurków, natomiast do wyrobu biżuterii polecam cienkie sznurki o matowej, szorstkiej powierzchni, ponieważ łatwo je zacisnąć. Dzięki temu uzyskasz precyzyjny, równy wzór. Jest wiele możliwości, jak rozpocząć pracę nad biżuterią. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcesz zapinać bransoletkę czy naszyjnik. Wybrałam najprostszy sposób, który umożliwia wklejenie gotowego, płaskiego zapięcia.
Krok 1
Zwiąż razem 4 sznurki. Jeden z nich żółtego koloru jest bazą, na której będziesz wykonywać splot owijając bazę pozostałymi sznureczkami. Dla wygody, dobrze jest przypinać sznurki szpilkami do styropianu. Naszą bazę, czyli żółty sznurek przypnij w dwóch miejscach, tak by był naciągnięty i tworzył linię prostą.
01
Krok 2
Pierwszy sznurek po lewej stronie przełóż od dołu do góry, nad żółtym sznureczkiem, następnie pod nim. Zaciśnij. Ten sam sznurek prowadź w ten sam sposób po raz drugi. Zaciśnij. Pierwszy splot zrobiony.
splot makramowy żebrowy
Krok 3
Postępuj tak samo z pozostałymi sznureczkami. Pamiętaj, aby każdy sznurek prowadzić dwa razy dookoła sznurka bazowego, zaciskać i za każdym razem układać ładnie węzełki.
splot makrama
04
Krok 4
Teraz, na końcu rzędu, przypnij sznurek bazowy szpilką i poprowadź go pod skosem, a następnie przypnij w drugim miejscu tak by utworzył napiętą, skośna linię. Rozpocznij pracę od prawego, niebieskiego sznurka. Dwukrotnie owiń nim sznurek bazowy. Zaciśnij. Kontynuuj pracę postępując tak samo jak podczas tworzenia pierwszego rzędu.
splot makramowy
06
Krok 5
Po zakończeniu rzędu, znów przypnij żółty sznurek na końcu węzełków, prowadź go skośnie w dół i przypnij drugą szpilką. Rozpocznij tworzenie kolejnego rzędu. Kontynuuj pracę, aż uznasz, że bransoletka jest wystarczająca długa. Końce sznurków wklej do końcówek do wklejania, lub do zapięcia z otworami do wklejania.

Teraz możemy zacząć pracę – właściwa bransoletka makrama czeka 🙂

Jeśli już wiesz jak wykonać splot żebrowy, łatwo będzie wytłumaczyć bardziej złożony układ, w którym dodatkowo wykorzystałam koraliki frozen.

