Alicja Czapla pokaże Wam dziś jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami. Tą metodą tworzyć możecie nie tylko bransoletki, ale i naszyjniki czy kolczyki. Nasz kurs na kumihimo krok po kroku przeprowadzi Was przez proces tworzenia efektownej biżuterii na dysku. To świetna alternatywa dla osób, które mają problemy z opanowaniem pracy na szydełku. Ostrzegamy, praca na kumihimo jest bardzo wciągająca ;).

Witajcie kochani!

Tym razem przygotowałam dla Was kurs na moje ukochane kumihimo z koralikami. Pierwszy sznur na dysku zrobiłam jakieś półtora roku temu i mnie wciągnęło. Uzależniłam się od pracy na kumihimo do tego stopnia, że dysk nosiłam ze sobą prawie wszędzie. Nawet do lekarza, gdzie mnie pewien pan skrzyczał, bym na tamburynie nie grała, bo przychodnia to nie miejsce na to :).

Mam nadzieję, że pokochacie pracę na dysku tak jak ja.

Kumihimo to idealna opcja dla tych osób, które mają problem z opanowaniem szydełka. Według mnie pracuje się na nim o wiele szybciej i prościej, aniżeli na szydełku. Minusem jest mniejsza ilość dostępnych wzorów na kumihimo. Tu jednak polecam stronę mojej koleżanki Anety Hapki, która wymyśla wciąż nowe wzory do pracy na dysku :). Znajdziecie je tutaj.

koraliki-toho

Tak więc zaczynamy :)!

Materiały potrzebne do bransoletki kumihimo z koralikami:

SONY DSC

SONY DSC

 • Dysk kumihimo –  Do koralików polecam duży okrągły dysk, będą nam się na nim lepiej naciągać nici i łatwiej będzie zaczepiać pod nitkami koraliki. Do samych sznurków wygodniejszy jest mniejszy okrągły dysk.
 • Koraliki TOHO – rozmiar 8/0 – będzie potrzebna prawie cała paczuszka.
 • Końcówki do biżuterii – o otworze wewnętrznym 7 mm
 • Klej jubilerski – będzie potrzebny do wklejenia końcówek
 • Kółeczka montażowe – otwarte 7mm, potrzebne do zamontowania zapięcia
 • Zapięcie – typu karabińczyk, wielkości ok 10mm
 • Zawieszki – stanowią dodatkową ozdobę, a ponadto ułatwiają zapinanie bransoletki na karabińczyk
 • Igła jubilerska – polecam igłę big eye, która jest najlepsza do nawlekania koralików
 • Metalowy spinacz do obciążenia robótki
 • Szpulka do nawlekania nitki z koralikami – nie jest to element konieczny, można je zastąpić czymś innym, zaraz pokażę Wam czym 🙂
 • Nić jubilerska –  im grubsza nić tym będzie lepsza. Przy kumihimo bardzo ważne jest by nić jak najmocniej wypełniała koralik. Ja używam w tym kursie kordonka ale wzięłam go podwójnie bo był ciut za cienki. To by koralik był mocno wypełniony nicią jest bardzo ważne. Jeśli nici będą zbyt cienkie to nasza robótka będzie się zapadać. Widać to na tym zdjęciu:

SONY DSC

Nić najlepiej by była jak najbardziej zbliżona kolorystycznie do koralików. Wyjątek stanowią nici s-lon tex-135. Przy nich koraliki nie zapadają się mimo tego, że są cienkie.

Kto chce zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami?

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że nasze kursy służą głównie nauce techniki i inspiracji – swoją wersje bransoletki możecie wykonać z koralików w innym kolorze, a nawet rozmiarze :). Jeśli praca na dysku wciągnie Was zbyt mocno i trudno będzie Wam się od niego oderwać, zamiast bransoletki wyczarować możecie dłuuuugi naszyjnik :). O taki:

SONY DSC

Gotowi? No to do dzieła ;).

1. Ucinamy 8 nitek po 120 cm i składamy je na pół. Nawlekamy na każdą po 41 koralików ( taka bransoletka będzie pasować na nadgarstek o obwodzie 15cm) tak by w koralikach nici były podwójne i następnie nawijamy je na szpulki.

kumihimo krok po kroku
2. Jeśli nie macie szpulek to można nawinąć nitkę na papierek lub woreczek strunowy i zapiąć to w woreczku.

