Porady

Perły i masa perłowa – co o nich wiesz?

perłaNa dziś przygotowałam dla Was trochę informacji o perle oraz masie perłowej, które są bardzo popularne na naszym rynku. Wabią swoim naturalnym pięknem, a z reguły nawet nie wiemy, czym właściwie są. Dlatego dziś opowiemy sobie o tym, czym tak właściwie są perły, a czym masa perłowa i jakie są ich właściwości.

 

Perła właściwości:

W pierwszej kolejności perła. Otóż jest to materiał o połysku szklistym, z zewnątrz otoczony powłoką masy perłowej. Pochodzenie organiczne, a dokładniej z płaszcza małżów, najczęściej tych słonowodnych. Twory perłowe tworzą się, wówczas gdy do wnętrza dostanie się obce ciało, np. ziarenko piasku, które zostanie wewnątrz płaszcza wytwarzającego masę perłową. Następnie przez długi czas zachodzi proces pokrywania tego ciała konchioliną oraz masą w efekcie dając piękną perłę.

perła

Czas oczekiwania na średniej wielkości perełkę to aż kilka lat. Kształt może być kulisty wtedy gdy to obce ciało znajduje się wewnątrz płaszcza, w przeciwnym wypadku powstają nieregularne kształty.
Najpopularniejsze są perły barwy białej ale pożądane równie mocno to te czarne, niebieskawo szare czy też różowe.
Oczywiście najcenniejsze są okazy, prezentujące jak najbogatsza irydyscencję.


Pierwszymi hodowcami pereł byli Chińczycy i zaczęli od ok. XII wieku lecz na skalę przemysłową tak naprawdę zaczęli działać Japończycy. Technika polegała na tym iż w płaszczu trzyletnich małżów umieszczało się mały koralik z masy perłowej na około cztery lata. Małże wykorzystywane w tej hodowli to perłopławy, gdyż wewnątrz muszli są pokryte grubą warstwą masy perłowej.
W przeciwieństwie do naturalnych pereł, w tych hodowlanych masa narasta w sposób warstwowy, równomierny. Niestety zdarza się iż ta warstwa jest zbyt cienka co przyczynia się jej łatwiejszego odpadania.


Perły od zawsze należały do najbardziej cenionych klejnotów, niemal na równi z diamentami. Dlatego też w starożytności zwykły obywatel nie mógł być w ich posiadaniu.
Z takich ciekawostek warto wiedzieć, że największą perłą jest Perła Laotze lub inaczej zwana Perłą Allaha, której waga wynosi 6,37 kilograma. Została ona odnaleziona na Filipinach w 1934 roku.

 Masa perłowa właściwości

Masa perłowa czy też inaczej macica perłowa, tak jak i perła składa się z węglanu wapnia (aragonitu). Perłowy połysk jest nadawany przez kolorowe, iryzujace perłowe warstwy. Oczywiście nie każda masa jest tak samo jakościowo i wizualnie piękna. Najlepsze okazy uzyskuje się ze wspomnianych już wcześniej perłopławów, ale także cenione są te pochodzące od uchowców (tzw. ucho morskie, należy do gromady ślimaków i zamieszkuje dna mórz tropikalnych).
Jakość połysku perłowego zależy od nakładających się warstw aragonitu, barwa natomiast od gatunku małża oraz od miejsca jego występowania.

 

Mam nadzieję, że wpis który przygotowałam był ciekawy:)
Zapraszam na kolejny w przyszłym tygodniu.

Może Ci się także spodobać >>

3 Comments

  1. Perły to piękny dar natury:-) Wpis oczywiście, że bardzo ciekawy i potrzebny aby docenić wartość pereł.

  2. Perły są piękne, ale kruche – trzymane w suchym pomieszczeniu w ciągu kilku lat trwale tracą połysk , matowieją – i jest to nieodwracalne. Perła to bowiem wytwor organiczny , skladajacy sie w pewnym stopniu z wody , i podlega naturalnej destrukcji (prosze zwrócić uwagę na to, że do naszych czasów nie dochowały się praktycznie żadne perły antyczne- owszem jest biżuteria, co do której podejrzewa się,ze zawierała perły, ale po samych “kamieniach” nie ma juz sladu… zeby spowolniec naturalny proces niszczenia, ozdoby z pereł nalezy przechowywac zawinięte w wilgotny materiał i zamknięte w szczelnej szkatulce – ale uwaga – perly pozbawione przerz dluzszy czas sloncxa, rowniez tracka polysk. mozna wiec wsadzic je od czasu do czasu w szklanke w ostudzona, przegotowana woda i wystawic na lagodnwe dzialanie promieni slonecznych 🙂 taka “kapiel w sloncu” z pewnoscia im nie zaszkodzi ! bizuterii srebrnej z perlami (pierscionki,bransolety) nie poddajemy kapielom czysczacym, bo grozi to trwalym uszkodzeniem “kamieni” !!!

  3. Michał says:

    dziękuję za bardzo pożyteczny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *