Szydełkowe chusty coraz mocniej opanowują nasz rękodzielniczy świat. Nawet zdeklarowane koralikomaniaczki sięgają po włóczki by mieć swoją chustę ombre. Dzięki Wam na naszych ulicach będzie kolorowo i wyjątkowo nawet w najbardziej pochmurne dni. Dlatego cieszymy się, że Dominika Flaszyńska postanowiła podzielić się z Wami swoim schematem na chustę 3D i pokaże jak zrobić chustę na szydełku. Wzór jest naprawdę niesamowity i niepowtarzalny. Warto poświęcić swój czas i pomachać w rytmie Dominiki szydełkiem. Do dzieła!

Trójwymiarowy efekt szydełkowej chusty prezentowany przez Dominikę wbrew pozorom nie jest trudny do osiągnięcia. Dzięki wskazówkom naszej nowej Pasarcianki na pewno się Wam uda! Gotowi żeby się dowiedzieć jak zrobić chustę na szydełku?

flowers-sklep

Jaka włóczką na chustę na szydełku, czyli polecamy YarnArt flowers:

  • Włóczkę : na chustę dla dorosłej osoby będzie to minimum 1000m, ja użyłam YarnArt Flowers.
  • Szydełko: ja użyłam 3 mm, ale każdy inaczej przerabia włóczkę więc to tylko sugestia.
  • Igła : przyda się do pochowania końcówek włóczki.

Chcecie się dowiedzieć jak zrobić chustę na szydełku?

Produktów szukajcie TUTAJ. Nie koniecznie musicie użyć do tego motka Flowers. To od Was zależy czy będzie cieniowana, jednokolorowa czy może łaciata.  Do dzieła nasze Pasarcianki!

Jeśli mamy wszystko przygotowane zabieramy się do pracy.

UWAGI:
Każdy rząd zaczynamy od 3 oczek łańcuszka oraz 1 słupka w tym samym oczku, kończymy na 2 słupkach w jednym oczku poprzedniego rzędu.

Powtarzamy rzędy 7-11.

Rząd 11 jest ostatnim (zakończeniem) chusty.

Opis chusty od 2 rzędu obejmuje połowę chusty.

chusta 3D schemat

Krok 1

Robimy magic ring lub 4 oczka łańcuszka i robimy oczko ścisłe w pierwszym oczku łańcuszka. Mamy teraz małe kółeczko w którym będziemy przerabiać pierwszy rząd. Robimy 3 oczka łańcuszka i 4 słupki, 2 oczka łańcuszka, następnie 5 słupków – nasz pierwszy rząd gotowy.

Krok 2

Robimy 3 oczka łańcuszka a następnie w tym samym oczku jeszcze 1 słupek. Wykonujemy 1 słupek reliefowy (patentowy)wbijany od przodu, następnie 1 słupek reliefowy wbijany od tyłu dwa oczka łańcuszka i na tym samym słupku z poprzedniego rzędu, jeszcze 1 słupek reliefowy od tyłu.
chusta 3D schemat

Potem 2 słupki reliefowe od przodu, 1 słupek i oczko łańcuszka – przechodzimy na drugą stronę chusty i powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 3

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku. Na kolejnych dwóch słupkach robimy po jednym słupku reliefowym od tyłu, potem na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe od przodu 2 oczka łańcuszka i 2 słupki reliefowe od przodu na jednym słupku. Na kolejnych 3 słupkach wykonujemy po jednym słupku reliefowym od tyłu, 1 słupek, oczko łańcuszka – przechodzimy na drugą stronę chusty i powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 4

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, potem kolejno 3 słupki reliefowe od przodu, 1 słupek reliefowy od tyłu i na jednym słupku wykonujemy 2 słupki reliefowe od tyłu, dwa oczka łańcuszka, 2 słupki reliefowe od tyłu na jednym słupku, 1 słupek reliefowy od tyłu, potem kolejno 4 słupki reliefowe od przodu, 1 słupek, oczko łańcuszka- powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 5

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, kolejno 4 słupki reliefowe tylne, 2 słupki reliefowe przednie i znowu na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe przednie, 2 oczka łańcuszka i 2 słupki reliefowe przednie na jednym słupku, potem kolejno 2 słupki reliefowe przednie, 5 słupków reliefowych tylnich, 1 słupek, oczko łańcuszka – powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 6

