Dziś omówimy sobie lapis lazuli właściwości i ciekawostki tyczące się tego pięknego, niebieskawego kamienia.

Lapis lazuli właściwości:

Lapis lazuli występuje w skałach metamorficznych bogatych w wapienie. Głównym składnikiem tego kamienia jest lazuryt, ale występują także inne minerały jak piryt, który daje liczne błyski oraz biały kalcyt widoczny w postaci plamek. Z reguły kamień ten jest znajdowany w postaci drobnokrystalicznych, dużych skupisk z czego te najlepszej jakości i najwcześniej wydobywane pochodzą z Afganistanu.

lapis lazuli właściwości

Barwa lapisu lazuli to nie tylko piękny niebieski, ale także zdarzają się zielononiebieskie oraz fioletowoniebieskie okazy. Wartość kamienia wzrasta wraz ze wzrostem udziału złotego pirytu jak i kalcytu, oczywiście tylko do pewnej granicy. Okazy posiadające zbyt dużo takowych dodatków na swojej wartości tracą. Piryt nie tylko jest tutaj dodatkiem odpowiadającym za efekty błyszczenia, ale także świadczy o autentyczności kamienia. W latach 70-tych zajęto się tworzeniem imitacji lapis lazuli, jednak były one zdecydowanie bardziej porowate (co oczywiście nie służy wytrzymałości materiału). W 1954 roku wprowadzono inną imitację, a mianowicie barwiony kobaltem sztuczny spinel, do którego dawano domieszkę złota mającą na celu imitację pirytu. Na rynku pojawił się również tzw. niemiecki lapis, jest to jednak nieprawidłowa nazwa barwionego jaspisu, niezawierającego pirytu, wykorzystywana w celach handlowych.

Ze względu na to iż lapis lazuli jest stosunkowo miękki to szlifuje się go najczęściej w kaboszon, ale oczywiście nie tylko – rzeźby także można z niego zrobić.rzeźba z lapisu lazuli

W odległej przeszłości pozyskiwano z niego ultramarynę – czyli barwnik niebieski. Polegało to na zmieleniu skały i wymieszaniu z olejem. Było to bardzo popularne zwłaszcza w okresie renesansu gdzie wykorzystywano to w sztuce malarskiej.

Starożytni Egipcjanie kamień ten wykorzystywali w ceremoniach religijnych – rzeźbiono z niego skarabeusze, które jak wszystkim wiadomo były uznawane za święte. Wiele przedmiotów wykonanych z tego kamienia znaleźć można w grobowcach faraonów.

Z początku odnalezienia tego kamienia nazywano go sapphirus, czyli niebieski. Dzisiaj nazwa ta dotyczy niebieskiej odmiany korundu – czyli szafiru. Określenie lapis lazuli pojawiło się znacznie później.

Na kolejne ciekawostki o kamieniach jubilerskich zapraszam oczywiście za tydzień.