Dziś miał być post o kolczykach. Już miałam w głowie pomysł, jak powinny wyglądać – zwiewne, delikatne, w odcieniach kremu i turkusu… Z kolczyków jednak nici, bo gdzieś zapodziałam szczypce.
Na naszym blogu prezentujemy gotowe, biżuteryjne prace, często piszemy o wykorzystanych materiałach, a po macoszemu nieco potraktowaliśmy narzędzia :) A przecież – spróbujcie zrobić piękne kolczyki czy bransoletkę bez szczypiec :)

Szczególnie na początku przygody z tworzeniem biżuterii problem sprawić może dobór odpowiednich narzędzi. Dziś więc kilka słów na ich temat.

Najczęściej wykorzystywane są szczypce okrągłe (ang. round-nosed pliers), zwane popularnie bocianami.

Są niezastąpione przy wykonywaniu loopów, kółeczek i zawijaniu końcowek drutu. Dzięki temu, że ich końcówki są okrągłe, i stopniowo zwężają się ku końcowi, możemy wykonywać nimi oczka o różnej wielkości. Dodatkowo – szczypce te występują w kilku rozmiarach – zarówno jeśli idzie o długość, jak i średnicę okrągłej części szczypiec.

Szczypce płaskie – podobne są do bocianów, ale mają płaskie końcówki. Te szczypce przydadzą się do zaginania drutu lub szpilek pod kątem prostym, do zwijania spiral, a także do przytrzymywania elementów biżuterii. Mogą one mieć zupełnie trójkątny (ang.flat-nose) lub półokragły przekrój (chain-nose pliers). Te ostatnie używane są również do robienia ogniw łańcuszków.

 

Szczypce tnące boczne mają końcówki ostro zakończone, wyprofilowane w ten sposób, że jedna strona jest zupełnie płaska, a druga wklęsła. Płaską stroną szczypiec ustawiamy je do naszej pracy, a wklęsłą – do części, która odcinamy. Dzięki temu cięcie będzie zlokalizowane i poprowadzone precyzyjnie. Ostra końcówka szczypiec umożliwia przycinanie metalowych elementów nawet w trudno dostępnych miejscach.

<h6>To ja, Michelle. Jestem Poznanianką, ale marzę o życiu na wsi. Mam psa, kota, dwie świnki morskie i królika. Pracuję w dużej firmie związanej z e-commerce, ale to co mnie pasjonuje naprawdę to ogrodnictwo, książki i wszelkiego rodzaju robótkowanie: tworzenie biżuterii, decoupage, scrapbooking, haft i szycie, szydełko (a szczególnie amigurumi) i filcowanie. Uwielbiam robić remonty i odnawiać meble. Wolny czas (którego zawsze mi brakuje) najchętniej spędzam pracując w ogrodzie lub włócząc się z psem po polach i lasach. Po godzinach – buszuję w blogosferze i udzielam na forum.
Blog autorski: http://michelle.schowek.net/</h6>