Bransoletka na gumce, to najczęściej spotykana biżuteria do codziennych stylizacji. Bransoletka z kamieni jubilerskich to stała ozdoba widoczna u Magdy Gessler, Maji Sablewskiej czy Brada Pitta :). Jak zrobić i zawiązać bransoletkę na gumce, tak aby służyła długie lata? Bardzo prosto!

Rozsypane koraliki z ulubionej bransoletki, to niemiła niespodzianka ale z tego kursu, dowiesz się jak zawiązać bransoletkę na gumce silikonowej, własnie tak, żeby było 100% pewności, że się nie rozwiąże.

Zrobienie bransoletki na gumce zajmuje zaledwie kilka chwil. Fajne zestawienie szklanych koralików lub kamieni naturalnych, do tego ładna zawieszka i będziesz miała bransoletkę, której nie będzie miał nikt inny. Kiedy do bransoletki dołączysz chwosty albo pomieszasz różne rodzaje koralików, efekt może być bardzo ciekawy.

Największą obawą przed noszeniem bransoletki na gumce, jest strach, że bransoletka się rozwiąże i wszystkie koraliki posypią się w niezananych kierunkach. Spokojnie, Agnieszka zna taki sposób na wiązanie gumki na bransoletkę, że taka wpadka Wam nie grozi.

kamienie-na-bransoletke

Koraliki i gumka potrzebne do zrobienia bransoletki:

  • gumka jubilerska potrzebujesz ok 25-30cm na jedną bransoletkę. Do wyboru masz gumkę sylikonową, która ma kształt cieniutkiej rurki i jest dosyć sztywna w wiązaniu. Możesz też wybrać gumkę typu “elastoma“, która jest złożona z kilku cienkich elastycznych pasm, mocno się rozciąga i raczej trudno ją zerwać. Nie ma lepszej lub gorszej gumki na bransoletki – podobnie jak z koralikami – jest to kwesti tego, co się lubi i z czym się lepiej pracuje
  • koraliki szklane  lub kamienie naturalne (do bransoletki o długości 18 cm użyłam 19 sztuk koralików kocie oko wielkości 10mm. Możesz tu wykorzystać każde koraliki jakie Ci się podobają, przez które przejdzie gumka. Na gumce najfajniej wyglądają koraliki o wielkości maksymalnie 10mm, ponieważ bransoletka “nie zjeżdża” na dłoń i nie wygląda ciężko
  • przekładka – opcjonalnie
  • krawatka z uchwytem najlepiej w kształcie oliwki
  • kółeczka montażowe – kółeczko łączy krawatkę z zawieszką lub, jeśli nie chcesz krawatki, może być jako element służący do zawieszenia zawieszki na bransoletce. Jeśli chcesz zawieszkę na krawatce, wybierz kółeczko o średnicy do 5mm. Jeśli zrezygnujesz z krawatki i chcesz zawiesić charmsa na samym kółeczku, wybieraj kółeczka powyżej 6mm, najlepiej typu “sprężynka”
  • zawieszka – do bransoletki najładniej wygladają zawieszki w rozmiarze do 15mm wysokości. Dłuższe zaburzają proporcje i są po prostu niewygodne
  • klej jubilerski

DOBRA RADA: półfabrykaty typu zawieszka, kółeczka montażowe czy przekładki wybieraj w tym samym kolorze i zrobione z tego samego metalu. Praktycznie niezniszczalne są półfabrtkaty ze stali chirurgicznej (nierdzewnej).

Kurs dla początkujących, jak zrobić bransoletkę

Krok 1
Nawlecz na gumkę koraliki, przekładkę oraz krawatkę z charmsem. Użyłam tutaj gumki silikonowej 0,8mm.
diy bransoletka

