Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z ręcznie robioną biżuterią, musisz zaopatrzyć się w przedmioty, bez których się nie obejdzie. Poza oczywistymi koralikami, żyłkami i zapinkami potrzebne Ci będą narzędzia do biżuterii, za pomocą których nadasz kształt swoim projektom.

Przy tworzeniu biżuterii na pewno przydadzą się nożyczki. Okażą się pomocne m.in. przy przycinaniu sznurka czy rzemienia jubilerskiego.  Igiełki też mogą okazać się nieodzowne. Niezłym pomysłem są również pojemniczki na koraliki i inne elementy. Przy dużej liczbie materiałów dobrze jest oddzielić różne rodzaje, formy czy kolory koralików. Przechowywanie ich w woreczkach strunowych, w których z reguły są sprzedawane nie jest za bardzo wygodne.

Warto także zainwestować w specjalne narzędzia do biżuterii, z których najważniejsze są szczypce.

Można wśród nich wymienić kilka rodzajów:

  • tnące – służą do cięcia drutu i linki stalowej,
  • okrągłe (bociany) – z ich pomocą możesz wyginać drut, a także tworzyć oczka,
  • płaskie – służą do zaciskania, poza tym nie kaleczą drutu.

narzędzia do biżuterii

Komplet takich narzędzi można kupić już od około 20 zł. Osoby, które tworzą sporo i często mogą pokusić się o nieco droższy sprzęt.

Wiele ciekawych porad i inspiracji znajdziecie w książce Nicole Osterhage pt. „Biżuteria z koralików”, od której wiele osób zaczęło swoją przygodę z tworzeniem biżuterii hand-made.

Pytanie do doświadczonych projektantek, jak myślicie co powinno jeszcze znaleźć się w takim niezbędniku? Macie jakieś swoje sposoby, patenty, które pomogą początkującym artystkom? :-)