Dziś coś dla tych z Was, którzy poszukują inspiracji na własnoręcznie robiony prezent na Dzień Matki. Marta Draganek pokaże Wam jak zrobić bransoletkę i naszyjnik z muszli. W kursie zaprezentuje Wam klasyczną bransoletkę wykończoną srebrnymi elementami ze stali nierdzewnej oraz długi naszyjnik, który w razie potrzeby zmienia się w równie stylową bransoletkę ze złotym wykończeniem. Oba projekty dzięki zastosowaniu filigranowych łączników w formie róży zyskały niezwykle romantyczny charakter. Biżuteria prezentowana w kursie jest nietrudna w wykonaniu, ale i na tyle elegancka, że wprost idealnie nadaje się na ręcznie robiony prezent dla Mamy :). Do dzieła!

Zachwyciły mnie ostatnio koraliki z muszli – pokuszę się nawet o stwierdzenie, że była to miłość od pierwszego wejrzenia! Drobne matowe kule w naturalnym beżowokremowym odcieniu idealnie wpisują się w styl Boho, który nieprzerwanie króluje w mojej skrzyneczce na biżuterię i moich ostatnich projektach. Mam nadzieję, że biżuteria prezentowana w kursie przypadnie do gustu, zarówno Wam, jak i osobie obdarowanej :). Zatem do dzieła!

Materiały

materiały pedzel

 

Naszyjnik:

Koraliki z muszli -beżowokremowe, matowe, w kształcie kuli o średnicy 6mm – 25szt

Łącznik do biżuterii – filigranowy ze stali nierdzewnej, w kształcie róży 24x24mm

Kółka montażowe – otwarte 5mm. Ok 50 sztuk, posłużą nam nie tylko jako element montażowy, ale również jako przekładki

Linka jubilerska – 0.38mm – będziemy potrzebować ok 40-50cm

Łapaczki do biżuterii – męskie 8mm – 2sztuki

Rzemień jubilerski – rzemień naturalny w kolorze czekoladowym, okrągły, 2,5mm. Długość rzemienia zależy oczywiście od Waszych preferencji. Ja przygotowałam dwa rzemienie – 68 i 43cm. Używam ich zamiennie w zależności od stroju i nastroju. Dłuższy wykorzystuję jako element długiego naszyjnika do luźnych bluzek i tunik. Krótszy zamienia naszyjnik w bransoletkę, którą mogę czterokrotnie owinąć wokół nadgarstka (obwód nadgarstka 15cm).

Końcówki do biżuterii – zaciskowe 8x3mm – ok 8 sztuk. Potrzebne do wykończenia rzemienii. Można je zastąpić 4 końcówkami w kształcie walca.

Karabińczyk -12mm – 3 sztuki

Zaciski – drobne zaciski w kształcie walca lub okrągłe stopery, 2-3mm – 2 szt. Potrzebne do zamocowania łapaczek na lince jubilerskiej. Ich kolor nie ma znaczenia, ponieważ i tak będą ukryte wewnątrz łapaczek.

Klej jubilerski – np. Hasulith lub UHU. Wpuścimy odrobinę do wnętrza łapaczek.

Bransoletka:

Koraliki z muszli -beżowokremowe, matowe, w kształcie kuli o średnicy 6mm – ilość koralików oczywiście należy dobrać do rozmiaru nadgarstka. Na mój nadgarstek o obwodzie 15cm potrzebowałam 14szt

Łącznik do biżuterii – filigranowy ze stali nierdzewnej w kształcie róży 24x24mm

Kulki gładkie – ze stali nierdzewnej w kolorze srebrnym, 3mm – o dwie mniej niż koralików. W moim przypadku wystarczyło 12szt

Zapięcie magnetyczne – ze stali nierdzewnej, kula 10x6x6mm – 1szt. Świetnie sprawdziło się przy tym projekcie! Zapinanie i rozpinanie bransoletki jedną ręką stało się niezwykle łatwe, a dzięki mocnemu magnesowi, mam pewność, że nie zgubię bransoletki.

Linka jubilerska – 0,38mm -25-30cm, w zależności od długości bransoletki

Stopery – drobne stopery lub zaciski w kształcie walca, kolor srebrny, 2-3mm – 2szt. Potrzebne do zamocowania linki jubilerskiej

Narzędzia jubilerskie – szczypce płaskie, tnące oraz okrągłe bociany

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania biżuterii znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą głównie inspiracji i nauce techniki. Prezentowane projekty możesz dowolnie modyfikować, nie przejmuj się, więc jeżeli któregoś z produktów użytych w kursie zabraknie :).