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, kolejno 5 słupków reliefowych przednich, 8 słupków tylnich (połowa liścia) 6 słupków reliefowych przednich, 1 słupek, oczko łańcuszka- powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 7

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek tylni w tym samym oczku, 1 słupek reliefowy tylni następnie na tym samym słupku wykonujemy 1 słupek reliefowy przedni 2 oczka łańcuszka i 1 słupek reliefowy przedni, kolejno 4 słupki reliefowe tylne, 2 słupki reliefowe przednie przerabiane razem ( zmniejszamy), 4 słupki reliefowe przednie i znów 2 słupki reliefowe przednie przerabiane razem, kolejno 4 słupki reliefowe tylne, na jednym słupku wykonujemy 1 słupek reliefowy przedni, 2 oczka łańcuszka i 1 słupek reliefowy przedni potem 2 słupki reliefowe tylne, 1 słupek, oczko łańcuszka – powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 8

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, potem kolejno 2 słupki reliefowe przednie, na jednym słupku 2 słupki reliefowe tylne, 2 oczka łańcuszka i 2 słupki reliefowe tylne też na jednym słupku. Następnie 4 słupki reliefowe przednie, 2 słupki reliefowe tylne przerabiane razem, 2 słupki reliefowe tylne i znów 2 słupki reliefowe tylne przerabiane razem, kolejno 4 słupki reliefowe przednie, na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe tylne 2 oczka łańcuszka i na kolejnym słupku też 2 słupki reliefowe tylne. Następnie 3 słupki reliefowe przednie, 1 słupek, oczko łańcuszka- powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 9

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, kolejno 3 słupki reliefowe tylne, 1 słupek reliefowy przedni, na jednym słupku wykonujemy 2 słupki reliefowe przednie, 2 oczka łańcuszka i na kolejnym słupku znów 2 słupki reliefowe przednie, kolejno  1 słupek reliefowy przedni, 4 słupki reliefowe tylne, 2 słupki reliefowe przednie przerabiane razem i kolejne 2 słupki reliefowe przednie przerabiane razem. Kolejno 4 słupki reliefowe tylne, 1 słupek reliefowy przedni, na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe przednie, 2 oczka łańcuszka i na kolejnym słupku znów 2 słupki reliefowe przednie potem kolejno 4 słupki reliefowe tylne, 1 słupek, oczko łańcuszka – powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 10

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, kolejno 4 słupki reliefowe przednie, 2 słupki reliefowe tylne, na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe tylne, 2 oczka łańcuszka i na kolejnym słupku znów 2 słupki reliefowe tylne, kolejno 2 słupki reliefowe tylne, 4 słupki reliefowe przednie, 2 słupki reliefowe tylne przerabiane razem (koniec liścia), 4 słupki reliefowe przednie, 2 słupki reliefowe tylne i na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe tylne, 2 oczka łańcuszka i na kolejnym słupku znów 2 słupki reliefowe tylne, kolejno 2 słupki reliefowe tylne, 5 słupków reliefowych przednich, 1 słupek, oczko łańcuszka – powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 11

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, kolejno 5 słupków reliefowych tylnych, 8 słupków reliefowych przednich, 9 słupków reliefowych tylnych, 8 słupków reliefowych przednich, 6 słupków reliefowych tylnych, 1 słupek, oczko łańcuszka – powtarzamy.
chusta 3D schemat

I jak ? Wiecie już jak zrobić chustę na szydełku?
No a tak prezentuje się gotowa chusta. Prawda, że imponująco?
chusta 3D schemat

chusta 3D schemat

chusta 3D schemat

chusta 3D schemat

Jak Wam się podoba trójwymiarowa chusta? Skusicie się?  Nooo pewnie, że tak. My nie mamy co do tego wątpliwości. Jak wiecie jak zrobić chustę na szydełku to koniecznie oznaczcie nas hasztagiem #kurspasart. Z chęcią pooglądamy Wasze dzieła 3D!

Macie chrapkę na inne chusty? Zapraszamy:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rekodzielnicza pasart

Dominika Flaszyńska – mama dwójki synów, obecnie w domu z dziećmi. Szydełkuje od dziecka, nauczyła mnie mama ( taka rodzinna przypadłość) oczywiście z przerwami. Od zeszłego roku to moje szydełkowanie ma trochę inny wymiar bo robię chusty, maskotki, torebki itd od niedawna uczę się również dziergać na drutach. Moje prace można obejrzeć na moim profilu na Facebooku lub instagram handmade_doni