Dziś projektantem biżuterii może zostać każdy! Wystarczy dobry pomysł i odrobina chęci, aby go zrealizować. Od czego zatem zacząć? Marta Draganek pokaże Wam, jak zrobić naszyjnik z ceramiki.

Ceramika jest bardzo wdzięcznym materiałem, wprost idealnym do rozpoczęcia przygody z projektowaniem. Stworzenie wyjątkowej biżuterii z elementami ceramiki nie wymaga wielkich umiejętności, narzędzi, czy nakładów finansowych. Tak naprawdę, jedyne czego potrzebujesz to rzemień, parę koralików ceramicznych i metalowych przekładek. Tylko tyle wystarczy, aby wykonać niezwykle efektowny naszyjnik! Z tym projektem poradzi sobie każdy. A może zainspiruje Cię do stworzenia własnego dzieła, czegoś jedynego w swoim rodzaju?

Do wykonania naszyjnika będziesz potrzebować:

naszyjnik z ceramiki

Koraliki ceramiczne -potrzebne Ci będą 4 koraliki lustrzane, w kształcie walca, o wymiarach 15x17mm. Kolorystyka, jak zawsze zależy od Ciebie. Marta wybrała koraliki szaro-fioletowe (1 sztuka) i czarno-fioletowe (3 sztuki).

Rzemienie szyte – potrzebne Ci będą 2 odcinki rzemienia o wymiarach 5x7mm. Marta wybrała rzemień metaliczny przecierany w kolorze czarnym (70 cm) i rzemień Star Dust w kolorze srebrnym (47cm).

Przekładki – Marta użyła 2 przekładek metalowych o wymiarach 8x14x11mm i 4 płaskich oponek o wymiarach 8×13.5x10mm.

Zapięcie magnetyczne – jeśli chcesz wykonać naszyjnik składający się z dwóch odcinków rzemieni, wybierz zapięcie magnetyczne okrągłe, o wymiarach 18x12mm. Jeśli bardziej podoba Ci się naszyjnik z pojedynczego rzemienia, potrzebować będziesz zapięcie magnetyczne o średnicy otworu 6mm.

Klej jubilerski – np. poxipol.

Nożyczki

Wszystkie produkty niezbędne do wykonania naszyjnika znajdziesz tutaj. Jeśli któregoś zabraknie, spróbuj poszukać alternatywnego rozwiązania w pasartowej ofercie lub napisz do nas, a wspólnie coś wymyślimy :).

naszyjnik z ceramiki

Do dzieła!

Wykonamy elegancki, aczkolwiek dość masywny naszyjnik w odcieniach szarości, srebra i fioletu. Bazę naszyjnika stanowić będą grube rzemienie szyte w dwóch kontrastujących kolorach. Formę zbudujemy przy pomocy ceramicznych koralików oraz prostych posrebrzanych przekładek.

1. Zaczynamy od ciemnego rzemienia – wybrałam czarny metaliczny. Ma przepiękny satynowy połysk. W zależności od tego, jak pada na niego światło, raz wydaje się czarny, raz stalowy. Doskonale współgra z fioletem i szarością ceramiki. Odmierzamy 70cm i składamy rzemień dokładnie na pół. Zwróćcie uwagę, aby szew znajdował się od spodu naszyjnika.

kurs biżuterii

2. Na jeden z końców nakładamy ceramiczny koralik w kolorze szarym.

kurs diy

3. Ściągamy koralik w dół, tak by znalazł się dokładnie w połowie rzemienia.

kurs diy

4. Na oba końce rzemienia nakładamy pierwszą metalową przekładkę – kostkę.

kurs diy

5. Ściągamy ją w dół, ale nie zupełnie do końca – zostawiamy pętlę z ceramicznym koralikiem.

5 pedzel

6. Nakładamy kolejny koralik, tym razem czarny, i drugą przekładkę. Ta kombinacja będzie stanowiła centralny punkt naszyjnika.

naszyjnik z ceramiki

7. Dodamy teraz drugi rzemień. Wybrałam taki w kontrastującym srebrnym kolorze z efektem ‘Star Dust’ (ang. gwiezdny pył). Rzemień pięknie mieni się w świetle. Dzięki temu, że jest malowany metaliczną farbą, a nie pokryty brokatem, nie obsypuje się, nie brudzi ubrania. Odmierzamy 47cm. Układamy elementy na stole. Spójrzcie w którą stronę wywija się rzemień. Ponieważ wysyłany jest w ciasnym zwoju, zawsze będzie się skręcał w jedną stronę. Postarajcie się ułożyć go tak, aby szycie znowu znalazło się od spodu naszyjnika, a jednocześnie, aby rzemień naturalnie układał się w okrąg wokół szyi.

diy naszyjnik z ceramiki

8. Na koniec jasnego i ciemnego rzemienia nakładamy, tym razem owalną przekładkę.

kurs biżuterii

9. Ściągamy przekładkę w dół naszyjnika.

naszyjnik własnoręcznie robiony

10.W ten sam sposób naciągamy przekładkę z drugiej strony.

jak zrobić naszyjnik

11. Po obu stronach nakładamy czarne koraliki ceramiczne i kolejne przekładki.

jak zrobić naszyjnik

12. Pozostało już tylko wkleić zapięcie magnetyczne. Mój klej jest dosyć gęsty. Nanoszę go zazwyczaj w czterech punktach otworu i po prostu wsuwam końce rzemienia.

diy

13. Czekamy aż klej wyschnie i naszyjnik gotowy!

naszyjnik z ceramiki

 

Zastanawiacie się pewnie co jeszcze można zrobić z tych samych elementów.

Przyszedł mi do głowy pomysł na prosty krótki naszyjnik w kontrastujących kolorach. Wykorzystałam tutaj dwa odcinki srebrnego rzemienia ‘Star Dust’ o długości 47cm. Po prostu wciągnęłam na nie czarno-fioletowe koraliki i przekładki. Na końcu wkleiłam zapięcie.

naszyjnik z ceramiki

Zrobiłam też piękny długi wisior. Koraliki i przekładki naciągnęłam na metrowy rzemień. Jego końce wkleiłam w zapięcie magnetyczne o średnicy otworu 6mm. Prawda, że wygląda świetnie?

naszyjnik z ceramiki

Jestem ciekawa Waszych pomysłów! Podzielcie się nimi na pasartowym Facebook’u.

Pozdrawiam i życzę wspaniałej kreatywnej zabawy!

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektantka marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.