W dzisiejszym kursie DIY, prezentujemy Wam naszyjnik ze sznurka woskowanego. Choć biżuteria w stylu boho kojarzy się głównie z letnimi stylizacjami, Agnieszka skręca sznurki, oplatając drewniane koraliki, żeby stworzyć naszyjnik w stylu boho, pasujący do jesienno-zimowych stylizacji.
naszyjnik ze sznurka

Potrzebne materiały:

Sznurek woskowany grubości 1,5 mm – około 30 metrów,
Koraliki drewniane wielkości – 12mmx1, 10mmx1, 9mmx5,
Przekładki metalowe z dużym otworem – płaskie oponki 7mm lub grube kółeczka montażowe (np. 1mm) – 80 sztuk
Zapięcie ozdobne z końcówkami do wklejania lub duży karabińczyk, 2 kółka montażowe i końcówki do wklejania, wielkość otworu 12 mm,
-klej magic i klej do biżuterii.

long_v8_5100_koraliki_derwniane

Od czego zaczynamy?

Krok 1 Przytnij 5 odcinków sznurka o długości 55cm. Będzie to baza najdłuższego elementu naszyjnika. W naszyjniku pokazanym na zdjęciu, najkrótszy element długości 38cm znajduje się dość blisko szyi. Jeśli uznasz, że jest za krótki, wydłuż odpowiednio wszystkie trzy elementy naszyjnika.
Na jeden sznurek nawlecz największy koralik.
krok1
Krok 2 Pokryj klejem każdą z końcówek sznurka i wysusz. Ułatwi to przewlekanie. 5 końcówek sznurka zbierz razem i przełóż przez 4 przekładki.
krok2
Krok 3 To samo zrób po drugiej stronie koralika.
krok3
Krok 4 Przytnij sznurek na długość około 65cm. Zegnij końcówkę sznurka w odległości 6 cm. Przyłóż do sznurków tak, by zgięcie dotykało przekładek.
krok4
Krok 5 Drugim końcem, dość ciasno dociskając sznurek, owijaj go dookoła wszystkich sznureczków. 6 cm
kawałek sznurka wyznacza odległość dokąd masz owijać sznurki. Musisz go całego zakryć.
krok5
Krok 6 To jest miejsce, gdzie nałożysz kolejne przekładki. Nim to zrobisz, końcówkę sznurka, którym owijałaś pozostałe sznureczki przytnij i pokryj klejem.
krok6
Krok 7 Przyklej końcówkę sznurka do pozostałych sznurków. Nałóż na wszystkie sznureczki przekładki, tak by zasłoniły ucięty kawałek sznurka.
krok7 a
krok7
Krok 8 Znów przytnij sznurek, zegnij końcówkę i owijaj sznureczki. W ten sposób postępuj aż wykonasz
pierwszy element naszyjnika. Pamiętaj by odległości pomiędzy przekładkami po obu stronach naszyjnika rozkładały się symetrycznie. Ich długość jest oczywiście dowolna. W przypadku mojego naszyjnika, dolny element składa się z odcinków długości 6 cm. Ilość przekładek zależny od Twojej wizji :). Przekładki mogą być karbowane, nieregularne czyli wszystkie, które Ci się podobają!
diy naszyjnik
Krok 9 Pojedynczy element może stać się samodzielnym naszyjnikiem. Aby go wykończyć, przytnij równo sznureczki, sklej ze sobą za pomocą kleju magic, wysusz, następnie pokryj mocnym klejem do biżuterii ( ja polecam klej dwuskładnikowy poxipol ) i nałóż końcówki do wklejania. Poczekaj aż klej wyschnie, a następnie zamontuj zapięcie za pomocą kółeczek montażowych.
naszyjnik ze sznurka
krok9 bkrok9 c

Możemy już tutaj skończyć, ale potrójny naszyjnik jest bardziej boho 😉

Krok 10 Wykonaj pozostałe dwa elementy naszyjnika. Każdy z nich ma inną długość ( najdłuższy element ma długość 50cm, środkowy ma 44 cm, a ten przy szyi 38cm. W przypadku mojego naszyjnika, każdy element złożony jest z: 5 sznureczków owiniętych szóstym sznurkiem, z jednego lub trzech koralików i kilkudziesięciu przekładek. Odległości między przekładkami w elemencie środkowym i tym przy szyi, są różne ( najkrótszy ma 1,5 cm, najdłuższy 7 cm )
naszyjnik ze sznurka
Krok 11 Końce trzech elementów naszyjnika wklej do dużych końcówek, a następnie połącz z zapięciem za pomocą kółek montażowych. Ja wykorzystałam zapięcie ze stali chirurgicznej, w kształcie obrączek z nacięciami.

long_v8_5096_hit_cenowy_sznurki_wosk

Do naszyjnika można doczepić także piórka, lub elementy w stylu hippi.

Życzę miłej pracy w stylu boho!

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.