Witajcie!

Chociaż z pasartem emocjonalnie jestem związana od 10 lat (na przykład wymyśliłam nazwę :)), zawodowo nasze drogi zeszły się rok temu.

W tym czasie, pilnie obserwowałam rynek handmade, a teraz w imieniu sklepu pasart, zapytałam Was bezpośrednio kim jesteście i czym jest dla Was handmade. Odpowiedzi otrzymałam niemalże 600, co jest próbą, której nie powstydziłby się sam TNS OBOP :). Początkowo ankieta miała być na potrzeby sklepu, ale uznałam, że podzielenie się tą informacją, może Was uświadomić, jak silną jesteście grupą. Bardzo się cieszę, że aż tyle z Was zdecydowało się na udział w ankiecie, bo to dowód na to, że jesteście ciekawe co się dzieje w społeczności, którą tworzycie i myślę, że tak samo będziecie chętne na pielęgnowanie tych więzi oraz dzielenie się wiedzą, którą macie.
infogr_v1

Pierwszy raport o rynku handmade

Wcześniej, nikt w Polsce nie robił podobnego raportu, dlatego z przyjemnością i ogromną ciekawością zweryfikowałam twarde dane z moimi szacunkami i wyobrażeniami. Wyniki w niektórych przypadkach były dla mnie zaskakujące, ale niemalże bezbłędnie trafiłam i jestem pewna, że Wy też, w stwierdzenie, że handmade to domena kobiet. Natomiast niespodzianką był fakt, że aż dla 70% z Was robienie biżuterii to wyłącznie hobby. Z drugiej strony, fantastycznie, że dla 30% z Was handmade, to hobby i praca w jednym. Gratuluję! Sama wyznaję zasadę, że najlepsza praca to taka, w której nie czujesz, że pracujesz. W waszym przypadku właśnie tak jest.

Handmade – podaj dalej

Większość z Was napisała też, że uczy się z internetu albo od koleżanek. Moim cichym marzeniem jest, żeby każda osoba, która nauczy się z internetu, podzieliła się tym dalej albo pokazała jakąś swoją technikę rękodzieła. Niech zadziała zasada wzajemności, a handmade stanie się tak popularny jak gotowanie!

Moja ulubiona odpowiedź na pytanie “jak zaczęłam robić biżuterię”, to „jeśli robi to ktoś to ja też mogę to zrobić ale jeszcze lepiej”. Świetna motywacja! Od takich osób chcę czerpać garściami. Wyżej, mocniej, dalej i lepiej, nawet jeśli droga będzie długa i pracochłonna. Część z Was zaczęła przygodę z biżuterią handmade, bo nie podobała Wam się biżuteria w sklepie, albo była po prostu za droga. Podzielam! Spryt, rozwaga i odrobina chęci powodują, że jesteście oryginalne i

macie najlepsze hobby świata!

Aż 27% z Was wykonuje biżuterię codziennie. Jeśli będzie nas więcej, społeczeństwo okaże się spokojne, zrównoważone i przyjazne. Jak handmade :).

Bardzo dziękuję że wypełniłyście ankietę i życzę miłego slajdowania.

Raport możecie przeczytać tutaj:

Dajcie znać w komentarzu, czy Was też coś zaskoczyło.

Pozdrawiam ciepło,
Marta Krauze
Dyrektor zarządzający pasart.pl