Wykonanie

Bransoletka

Zaczynamy od przycięcia linki jubilerskiej. Długość linki zależy oczywiście od obwodu nadgarstka. Dla siebie (nadgarstek 15cm) przygotowałam dwa odcinki o długości około 12cm.

1 pedzel

Przeciągamy linkę przez uszko łącznika i zabezpieczamy stoperem. Przydatne tutaj będą szczypce płaskie lub wygięte – nakładamy stoper na linkę i zaciskamy szczypcami.

2 pedzel

 

3 pedzel

Na linkę nakładamy na przemian koraliki z muszli oraz kulki ze stali nierdzewnej.

4 pedzel

Na koniec nawlekamy stoper oraz zapięcie magnetyczne.

5 pedzel

Koniec linki przeciagamy z powrotem przez ostatnie dwa koraliki i przekładkę.

6 pedzel

7 pedzel

Zaciskamy szczypcami stoper, aby zamocować zapięcie.

8 pedzel

9 pedzel

Szczypcami tnącymi obcinamy nadmiar linki.

10 pedzel

Tak wygląda połowa naszej bransoletki. Z drugiej strony łącznika mocujemy koraliki na lince dokładnie w ten sam sposób.

11 pedzel

Bransoletka gotowa!

12 pedzel

Naszyjnik

Linkę o długości ok. 32cm przeciągamy przez uszko łącznika i składamy ją na pół. Nawlekamy 20 koralików z muszli naprzemiennie z dwoma kółkami otwartymi – w tym projekcie w roli przekładek.

13 pedzel

Na końcu nawlekamy łapaczkę oraz stoper/zacisk.

14 pedzel

Zaciskamy stoper przy pomocy szczypiec płaskich.

15 pedzel

 

16 pedzel

Następnie, odcinamy nadmiar linki jubilerskiej. Do wnętrza łapaczki wpuszczamy odrobinę kleju i zamykamy ją z pomocą narzędzi.

17 pedzel

Domykamy haczyk łapaczki posługując się bocianami okrągłymi.

18 pedzel

Z drugiej strony łącznika montujemy pięć koralików z przekładkami, tak aby filigran w naszyjniku ułożony był asymetrycznie.

19 pedzel

Sznur z koralików zawieszony zostanie na rzemieniu. Możecie przygotować rzemienie różnej długości, które będzie można zmieniać w zależności od stylizacji. Dzięki temu stworzycie uniwersalną biżuterię 3w1 – długi/krótki naszyjnik oraz bransoletkę. Dla siebie przygotowałam dwa rzemienie – jeden o długości 68cm do długiego naszyjnika, drugi – o długości 43cm – do krótkiego naszyjnika, który jest dla mnie również bransoletką czterokrotnie owijaną wokół nadgarstka.

Czekoladowy brąz rzemienia idealnie komponuje się z beżowymi i kremowymi kamieniami. Wykończymy go złotymi końcówkami. Do rzemienia o średnicy 2,5mm dobrałam drobne końcówki zaciskowe. Na powierzchnię rzemienia nanosimy odrobinę kleju i nakładamy dwie końcówki, tak aby rzemień zamknął się w ich wnętrzu.

20 pedzel

Zaciskamy skrzydełka końcówek przy pomocy szczypiec.

21 pedzel

W ten sposób uzyskaliśmy idealnie dopasowaną prostokątną końcówkę. Oczywiście możecie końcówki zaciskowe zastąpić pojedynczą w kształcie walca o odpowiedniej średnicy.

22 pedzel

Doginamy jeszcze uszka końcówek..

23 pedzel

I zaczepiamy karabińczyk na kółeczku montażowym.

24 pedzel

Na drugim końcu rzemienia zaczepiamy samo kółeczko.

25 pedzel

Przy wcześniej przygotowanym sznurze z koralików montujemy drugi karabińczyk.

26 pedzel

Tak prezentuje się gotowy naszyjnik!

DSCF5629 pedzel

DSCF5499 edzel

DSCF5524 pedzel

I jeszcze kilka fotek w realu :).

20170513_170432[1] pedzel

20170513_171047[1] pedzel

20170513_165048[1] pedzel

A tak prezentuje się naszyjnik owinięty podwójnie wokół nadgarstka :).

20170514_102834[1] pedzel

Koniecznie dajcie znać jak podobał Wam się kurs :)!

Pozdrawiam serdecznie!

Marta Draganek-Zając

Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów biżuterii ręcznie robionej. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

https://www.facebook.com/groups/303036043500334/

Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.