W dzisiejszym kursie, Agnieszka Wajzer-Nowak, pokaże Wam jak zrobić bransoletke z kryształków, która idealnie nadaje się na własnoręcznie zrobiony prezent. Kryształki bicone, to małe, urocze koraliki, z których można zrobić fantastyczną biżuterię. Projekty charakteryzują się lekkością, połyskiem i elegancją.
jak zrobić bransoletke
Potrzebne materiały:

kryształki – bicone (potrzebujemy 97 sztuk wielości 6mm lub 147 sztuk wielkości 3mm do uzyskania bransoletki o długości około 18cm)
zapięcie toggle lub karabińczyk i kółeczka montażowe sprężynki
– 1,6m żyłki lub linki jubilerskiej – 0,5mm do większych kryształków; mocne nici lub żyłka 0,2mm do małych kryształków (jeśli używasz nici lub bardzo cienkiej żyłki, przydadzą Ci się dwie igły, które ułatwią  nawlekanie małych kryształków)
-nożyczki

kryształki rondelle

Krok 1 Nawlecz na środek żyłki 4 kryształki.
01
Krok 2 Skrzyżuj żyłkę w czwartym koraliku i zaciągnij żyłkę tworząc kółeczko z 4 kryształków.
jak zrobic bransoletke
Krok 3 Na prawą żyłkę nawlecz 2 kryształki, na lewą żyłkę 1 kryształek.
diy bransoletka
Krok 4 Lewą żyłkę przewlecz przez drugi koralik znajdujący się na prawej żyłce tak, by utworzyć kolejne kółeczko. Po zaciągnięciu żyłka powinna wychodzić w dwie strony ze środkowego kryształka.
04
Krok 5 Nawlecz na prawą żyłkę dwa kryształki, na lewą 1 kryształek.
diy bransoletka
Krok 6 Lewą żyłkę przewlecz przez drugi koralik znajdujący się na prawej żyłce tak, by utworzyć kolejne kółeczko.
06
Krok 7 Postępuj tak jak w kroku 5 i 6 do uzyskania odpowiedniej długości (dopasuj długość do Twojego nadgarstka licząc, że do długości bransoletki, którą uzyskasz trzeba doliczyć długość zapięcia). Długość bransoletki to zazwyczaj 18-19cm (razem z zapięciem). Aby uzyskać podobną długość, zużyłam 58 kryształków wielkości 6mm, a na drugą bransoletkę 88 kryształków wielkości 3mm.
jak zrobić fajne bransoletki
Krok 8 Przeprowadź prawą (na zdjęciu dolną) żyłkę przez 3 kryształki, które tworzą ostatnie kółeczko, tak by obydwa końce żyłki znalazły się obok siebie.
08
Krok 9 Teraz zamontujesz pierwszą część zapięcia toggle. Na prawą żyłkę (na zdjęciu dolną) nawlecz kółeczko od zapięcia toggle. Drugą żyłkę, lewą (górną) przełóż przez kółeczko zapięcia toggle, a następnie przez 4 kryształki, które tworzą ostatnie kółko bransoletki. Prawą żyłkę (tą, która wystaje z zapięcia toggle) przeprowadź przez najbliższy kryształek (pierwszy kryształek z górnego rzędu).
09
Krok 10 Następnie nawlecz na prawą żyłkę 3 kryształki. Lewą żyłkę (tę bez kryształków) przeprowadź przez trzeci koralik nawleczony na prawą żyłkę i zaciągnij żyłkę, tworząc w ten sposób kółeczko z 4 kryształków. W ten sposób “wracamy”, tworząc drugi rząd bransoletki.
10
Krok 11 Lewą żyłkę  przewlecz przez najbliższy kryształek (drugi znajdujący się w górnym rzędzie). Na prawą żyłkę nawlecz 2 kryształki.
jak zakończyć bransoletke
Krok 12 Lewą żyłkę przewlecz przez drugi kryształek nawleczony na prawą żyłkę, tworząc kolejne kółeczko.
12
Krok 13 Znów lewą (dolną) żyłkę przeprowadź przez najbliższy kryształek (trzeci z górnego rzędu), a na prawą żyłkę nawlecz 2 kryształki. Następnie lewą żyłkę przeprowadź przez drugi kryształek nawleczony na prawej żyłce. Postępuj tak aż do końca bransoletki.
13
Krok 14 Teraz zamocuj drugą część zapięcia toggle. Aby zapięcie dobrze się zapinało, potrzebujesz dwóch kółeczek sprężynek. Jedno z nich nawlecz na lewą żyłkę, która znajduje się na środku bransoletki (na zdjęciu – dolna żyłka).
14
Krok 15 Następnie przewlecz żyłkę, na którą zostało nałożone kółeczko, przez najbliższy kryształek.
15
Krok 16 Lewy i prawy koniec żyłki przekładamy przez kolejne kryształki, zataczając kółka. Dzięki temu każdy z końców żyłki powinien dwukrotnie przejść przez kółeczko montażowe. Następnie przekładamy żyłkę tak by oba końce spotkały się na środku bransoletki, tak by można było je związać na supełek.
16
Krok 17 Po wykonaniu supełka przekładamy jeszcze raz oba końce żyłki przez najbliższe kryształki i obcinamy tak, by żyłka schowała się w kryształku.
17
Krok 18 Podczepiamy jeszcze jedno kółeczko montażowe, mocujemy druga część zapięcia toggle i bransoletka jest gotowa. Bransoletka wraz z zapięciem wynosi 18,3cm. Jeśli chcesz uzyskać dłuższą bransoletkę, użyj większej ilości kryształków albo wydłuż zapięcie kolejnym kółeczkiem montażowym lub wybierz większe zapięcie.
18
Tak wygląda bransoletka wykonana z kryształków 3mm
jak zrobić bransoletke

Feria kolorów w kryształkach bicone jest naprawdę imponująca, dlatego w połączeniu z różnymi zapięciami i beadingowymi splotami można stworzyć wiele wzorów. Zachęcam do eksperymentów!
bicone A4

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.