Na zewnątrz robi się coraz cieplej, zaczynamy więc myśleć o lekkiej, zwiewnej biżuterii na lato. Idealnym materiałem do jej wykonania będą satynowe sznurki. Pozwalają one na stworzenie dość dużej, aczkolwiek nieobciążającej formy. Połysk, w połączeniu ze stonowaną kolorystyką, zapewniają pewną dozę elegancji. Większość projektów, które zrealizowaliśmy do tej pory, należało do bardzo pracochłonnych, dlatego dziś dla odmiany przygotowałam coś dla niecierpliwych. Wykonanie satynowych kolczyków zajmie Wam maksymalnie pół godziny, efekt natomiast jest zachwycający.

Niezbędne materiały

2Sznurek satynowy – 2mm. Sznurek satynowy jest bardzo wdzięcznym materiałem jubilerskim. Miękki, plastyczny, a przy tym niezwykle elegancki. Charakteryzuje się silnym połyskiem. Do tego dostępny jest w szerokiej gamie kolorów. Do wykonania kolczyków będziemy potrzebować dwa lub trzy odcinki o długości ok. 30-40cm. Długość zależy od długości kolczyków jakie planujecie wykonać oraz wprawnej ręki. Jeśli nie macie jeszcze doświadczenia w wiązaniu ozdobnych węzłów, lepiej uciąć dłuższe odcinki. Ciekawe efekty daje połączenie dwóch odcieni, dlatego wybrałam sznurek w kolorze jasnoszarym oraz stalowym.

Końcówki – posrebrzane, do wklejania. Średnica końcówek będzie zależała od liczby sznurków wykorzystanych w projekcie. Dwa sznurki będą pasowały do końcówek o średnicy wewnętrznej 4mm. Trzy sznurki wkleicie w końcówki, których średnica wewnętrzna wynosi 5mm. Końcówki w kształcie walca można z powodzeniem zastąpić końcówkami zaciskowymi.

Bigle – posrebrzane haczyki. Ponieważ splot sznurka zastosowany w projekcie sam w sobie jast bardzo ozdobny, wybieramy bigle proste w formie.

Klej – jubilerski lub inny szybkoschnący typu „kropelka” do zamocowania końcówek.

Z narzędzi przydatne na pewno okażą się szczypce tnące lub nożyczki, bociany okrągłe i bociany wygięte do zamocowania bigli.

 3

 

Double coin knot czyli węzeł turecki płaski

W dzisiejszym tutorialu sięgniemy do starożytnej chińskiej sztuki wiązania węzłów, wywodzącej się już z V wieku p.n.e.. W starożytności węzełki stanowiły rodzaj pisma. Wykorzystywane były do uwieczniania ważnych wydarzeń, pieczętowania umów i kontraktów, a także do szyfrowania ważnych informacji. Od ok. X wieku n.e. pełnią one funkcję dekoracyjną. Ozdobne węzełki znaleźć można na częściach garderoby, jako motyw dekoracyjny wachlarzy, lampionów.. Węzełki nie tylko pięknie wyglądają, ale mają służyć jako amulet odpędzający złe moce i przyciągający dobre. Mogą symbolizować siłę, harmonię, szczęście, miłość, a nawet bogactwo, długowieczność i powodzenie w karierze zawodowej.

Podstawą naszych kolczyków będzie tzw. double coin knot. Węzeł ten przypomina dwie nakładające się tradycyjne chińskie monety z kwadratową dziurką w centralnej części.

4Doble coin knot uznawany jest za symbol „podwójnej perfekcji” lub też „cyklu życia”. Ze względu na swoje walory dekoracyjne, bardzo często wykorzystywany jest w jubilerstwie. Do jego wiązania można wykorzystać zarówno pojedynczą, podwójną, jak i potrójną nitkę. Zastosowanie kombinacji różnych kolorów, często przynosi zaskakujące rezultaty.

Od czego zacząć?

Węzeł ten pokażę Wam na podwójnej nitce, dobrze jest jednak najpierw spróbować na pojedynczej, aby nabrać troszkę wprawy.

Zaczynamy od zwinięcia sznurka w pojedynczą pętlę.

5

Formujemy drugą pętlę nachodzącą na pierwszą. Zwróćcie uwagę, aby końce sznurka przeszły pod jego początkiem.

6Formujemy trzecią pętlę.

7Końce sznurka przeciągamy pod nitkami w centralnej części.

8

Następnie przekładamy końce sznurka pod pętlą z prawej strony.

9

Pociągamy za końce sznurka, aby uformować ładny ścisły węzeł.

10

11

Wyrównujemy luźno zwisające końce.

12

13

W końcówkę wpuszczamy odrobinę kleju i umieszczamy w niej końce sznurka. Pozostaje już tylko zamocować bigiel.

14Mój sznurkowy motyw ma długość 5,5cm. Po zamontowaniu końcówek z biglami otrzymamy kolczyki o długości ok. 7cm. Jeśli preferujecie krótsze kolczyki, końcówkę można wkleić zaraz za węzłem lub zabezpieczyć końce sznurka końcówką zaciskową.

Poniżej załączam zdjęcia kolczyków, które przygotowałam dla siebie w zeszłym roku. Kolorystyka jest taka sama, mamy tutaj natomiast trzy nitki zamiast dwóch. Kolczyki zdecydowanie należą do moich ulubionych. Zakładam je bardzo często na wieczorne wyjścia i muszę przyznać, że zawsze wzbudzają zainteresowanie otoczenia.

15

Ze względu na stonowaną kolorystykę oraz połysk satynowego sznurka, kolczyki nabrały wieczorowego charakteru. Pobawcie się jednak koniecznie kolorem. Ten wzór fantastycznie prezentuje się w soczystych letnich odcieniach, również w kolorach fluo. Satynowy sznurek można zastąpić sznurkiem woskowanym, powlekanym lub rzemieniem.

Pozdrawiam i życzę miłej twórczej zabawy!

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektant marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.