Jak zawiązać bransoletkę na gumce

Krok 2

Zawiąż supełek pomiędzy koralikami. Zaciskaj pomału, tak by supełek był jak najmniejszy. Zwróć uwagę, aby koraliki do siebie przylegały, to znaczy, żeby pomiędzy koralikami, po zawiązaniu supełka, nie robiła się przerwa.
krok2
Krok 3
Jak ukryć supełek? Trzeba schować go w koraliku. Ponieważ gumka jest dość gruba, nie jest łatwo przewlec jej koniec przez dziurkę koralika, co jest konieczne, żeby przeciągnąć supełek. Jak to zrobić? Chwyć koralik sąsiadujący z supełkiem. Naciągnij gumkę, tak by gumka znajdująca się w koraliku była jak najcieńsza. Włóż jak najgłębiej do dziurki jeden z końców gumki. Przytrzymaj gumki jedną ręką, a drugą ciągnij pomału gumkę, na którą nawleczone zostały koraliki. Koniec gumki powinien wysunąć się wraz z przesuwającą się gumką.
jak-zawiazac-bransoletke-na-gumce
Krok 4
Spróbuj przesunąć supełek, tak by znalazł się w koraliku. Jeśli jest za duży, jeszcze raz pomału go zaciśnij. Jeśli wiesz, że supełek się zmieści w dziurce, nałóż tuż przed nim małą kropelkę kleju i przeciągnij supełek. W ten sposób zabezpieczysz go przez wysunięciem i rozwiązaniem się.
jak-ukryc-supelek-w koraliku
Krok 5
Odetnij końce gumki tuż przy koraliku. Bransoletka jest gotowa!
diy biżuteria

Jaka gumka jest najlepsza na bransoletkę?

Zamiast gumki silikonowej możesz użyć elastomy. To w też gumka silikonowa, ale ma zupełnie inną strukturę niż zwykła gumka. Składa się z wielu cieniutkich niteczek silikonowych. W porównaniu z gumką silikonową jest dużo bardziej elastyczna. Elastoma jest tak cienka, że dla bezpieczeństwa możesz nawlec ją podwójnie. Jak zawiązać bransoletkę na gumce typu “elastoma”? Nawlecz koraliki na złożony na pół odcinek elastomy, tak by przechodziła przez koralik podwójnie. Przy małych dziurkach najlepiej posłużyć się igłą.
krok1 p
Po nawleczeniu wszystkich koralików nie zawiązuj ich klasycznie (jak sznurówki) lecz chwyć wszystkie gumeczki razem i dopiero teraz zrób z nich supeł. Zaciskając supeł nie szarp mocno gumek. Rób to pomału, kilkukrotnie pociągając. Schowaj supeł w dziurce koralika, odetnij wystające gumki i gotowe.
jak zawiazać bransoletkę

Kilka wskazówek i dodatkowych inspiracji.

Fajnie zrobić kilka bransoletek pasujących do siebie kolorystycznie i nosić je razem w różnych konfiguracjach. Dla urozmaicenia możesz użyć zawieszki podwieszonej na samym kółeczku montażowym typu sprężynka. Nie polecam podwieszać zawieszek na kółeczku otwartym, bo łatwo je zgubić.
bransoletka kolorowa jadeit 10mm
bransoletka na gumce
bransoletki z koralików diy

Bransoletki na gumce najlepiej wyglądają, kiedy są zrobione w z koralików o wielkości 8 lub 10mm. Do kompletu możesz zrobić oddzielną bransoletkę z mniejszych koralików. Świetnie wyglądają w jednej tonacji, ale różnych strukturach. Matowe, błyszczące, przezroczyste, mleczne.
Do uzyskania bransoletki długości 18cm musisz użyć 23 koralików wielkości 8 mm lub 18 sztuk 10 mm.
bransoletka z korali diy
W tej asymetrycznej bransoletce zestawiłam ze sobą koraliki w dwóch kolorach i dwóch rozmiarach.
12 sztuk-10 mm i 9 sztuk-8 mm.
bransoletka z koralikow zrob to sam
Do dekoracji bransoletek możesz użyć przekładek z uchwytem na zawieszkę, zwanych krawatkami, charmsów zawieszonych na karabińczyku lub kółeczku montażowym typu sprężynka.
zawieszki sklep

Moje ulubione koraliki do tego typu bransoletek to jadeity i kocie oko. Chętnie używam też koralików transparentnych i lustrzanych oraz… no właśnie, wszystkie kulki wyglądają super :).

Więcej informacji dla początkujących w robieniu biżuterii, znajdziesz w tych kursach:


Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.