Siatka jubilerska to jeden z tych niepozornych produktów do wyrobu biżuterii, z których w prosty sposób, stworzyć można cudo! Kobieta silna, odważna i pewna siebie, lubi biżuterię charakterystyczną i mocno wyróżniającą się. Agnieszka dzieli się pomysłem na naszyjnik z siatki jubilerskiej, który jest prosty w wykonaniu, jednak charakterystyczny w wyglądzie. Zobacz, jak wygląda!

Kliknij w linki poniżej aby zobaczyć potrzebne materiały:
Siatka jubilerska – na jedną bransoletkę potrzebujesz około 55cm siatki,
Koraliki drobne – w projekcie używamy Hex, ponieważ najładniej się mienią i przypominają, prawdziwe kryształki. Pościnane krawędzie koralików dodatkowo potęgują krystaliczne wrażenie. Potrzebne jest ok 1,5 opakowania,
Końcówki do wklejania – okrągłe o średnicy 9mm (średnica wewnętrzna 8mm), pasuje również o średnicy wew 9mm
Kółeczka montażowe – o średnicy wewnętrznej minimum 7mm,
Karabińczyki lub zapięcia ozdobne,
Zawieszki i charmsy,
Klej jubilerski – my używamy poxipol.
Przekładki w kształcie tunelu

Wszystkie materiały użyte w kursie możesz zobaczyć i kupić, klikając tutaj.
Jeśli, któregoś elementu nie ma, oznacza to, że inni Cię uprzedzili i musisz poczekać aż znów będzie dostępny, albo zapytaj w komentarzu, co innego możesz użyć :).

Od czego zacząć?

Jeśli masz już bransoletkę z siatki z tego kursu, zastanów się w jakiej kolorystyce chcesz zrobić naszyjnik. Siatki występują w różnych kolorach i już na etapie wyboru koloru, dobrze jest odpowiednio dopasować półfabrykaty metalowe. Do koloru żółtego, zielonego i innych intensywnych kolorów, dobrze będą pasowały elementy w kolorze srebrnym lub oksydowanym. Siatka szara, écru, czarna i biała jest bezpieczna w sensie połączeń kolorystycznych z metalem. Metal w kolorze KC Gold czy Golden Rose najlepiej z kolei wygląda z pastelami czyli kolorami takimi jak morela czy écru.
Pamiętaj, że wszystkie elementy metalowe powinny mieć ten sam odcień. Drobne różnice w wybarwieniu nie będą widoczne, natomiast sama barwa metalu jest bardzo istotna. Nie łącz elementów na przykład złotych z ze złotymi KC Gold.
Zaczynasz zatem od dobrania kolorów – siatka do koloru koralików, do całości dobierz kolor metalu.

Mam materiały, co dalej?

Smarujesz końcówkę klejem jubilerskim i obracasz ją w środku, żeby klej dobrze chwycił. Odczekaj aż klej wyschnie. Następnie wsyp do siatki koraliki na około 9cm. To będzie odległość, która pozwoli Ci później nosić tę biżuterię jako bransoletkę. Przekładka ułoży się wówczas na szczycie nadgarstka.
Przełóż tunel przez siatkę i dosyp koraliki do drugiej części siatki. Potrząsaj i zsypuj w dół koraliki, żeby ładnie i równo wypełniły cały tunel. Jeśli nie zadbasz o to teraz, mogą zrobić się nieładne przerwy i siatka w niektórych miejscach będzie pusta.

Jak zakończyć naszyjnik?

Wklej siatkę w drugą końcówkę i znów odczekaj aż wyschnie. Następnie połącz zapięcie z końcówkami za pomocą kółeczek montażowych.

Czy mogę wybrać inne zapięcia?

Tak! Biżuteria z siatki świetnie wygląda w połączeniu z zapięciem magnetycznym. Wybierz takie, które ma średnicę wewnętrzną 8mm lub 9mm, żeby ładnie się układała.
Dobierając końcówki czy zapięcia, zwróć uwagę na stylistykę tych półfabrykatów. Siatka jest nowoczesna i pasuje do prostych, gładkich form. Ciężkie, barokowe wzornictwo może zaburzyć lekkość biżuterii.

Naszyjnik zwinięty w precel

Jeśli masz siatkę, drobne koraliki i końcówki lub zapięcia, a nie masz przekładki, możesz zrobić długi naszyjnik, który jest zwinięty w precel. Ten prosty węzeł jest ciekawym akcentem dla tuby wypełnionej koralikami. Z tyłu naszyjnika użyj zapięcia ozdobnego i małej zadziornej zawieszki. Będzie ciekawie i z tyłu :).

siatka jubilerska

Miłej pracy!

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.