Lato nieubłaganie zmierza ku końcowi. Chłodne wieczory i poranki skłaniają do myślenia o jesieni. Nic więc dziwnego, że w takim klimacie będzie nasz dzisiejszy projekt. Zwiewna biżuteria w stylu BOHO doskonale sprawdzi się w ostatnich dniach lata. Przygotujemy komplet – długi naszyjnik i kolczyki. Bazą, która nada nam letniej lekkości będą piórka. Jesiennym akcentem stanie się stonowana kolorystyka. Prosty projekt, z którym poradzą sobie nawet początkujący twórcy handmade!

 

Materiały potrzebne do wykonania kompletu:

materiały pedzel

  • Piórka – Ozdobne piórka pawie o długości 3-4cm. Można je zastąpić takimi o długości 8-9cm, jednak wówczas skróciłabym troszkę łańcuszki wykorzystane w tym projekcie. Potrzebujemy 6 piórek – 4szt do kolczyków oraz 2szt do naszyjnika.
  • Koraliki – szklane MIST 4mm, w kolorze popielatym 20 szt. Odcień koralików dobrałam pod kolor piórek.
  • Kamienie naturalne – jadeit 10 mm w intensywnie pomarańczowym odcieniu 1szt. Pojedynczy koralik został mi z wcześniejszego projektu. Pomyślałam, że przyda się jako centralny element naszyjnika – będzie stanowił mocny akcent kolorystyczny. W jego miejsce można wykorzystać inny koralik lub metalowy łącznik. Świetnie pasowałby tutaj taki w formie łapacza snów.
  • Łańcuszek – delikatny łańcuszek ze stali nierdzewnej – pancerka 1,8x 2,2mm. Naszyjnik ok. 85cm, kolczyki ok. 30cm
  • Końcówki do biżuterii– zaciskowe 6x3mm – niezbędne do zamocowania piórek na łańcuszku
  • Szpilki jubilerskie – haczyki 20mm, kolor oksydowanego srebra – posłużą nam do podwieszenia koralików – 11szt
  • Kółka montażowe – kółka otwarte, średnica 5mm
  • Bigle – klasyczne bigle z kulką ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna nie odbarwia się, nie śniedzieje. Jeśli więc chcecie, aby Wasza biżuteria zachowała piękny wygląd przez długi czas, warto wybierać elementy z tego metalu.
  • Karabińczyk – 10mm w kolorze oksydowanego srebra
  • Z narzędzi potrzebne będą szczypce tnące, płaskie oraz okrągłe bociany.

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kompletu znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasz kurs służy przede wszystkim inspiracji – z użytymi materiałami możesz dowolnie eksperymentować. Do wykonania tego kompletu, wykorzystać możesz koraliki lub kamienie, które pozostały Ci z poprzednich projektów. Powodzenia!

Wykonanie

Najpierw pokaże Wam jak zrobić kolczyki. Końce ozdobnych piórek zakuwamy w metalowe końcówki. Wystarczy wsunąć koniec piórka w końcówkę i zacisnąć jej skrzydełka przy pomocy szczypiec płaskich. Zwróćcie uwagę, aby skrzydełka zacisku znalazły się od spodu piórek.

1 pedzel

2 pedzel

 

Następnie na szpilkę haczyk nakładamy dwa koraliki MIST 4mm.

3 pedzel

 

Wystający koniec szpilki formujemy w haczyk – najpierw, przy pomocy bocianów okrągłych, odginamy go pod kątem 90 stopni, następnie owijamy szpilkę wokół jednego z nosków szczypiec. Jeśli korzystacie ze szpilek dłuższych niż 20mm, warto je najpierw skrócić za pomocą szczypiec tnących, tak, aby wystający koniec miał maksymalnie 1cm długości.

4 pedzel

5 pedzel

 

Na tak uformowanym haczyku zawieszamy jedno z piórek.

jak zrobić kolczyki

Domykamy haczyk z pomocą szczypiec płaskich.

7 pedzel

 

Delikatnie odginamy haczyk z drugiej strony koralików (najłatwiej będzie to zrobić bocianami okrągłymi) i zaczepiamy go o łańcuszek.

jak zrobić kolczyki

 

Domykamy haczyk przy pomocy szczypiec płaskich.

9 pedzel

 

Łańcuszek przycinamy na długość ok. 5cm.

10 pedzel

 

W podobny sposób przygotowujemy drugie piórko, tym razem podwieszając je na łańcuszku o długości 10cm. Oba łańcuszki zawieszamy na kółeczku montażowym z biglem. Pierwszy kolczyk gotowy!

jak zrobić kolczyki

 

Tak natomiast prezentuje się para kolczyków!

jak zrobić kolczyki z piórkami

 

Jak zrobić naszyjnik w podobnym stylu?

Zaczynamy od przygotowania piórek na łańcuszkach, dokładnie w ten sam sposób, co w przypadku kolczyków. Zamiast podwieszać je na biglu, zaczepiamy łańcuszki o większy koralik na szpilce lub metalowy łącznik.

jak zrobić kolczyki

 

Z drugiej strony dużego koralika mocujemy pojedyncze kółeczko oraz dwa łańcuszki o długości 4cm.

13 pedzel

 

Na końcach łańcuszków przyczepiamy po dwa drobne koraliki MIST na szpilkach haczykach, kolejne 4cm odcinki łańcuszka i znów po dwa koraliki MIST. Na koniec, zawieszamy całość na łańcuszkach o długości 27cm.

jak zrobić naszyjnik

 

Pozostało już tylko zamocować zapięcie.

15 pedzel

 

Tak prezentuje się gotowy naszyjnik!

jak zrobić naszyjnik z piórkami

Dzisiejszy projekt jest idealnym przykładem tego, że nie potrzeba wielkich umiejętności, czy bardzo drogich materiałów, aby stworzyć coś pięknego. Ja wybrałam piórka w bardzo stonowanej kolorystyce, myślę jednak, że świetnie wyglądałyby również piórka przepiórcze w mocniejszych odcieniach.

Mam nadzieję, że takie oryginalne ozdoby umilą Wam ostatnie dni lata.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Draganek-Zając

Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów biżuterii ręcznie robionej. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

https://www.facebook.com/groups/303036043500334/

Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.