Jak wszyscy handmadowcy uwielbiamy akcesoria, dzięki którym można ułatwić sobie pracę i zaoszczędzić nieco czasu. Ostatnio pojawiło się u nas sporo nowości, między innymi narzędzia, które przydadzą się każdemu wielbicielowi drobnych koralików. Zapraszam na króciutki przewodnik po akcesoriach do wyrobu biżuterii beadingowej! 😉

  1. Młynek do nawlekania koralików

Młynek do koralików to bardzo pomocne narzędzie, jeśli planujemy zrobienie na szydełku szerokiej bransoletki lub naszyjnika w jednym kolorze, lub w wielu kolorach, ale nawleczonych losowo.  To narzędzie potrafi bardzo przyspieszyć naszą pracę – szczególnie jeśli okaże się, że mamy do nawleczenia 5 km koralików ;). W Pasarcie dostępne są trzy rozmiary młynków: młynek w rozmiarze mikro jest plastikowy i świetnie sprawdzi się do mniejszych projektów, na przykład bransoletek, średni młynek (w rozmiarze mini), który możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach przyda się do szerszych bransoletek lub naszyjników, a duży będzie niezastąpiony przy tworzeniu większych projektów. Do wszystkich wersji poza najmniejszą dołączone są także specjalne, zakrzywione igły ułatwiające nawlekanie.

Drobne koraliki wsypujemy do młynka w taki sposób, żeby wypełnić go mniej więcej do połowy. W przypadku koralików w rozmiarze 11/0 najlepiej wsypać przynajmniej dwie paczki – wtedy nawlekanie będzie łatwiejsze.

mlynek (2)

Na igłę nawlekamy nić do sznurów szydełkowych – można je znaleźć tutaj – na której będziemy pracować. Działanie młynka możecie zobaczyć na filmiku:

Igłę trzymamy w taki sposób, żeby nie dotykała ścianek młynka i drugą ręką kręcimy uchtywem, a koraliki same się nawlekają 😉

Młynek, igły i maty do koralików - akcesoria do wyrobu biżuterii

Kiedy w młynku zostaje już niewiele koralików i dalsze nawlekanie z jego pomocą traci sens, możemy posłużyć się kolejnym pasartowym gadżetem, czyli…

2. Mata do koralików

Miękkie i elastyczne maty do koralików dzięki swojej strukturze zatrzymują koraliki i zapobiegają ich turlaniu się. Są niezastąpione przy wszelkich beadingowych projektach również dlatego, że stanowią miękkie oparcie dla nadgarstków w czasie pracy. Ponadto można je łatwo zwinąć i zabrać ze sobą, a nawet wyprać!

Młynek, igły i maty do koralików - akcesoria do wyrobu biżuterii

Resztkę koralików z młynka wystarczy wysypać na matę i już ręcznie nawlec na nitkę. 
Młynek, igły i maty do koralików - akcesoria do wyrobu biżuterii

3. Igły rozdwajane Big Eye

Igła Big Eye, czyli rozdwajane igły do nawlekania koralików to kolejny “must-have”, szczególnie dla osób zajmujących się sznurami szydełkowo-koralikowymi. Zrobione z dwóch zlutowanych na końcach kawałków metalu igły są bardzo cienkie, dzięki czemu można używać ich do nawlekania nawet bardzo drobnych koralików na grubsze nitki, jak na przykład kordonek. Mimo swojej elastyczności są trwałe i nie łamią się tak łatwo jak zwykłe igły. Mogą się przydać też na przykład do nawlekania większych koralików na gumkę.

Młynek, igły i maty do koralików - akcesoria do wyrobu biżuterii

4. Elastyczne motki

Koraliki nawleczone na nitkę mają bardzo irytującą tendencję do plątania się. Świetnym rozwiązaniem może być użycie właśnie elastycznego motka. Motki tego typu są bardzo pomocne przy technice kunihimo – ułatwiają przekładanie sznurków i pozwalają zabezpieczyć je przed plątaniem się – ale przydają się również przy sznurach szydełkowo-koralikowych, szczególnie tych dłuższych.

Młynek, igły i maty do koralików - akcesoria do wyrobu biżuterii

Nitkę wystarczy nawlec na motek (bez odcinania jej od szpulki) i przykryć “kapturkiem” motka, żeby ją zabezpieczyć. 
Młynek, igły i maty do koralików - akcesoria do wyrobu biżuterii

A Wy jakie znacie sposoby ułatwienia sobie pracy z koralikami?

https://www.facebook.com/groups/303036043500334/

Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów biżuterii ręcznie robionej. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.