SONY DSC
3. Związujemy razem wszystkie nitki, przewlekamy je przez dziurkę i przypinamy do tego spinacz.

kumihimo krok po kroku
4. Nitki zaczepiamy tak jak to widać na zdjęciu.

kumihimo krok po kroku

5. Przerabiamy je kilka razy bez koralików tak jak to było w pierwszym kursie na bransoletkę kumihimo. Powinniśmy otrzymać  ok 1 cm plecionki z nitki.
Teraz przechodzimy do przerabiania koralików. Robimy to tak samo jak bez nitek z tym wyjątkiem, że będziemy zaczepiać pod nitki koraliki. Zaczepiamy pierwszy koralik z górnej nitki pod poziomą nitkę.

kumihimo krok po kroku

 

A następnie zaczepiamy nitkę z koralikiem na dysku na dole.

kumihimo krok po kroku

 

kumihimo krok po kroku

6. To samo robimy z dołu na górę.

kumihimo krok po kroku

7. Obracamy dysk i powtarzamy te czynności.

kumihimo krok po kroku

kumihimo krok po kroku
8. Bardzo ważne jest żeby pilnować by w środku naszej plecionki cały czas była widoczna dziurka.


9. Jeśli w  dziurce znajdzie się koralik, należy się cofnąć. Inaczej w naszej plecionce zrobi się dziura. Powtarzamy tę czynności, aż przerobimy wszystkie koraliki.

jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami
10. Gdy już skończą się nam koraliki, ponownie przerabiamy kilka razy robótkę na pusto.


11. Ściągamy całość z dysku.

jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami

12. Zabezpieczamy końcówki bez koralików klejem.

13. Smarujemy klejem przy samych koralikach, jeśli tego nie zrobimy to plecionka nie będzie nam się trzymać. Po wyschnięciu kleju, ucinamy nitki blisko koralików.

jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami

jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami

14. Montujemy końcówki, zapięcie i przywieszkę. Bransoletka gotowa :)!

jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami

 

jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami

jak zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami

kumihimo z koralikami
Kilka rad na koniec: 
a) Jeśli chcecie zrobić sobie przerwę w pracy, to polecam odkładać dysk jak to widać na zdjęciu poniżej. Wtedy nic Wam się nie pomyli i nie będziecie mieć wątpliwości odnośnie tego w jakim miejscu przerwaliście, bo będzie wiadomo, że lewa dolna nić musi iść do góry.

SONY DSC

 

b) Jeśli chciałybyście zrobić sznur z koralików TOHO 11/0 to na bransoletkę będziecie potrzebować 52 sztuki koralików.
c) Jeśli chcecie zrobić naszyjnik to musicie przeliczyć sobie ile koralików potrzebujecie, w zależności od preferowanej długości naszyjnika. Na bransoletkę nawlekaliśmy 41 szt koralików TOHO 8/0 a one mają 3mm. Czyli na jeden sznurek było ok 12,3 cm i dzięki temu uzyskaliśmy sznur 15 cm. Nici dajemy wtedy trzykrotność długości koralików. Czyli jeśli nawlekamy 50 cm koralików, to nitki będziemy potrzebować 150 cm. Wyjątek stanowią bransoletki, gdzie musimy dać i tak te 60 cm by nam nitki nie zabrakło ( mi tak przynajmniej jest wygodniej jak mam lekki zapas).

A  tak prezentują się naszyjniki wykonane na dysku Kumihimo:

 

jak zrobić naszyjnik na kumihimo

jak zrobić naszyjnik na kumihimo

 

Udało Wam się zrobić bransoletkę kumihimo z koralikami?

Dajcie znać jak Wam się podobał tutorial. Chętnie podpatrzymy co Wy stworzyliście na dysku kumihimo :). W tym celu koniecznie oznaczcie Wasze prace #kurspasart.

Zobaczcie koniecznie też te wpisy:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów biżuterii ręcznie robionej. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

Alicja Czapla – świeżo upieczona mama. Swój czas aktualnie dzieli na synka, dom, fotografię i koraliki.  Biżuterię robi od kilku lat. Na początku były to proste formy typu koralik nawleczony na drucik. Próbowała też filcowania, decopuage i sutaszu, aż w końcu odkryła beading i to on skradł jej serce. Wciąż szuka nowych pomysłów, stara się robić nowe rzeczy i rozwijać się. Więcej prac Alicji możecie znaleźć na jej profilu na facebooku.