bransoletka1

Kolorowe bransoletki ze sznurka, które można zestawiać ze sobą jak puzzle, to pomysł Agnieszki na wesołą biżuterię. Wykonanie jest niezwykle proste, a efekt – rzeczywiście wesoły :).

Bazą mojej bransoletki jest sznurek woskowany np. 1mm, 2mm lub kauczuk. Sznurek woskowany jest bawełniany zatem nie jest idealnie równy, co widać w tym projekcie. Taką miałam intencję :).
Aby biżuteria była bardziej “równa”, możecie użyć sznurka powlekanego a nawet sznurek shamballa. Z tym drugim będzie dużo więcej pracy, ale efekt będzie równiutki.

Potrzebne materiały:

materiały
sznurek woskowany, proponuję dwie grubości 1mm i 2mm, dobrane kolorystycznie (grubszy sznurek będzie bazą, cienkim będziemy owijać),
kauczuk ( może być bazą zamiast grubszych sznurków ),
– okrągłe zapięcie wtykowe lub magnetyczne (w kursie wykorzystałam zapięcie o otworze 5 mm, wielkość otworu zależy od ilości sznurków, które będą stanowić bazę oraz średnicy kauczuku),
klej poxipol lub pattex oraz klej magic
– nożyczki.

Długości sznurków, które będą bazą do owijania są dowolne lecz ja proponuję wykonać odcinki bransoletki, które będą odpowiadać obwodowi naszego nadgarstka lub jego dwu krotność np. obwód mojego nadgarstek to 18 cm, zrobiłam więc odcinki 18cm i 36cm.

Po połączeniu poszczególnych elementów można stworzyć naszyjnik.

PORADY:
– Jeśli użyjemy kauczuk jako bazę, naszyjnik będzie się śmiesznie wił i falował, ponieważ podczas owijania kauczuku sznurkiem, trochę go rozciągniemy.
naszyjnik sznurkowy z kauczukową bazą
– Jeśli użyjemy sznurków jako bazy, naszyjnik będzie troszkę cięższy i sztywniejszy i będzie go można ułożyć klasycznie.
naszyjnik sznurkowy

Jak wykonać bransoletkę

Krok 1 i 2.
Weź trzy sznurki, grubość 2mm  (długości około 36cm), sklej ich końcem klejem magic.
krok1
krok2
Krok 3, 4 i 5.
Przyklej do końców sklejonych trzech sznurków, koniec sznurka grubości 1mm, ale w przeciwnym kierunku. Długość sznurka to około 5 metrów. Następnie zacznij owijać nim grube sznurki oraz końcówkę cienkiego. Owijaj ciasno. Jeśli zrobi się przestrzeń między kręgami ze sznurków, przesuń je.
krok3
krok4
krok5
UWAGA: Możesz zamiast bazy składającej się z 3 sznurków grubości 2mm, użyć 8 sznureczków grubości 1mm.
krok5a
Krok 6 i 7.
Po owinięciu całej długości, przytnij cienki sznurek i sklej klejem magic wszystkie końcówki razem.
krok6
krok7
Krok 8 i 9.
Końce powstałego odcinka owiniętego sznurkiem, wklej do zapięcia wtykowego. Polecam do tego poxipol. Jest gęsty, dzięki temu nałożysz go precyzyjnie na ścianki otworu w zapięciu,  nie zaklejając małej dziureczki, która znajduje się na dnie dłuższej części zapięcia. Jeśli użyjesz wodnistego kleju, możesz ją zalać, przez co zapięcie nie będzie się domykać.
krok8
krok9
krok9
krok9a
Krok 10
W ten sposób wykonaj kilka kolorowych odcinków i baw się ich zestawianiem!
krok10
bransoletka2

bransoletka3

bransoletka4
Jak już wcześniej wspominałam, jako bazę bransoletki możesz użyć kauczuku. Postępuj tak samo jak ze sznurkami z małą różnicą. Do sklejenia końcówki sznurka z kauczukiem użyj kleju pattex. Lepiej połączy te dwa materiały.
Zostaw także 2 mm wystającego kauczuku, by po włożeniu końcówki do otworu zapięcia, stykał się ze ściankami.
kauczuk 1
kauczuk 2
kauczuk 3
Co zrobić jeśli zapięcie mam idealne na wymiar kauczuku ale sznureczki już nie wchodzą?

Na sam koniec jeszcze jedna propozycja. Bransoletka, w której użyłam kauczuk  grubości 2 mm, sznurków woskowanych grubości 1 mm oraz maleńkich zapięć magnetycznych z kuleczką. Otwór w tym zapięciu ma 2 mm, więc kauczuk wchodzi idealnie natomiast już nie schowamy końcówki
sznureczka, dlatego musimy ją ładnie skleić za pomocą kleju magic i dopiero po wyschnięciu wkleić do końcówek za pomocą kleju poxipol. Oczywiście kauczuk musi wystawać. Nie owijamy go do samego końca sznureczkiem.
końcówka kauczukowa
końcówka kauczukowa 2

Końcowy efekt

bransoletka z zapieciami magnetycznymi2

bransoletka z zapieciami magnetycznymi

Życzę kolorowej biżuterii 🙂

bransoletka sznurkowa owijana kurs obrazkowy

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.