Znasz to uczucie, kiedy do stroju nie pasuje Ci żadna biżuteria? Mamy na to sposób! Prosty, łatwy, a zarazem efektowny naszyjnik w kształcie “gronka”, który można wykonać w 15 minut. W dzisiejszym tutorialu Agnieszka Wajzer-Nowak oraz Marta Krauze krok po kroku pokazują jak
dobrać odpowiednie półfabrykaty, przygotować je do pracy, a następnie wykonać projekt “gronka”.

TRANSKRYPCJA VIDEO

 

Cześć,

 

Jest dzisiaj z nami Agnieszka Wajzer-Nowak, którą znacie z poprzednich tutoriali. Agnieszkę macie okazję poznać dzisiaj na żywo.

 

Marta Krauze: Cześć Agnieszka!

long_v8_5051_koraliki_powlekane

Agnieszka Wajzer-Nowak: Cześć!

MK: Jaki przygotowałaś dzisiaj dla nas tutorial?

AWN: Wybrałam tutorial, który jest bardzo prosty do zrobienia i myślę, że każdy go może zrobić. To jest naszyjnik w kształcie gronka, a cała zabawa polega na doborze materiałów, z których będzie wykonany ten naszyjnik.

gronko kolor

MK: A czy to gronko jest ciężkie?

AWN: Nie, to gronko nie jest ciężkie, bo tutaj użyłam akrylowych elementów, które są lekkie, plus perłę szklaną, które jest też dosyć lekka. Mam też takie gronko, do którego wykorzystałam koraliki jednego koloru, które się różnią wielkością i to jest taka stylizacja codzienna, którą możemy zawsze włożyć.

wisiorek srebrny plansza

MK: Do jeansów, do pracy, do codziennych stylizacji. Jakich materiałów potrzebujemy do wykonania pracy?

AWN: Przygotowałam dzisiaj kolorową, folkową stylizację, w związku z tym przygotowałam kolorowe sznureczki 1mm, powlekane.

sznurki

MK: Widzę, że masz jeszcze sznurek shamballa, czy możemy do tego wykorzystać inne sznurki, jak satynowe lub o jakiejś większej średnicy?

AWN: Wszystko zależy od tego jakich użyjemy koralików. Jeśli użyjemy na przykład koralików ceramicznych, które mają duże dziurki, to będą brzydko wyglądały na cienkim sznurku. Dlatego musimy tutaj użyć grubego sznurka.

MK: Ok, czyli mamy tutaj kolorowe sznurki shamballa, sznurki powlekane, koraliki powlekane.

AWN: Tak, koraliki powlekane o różnej wielkości, bo jedną z ważniejszych rzeczy w tym naszyjniku, jest aby zestawić ze sobą koraliki różnej wielkości i faktury.

koraliki

MK: Do tego widzę, masz jakieś podstawowe narzędzia.

AWN: Klej – poxipol, bo jest mocny, klej magic – żeby zakończyć i usztywnić sznureczki.

kleje

MK: Powiedz nam Aga, jakiej długości potrzebujemy sznureczki i mniej więcej ile sztuk koralików, żeby wykonać taki naszyjnik.

AWN: Przygotowałam sobie 30 koralików, ale jeszcze nie wiem czy wszystkie zużyję. Jeśli chodzi o sznurek, to 60cm to jest maksymalna długość. Nie jest problemem jeśli sznurek jest za długi, bo na końcu i tak będziemy go przycinać.

MK: Nie możemy się doczekać aż nam pokażesz, jak zrobić ten naszyjnik! Zapraszamy!

AWN: Sznureczek przycinamy na długość 60cm. Minimum koralików to 20sztu, zatem potrzebujemy 20 odcinków sznurka. Po pocięciu sznurka, musimy go usztywnić na końcach, żeby przeszedł ładnie przez dziurkę od koralików. Ja używam do tego Magica i jest to chwila „brudnej roboty”.

MK: Aha, bo inaczej te sznureczki się rozdwajają.

AWN: Tak, rozdwajają się i są trochę za grube. Jak już nam wyschną końcówki od kleju, to zaczynam przewlekać koraliki i wiążę supełek na końcu sznureczka. W zależności od tego jaki mamy koralik – czasami jest tak duża dziurka, że jeden supełek nie wystarczy i możemy wtedy zrobić drugi.

MK: Co robimy dalej?