Krok 1
Każdy sznureczek złóż na pół i zawiąż supełek by łatwo go było przypiąć do podkładki ze styropianu. Ułóż sznurki i przypnij obok siebie.
01
Krok 2
Pierwszy sznurek z lewej strony (zielony) przypnij szpilką pod węzełkiem, następnie przełóż horyzontalnie nad pozostałymi sznureczkami i znów przypnij szpilką. To będzie baza, na której wykonasz splot, dokładnie tak samo jak w przykładzie z grubymi sznurkami. Różnica polega jedynie na tym, że każdy sznurek przełożysz dookoła sznurka bazowego nie 2 razy lecz 4 razy.
W ten sposób zrobisz 3 rzędy równoległe do siebie (sznurka bazowego nie prowadzisz pod skosem, lecz równolegle).
02
03
bransoletka makrama diy
05
Krok 3
Przypnij bazowy sznurek ( zielony, po prawej stronie ) na końcu węzełków do podkładki. Następnie nawlecz na niego fioletowy koralik. Jeszcze raz przypnij sznurek bazowy do podkładki, ułóż ukośnie i przypnij na końcu szpilką, tak by tworzył napiętą, skośną linię.
06
Krok 4
Teraz wykonaj następny rząd. Rozpocznij pracę od fioletowego sznurka. Pamiętaj! Każdy sznurek owijasz 4 razy!
makrama diy
Krok 5
Przypnij zielony sznurek bazowy do podkładki, na końcu węzełków. Nawlecz turkusowy koralik, przypnij sznurek jeszcze raz tuż przy koraliku, a następnie poprowadź sznurek równolegle i jeszcze raz przypnij, tak by sznurek był napięty.
08
Krok 6
Rozpocznij wykonywanie kolejnego rzędu od lewej strony, od zielonego sznureczka, jak zawsze pamiętając, że oplatasz go 4 razy. Następnie przypnij sznurek bazowy szpilką, nawlecz na niego fioletowy koralik, jeszcze raz przypnij szpilką, poprowadź sznurek równolegle do poprzedniego rzędu i przypnij do podkładki. Rozpocznij wykonywanie rzędu od prawej strony, od fioletowego sznureczka.
09
10
Krok 7
Po wykonaniu rzędu, przypnij sznurek bazowy do podkładki, nawlecz na niego turkusowy koralik, przypnij sznurek do podkładki. Nawlecz na zwisające sznureczki koraliki. Pierwszy sznurek od lewej strony (zielony) pomiń. Zacznij od dwóch niebieskich koralików na pierwszym niebieskim sznureczku, na drugi nawlecz trzy koraliki. Na każdy, kolejny sznureczek nawlecz o jeden koralik więcej. Następnie przypnij bazowy sznurek tak, by utworzył napiętą, skośną linię tuż pod koralikami.
bransoletka makrama
Krok 8
Zacznij sploty od lewej strony. Postępuj tak jak dotychczas. Na końcu rzędu przypnij sznurek bazowy do podkładki, nawlecz fioletowy koralik, znów przypnij sznurek tuż przy koraliku, a następnie przypnij sznurek bazowy równolegle do wykonanego rzędu.
12
Krok 9
Czynności opisane we wcześniejszych krokach powtórz, tak by uzyskać symetryczną kompozycję. Końcówki gotowej bransoletki przytnij, tak by łatwo je było wkleić do szerokich końcówek. Do wklejania użyj mocnego kleju, by mieć pewność, że sznureczki się nie wysunął.
Polecam dwuskładnikowy poxipol lub pattex. Aby ułatwić zapinanie bransoletki, możesz przymocować łańcuszek do kółeczka przy zapięciu.
makrama bransoletka
14
bransoletka makrama
Tęczowa bransoletka makrama 🙂
diy bransoletka

Jak Wam się podoba nasza bransoletka makrama?

Będziemy czekać na Wasze prace! Żeby było nam łatwiej Was znaleźć to koniecznie oznaczcie nas #kurspasart. Przyjemności! 

Jeśli wiązanie supełków wciągnęło Cię tak mocno jak nas to koniecznie zajrzyj jeszcze na te wpisy:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.

Może Ci się także spodobać >>

9 Comments

 1. Super to wygląda 🙂 dziękuje za ten krótki kurs. mam nadzieję, że uda mi się wykonać taką samodzielnie 🙂 pozdrawiam!

 2. Be-tik says:

  Wygląda super, ale też pracochłonna, prawda?

  1. Wbrew pozorom całość robi się całkiem szybko. Jak już się nauczysz splotu, to godzina powinna wystarczyć :).

 3. Świetny tutorial, efekt tak samo. Dzięki za świeżą porcję informacji. Oby więcej takich wpisów. Zapraszam też do mnie, podobna tematyka: http://karolinakoscielniak.blogspot.com/

 4. Również dziękuję za tutorial, bardzo ładna ta bransoletka, chętnie wypróbuję taką technikę.

 5. bejatkas84 says:

  A można prosić o foto jak wygląda na ręce???

  1. Niestety nie mamy już tej bransoletki, została oddana na cele charytatywne :). Pozdrawiamy!

 6. Karolina says:

  Jakich wymiarów powinna być końcówka do wklejania?

 7. Monika P. says:

  A jak zakonczyc gdy nie ma sie takich zapiec? Ewentualnie takie okragle? Mozna tez wkleic? Badz zaplesc bez zadnych koncowek? Z gory dziekuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.