Jeśli interesują Cię bransoletki szydełkowo-koralikowe, Weronika, której zawdzięczamy niesamowity kurs robienia bransoletek szydełkowo-koralikowych, przygotowała dla nas odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z tą techniką! Zapraszam do lektury, która na pewno pomoże stworzyć takie cudeńka:

bransoletki szydełkowo-koralikowe

1. Jakie koraliki są najlepsze do sznurów?
Jak najrówniejsze! Polecam koraliki japońskie – są równiusieńkie, mają duże dziurki – łatwo się nawlekają. Czeskim też niewiele brakuje do idealności. Im równiejsze koraliki tym przyjemniej się pracuje. Nierówne koraliki budują jedynie frustrację, zwłaszcza przy nauce. (…)

2. Jaki rozmiar koralików wybrać do swojego pierwszego sznura?
Względnie duży. Do nauki najlepsze są 6/0 czyli 4mm, ale uważam, że są trochę za duże by stanowić np. bransoletkę. Dlatego wybrałabym rozmiar 8/0 czyli 3mm – w minimum dwóch-trzech kolorach.

3. Jakie szydełko?
Dobrane do nici. Osobiście szydełkuję 1mm lub 0,85mm.

4. Jak dobrać nici do sznurów? Czy kordonek się nie przerwie w noszeniu?
Nici powinny być nierozciągliwe i mocne, takie których nie zerwiemy w rękach. Do sznurów z koralików 3mm stosuję Ariadnę 76×2, natomiast do mniejszych koralików Ariadnę 30×6 lub nici szewskie/do jeansu/do skóry (np. Arena 30). Dobieram je również kolorystycznie – białą nić do jasnych koralików, czarną do ciemnych. Jeśli nie wiesz jaka barwa nici będzie pasować do twojego sznura – zrób próbki i porównaj. Nici przerwą się w noszeniu tylko wtedy gdy koraliki będą miały ostre krawędzie.

5. W jaki sposób efektywnie nawlekać koraliki?
Nawlekanie koralików to proces czasochłonny i najmniej lubiany, zwłaszcza przy sznurach ze skomplikowaną sekwencją. Do nawlekania idealnie nadaje się mata do rękodzieła lub filc w arkuszach – koraliki nie uciekają z nich tak łatwo. Długa igła również przyśpiesza proces nawlekania. A dla lubiących gadżety firma Beadalon proponuje Mini Spin-N-Bead Loader – niestety nawleka tylko jednokolorowe lub bezsekwencyjne sznury.

Mini Spin-N-Bead Loader

6. Jak nazywają się te metalowe zakończenia, które stosujesz w swoich pracach i jak je dobrać do rozmiaru sznura?
To końcówki do wklejania rzemieni – jak nazwa sugeruje, montuje się je na końcach sznurów za pomocą kleju. Najlepszy będzie klej epoksydowy dwuskładnikowy czy klej do biżuterii. Kropelka i jej podobne – odpadają! Natomiast jeśli mowa o doborze średnicy końcówek, wystarczy zmierzyć średnicę gotowego sznura i dodać plus minus 1-2mm. Doświadczenie pokazało, że do sznurów na 6 koralików w rzędzie z koralików 3mm pasuje końcówka o średnicy ok. 8,5-9mm, a do sznurów na 6 koralików w rzędzie z koralików 2mm ok. 6,5-7mm. Najlepiej uzbroić się w różne rozmiary!

 7. Czy istnieje jakiś inny sposób na wykończenie sznurów niż wklejenie końcówki?
Oczywiście – można również zastosować przekładkę/nakładkę/czapeczkę dobraną średnicą większego otworu do średnicy sznura. Potrzebne będą też szpilki z loopem, który zaczepiamy pod nitkami na końcach sznura. Na to nakładamy przekładkę i robimy kolejny loop (szczegóły możesz zobaczyć na poniższym obrazku). Wystarczy zamontować zapięcie i gotowe. Można również zrobić bransoletkę bez zapięcia – typu bangle – dokładnie zszywając końce sznurów.

beading tutorial

8. Ile koralików potrzeba na bransoletkę? Czy wielkość koralików ma znaczenie?
Wielkość koralików nie ma znaczenia! Liczy się ilość centymetrów koralików nanizanych na nitkę. Przelicznik wygląda tak: liczba koralików w rzędzie x liczba cm które chcemy uzyskać = liczba cm koralików do nanizania na nitkę. Dla przykładu:
bransoletka na 6 koralików w rzędzie o długości 15 cm potrzebuje 90 cm nanizanych koralików – tj. około 300 koralików 3mm , czyli niecałe 10g.

9. Czy liczba koralików w rzędzie ma na coś wpływ?
Tak. Przede wszystkim na grubość sznura, jak również na jego elastyczność, giętkość. Im mniej koralików w rzędzie tym bardziej plastyczny jest sznur. Jednakże przy 3-4 koralikach w rzędzie widoczna jest nitka. Natomiast sznury powyżej 10 koralików są bardzo sztywne i na bransoletkę – nie polecam. Oczywiście ilość koralików w rzędzie ma również wpływ na ilość zużytych koralików oraz szybkość przybywania pracy:)

10. Jak zrobić bransoletkę z wypukłym spiralnym wzorkiem?
Zastosować koraliki różnej wielkości. Technika pozostaje taka sama.

bransoletki szydełkowo-koralikowe

11. Jeśli o wzorach – jak stworzyć własny wzór?
Własny wzór można stworzyć przy pomocy darmowego, niezwykle intuicyjnego programu w dwóch wersjach językowych (ang/niem) do pobrania tu: http://www.brunoldsoftware.ch/dbb.html

 12. Wszystko mi się na początku plącze, przypomina bezładną “malinę” z koralików – co robić?
Jest na to rada! Spróbuj po pierwszym rzędzie włożyć w środek kółeczka patyczek/pędzelek/inne szydełko – coś wokół czego będziesz mogła swobodnie szydełkować, to powinno pomóc.

13. Nanizałam za mało koralików, można coś na to poradzić?
Są dwa sposoby – zwykle staram się odwinąć tyle nitki ile przewiduję, że będzie mi potrzebne i nawlekam koraliki od końca. Można też uciąć nitkę i dowiązać inną, a supełek schować wewnątrz koralika czy sznura.

14. Pomyliłam się w sekwencji, czy muszę wszystko spruć?
Nie musisz;) Jeśli dodałaś za mało koralików możesz nitkę uciąć, dodać brakujące koraliki i zawiązać nitki, a supełek schować wewnątrz koralika czy sznura. Natomiast jeśli dodałaś za dużo koralików – weź szczypce płaskie i delikatnie, z wyczuciem zgnieć koralik, zachowaj przy tym ostrożność – odłamki szkła mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla twoich oczu!

beading bransoletki

 

Aktualizacja: Weronika przygotowała zbiór przetestowanych przez siebie wzorów – znajdziecie go na jej blogu: http://koralikowaweraph.blogspot.com/p/wzory-sznurow-szydekowo-koralikowych.html