AWN: Różnie to bywa z supełkami – czasami zostają nam długie ogonki i do swobodnych stylizacji, trochę hippisowskich , będzie to pasowało, ale nie zawsze chcemy, żeby zostały takie długie. Przycinamy wtedy nożyczkami przy supełku, nie za blisko koralika, aby supełek się nie rozwiązał. Końcówki znów smarujemy klejem. Przy sznurku bawełnianym, który się ładnie układa, a klej się dobrze wchłania, możemy ułożyć kuleczki. Wygląda to wtedy, jak owoc porzeczki – są to kuleczki, gdzie nie widać sznureczka.

MK: Mamy zaklejone końcówki, co dalej musimy zrobić?

AWN: Teraz bierzemy wszystkie sznureczki razem i sprawdzamy, czy to jest wystarczająca ilość, czy chcemy jeszcze jakiś element dołożyć i formujemy grono. Największe kuleczki zostawiamy na dole, mniejsze u góry, czasami takie pośrednie wpuszczam między większe. Chwytam wszystkie sznureczki i delikatnie pociągam, formując grono tak długo, aż mi się spodoba kształt. Kiedy już go ułożymy, musimy zawiązać wszystkie sznurki razem. Chwytamy mocno nad gronkiem i robimy węzeł. Podczas zawiązywania, sznureczki przy węźle nie będą równe – jedne się zwiążą bardziej ciasno, inne będą luźne – musimy wtedy sznureczek po sznureczku podciągać, żeby zrobił się foremny.

MK: Pokaż nam Aga co zrobić, żeby sznureczki były równe w momencie, kiedy wklejamy do zapięcia.

AWN: Naciągamy ten sznurek, jakby przeczesujemy. Kiedy mamy pewność, że są równe, przycinamy. Jeszcze raz przeczesujemy i rozkładamy na dwie równe części. Na końcu jednej części zawiązujemy recepturki. Gumka recepturka jest po to, aby przytrzymać te wszystkie sznureczki przy wklejaniu. Teraz jeszcze raz proponuję mimo wszystko, skleić Magic’iem, żeby mieć twardą końcówkę. Łatwiej będzie ją wkleić do końcówki.

KM: Zapięcia rozumiem dobierasz tak, aby pasowały do końcówki.

AWN: Tak, dopasowałam sobie zapięcie magnetyczne walec z kuleczką. To jest proste zapięcie, które nie wymaga dodatkowych elementów jak kółeczka montażowe czy końcówki. Fajnie tez będą tutaj wyglądały inne zapięcia.

48716-zapiecie-magnetyczne-walec-z-kulka-kolor-srebrny-wielkosc-16mm-otwor-wewn-5mm-1szt_500_375

KM: Właśnie chwyciłam zapięcie toggle z płaskim elementem do wklejania, to tutaj wystarczy uformować inaczej końce sznurka, tak, żeby weszły do zapięcia kwadratowego.

48667-zapiecie-toggle-kolor-srebrny-ksztalt-geometryczny-29mm-otwor-3x7_500_375

AWN: Następnie smarujemy poxipolem końcówki.

MK: Poxipol, labo klej do biżuterii, który używacie. U nas ten klej się akurat sprawdza, wcześniej używaliśmy hasulith.

AWN: I teraz wkładamy sznurki w zapięcie i czekamy aż klej wyschnie,około 5 minut. Oprócz koralików i ceramiki, o których zapomniałam powiedzieć, bardzo fajnie wyglądają zawieszki dołączone do gronka lub przedmioty, które lubimy, a które nie muszą być koralikiem. Mogą to być zawieszki jak listek, który znajdziecie w pasarcie.

Zapięcie już wyschło, także możemy już obciąć nasze gumki. Nasz naszyjnik jest już gotowy!

MK: Fajnie, dzięki Aga. Mam nadzieję, że podobał się Wam ten kurs. Jeśli zrobicie coś podobnego, przyślijcie nam zdjęcia, opublikujemy je na naszym wallu. Możecie też komentować ten posta, albo dajcie informację innym hand-madowym pasjonatkom, jakich materiałów użyłyście i jakie macie pomysły na gronko. Dziękujemy Wam bardzo za bardzo mile spędzony czas i do zobaczenia wkrótce.

AWN: Na razie, pa!

MK: Cześć!

Autorem kursu jest Agnieszka Wajzer-Nowak – projektantka, absolwentka poznańskiej ASP, organizatorka i prowadząca warsztaty artystyczne i biżuteryjne.