Mieszane materiały, różne formy i zabawa treścią – to domena Agnieszki. Zobacz, jak połączyć makramę z metalem i wyczarować naszyjnik, który świetnie będzie wyglądał w zestawieniu z luźnym swetrem albo obcisłym t-shirtem.
nszyjnik owiniety dwukrotnie

Lubię zestawiać ze sobą materiały o pozornie przeciwnym charakterze np. miękki sznurek z twardym metalem. Naszyjnik składa się z kilku modułów. Są to metalowe łańcuszki, elementy w kształcie spirali wykonane ze sznurka shamballa za pomocą przeplotu makramy , koraliki o trójwymiarowej powierzchni , zawieszki w kształcie serca. Wszystko w jednej, szaro-srebrnej tonacji.
Naszyjnik jest na tyle długi, że można go nosić na kilka sposobów. Okręcić podwójnie dookoła szyi lub pięciokrotnie dookoła nadgarstka.

bransoletka

Materiały potrzebne do wykonania naszyjnika o długości 96cm

sznurek shamballa 1,5mm (około 9-10 metrów) – koszt 2,99zł/13m
-5 koralików miracle wielkości 10mm – koszt 2,49zł/10szt
zapięcie toggle, dwie sztuki (wykorzystałam same kółka jako element ozdobny) – koszt od 1zł
łańcuszek srebrny Ankier – koszt od 1,79zł/m
-2x zawieszkę w kształcie serca – koszt od 0,39zł
-srebrny karabińczyk 14mm – koszt od 1,29zł/10szt
-6x końcówki do wklejania, otwór wewnętrzny 5mm – koszt od 0,99zł/4szt
srebrne kółeczka montażowe 7mm – koszt od 1,09zł/350szt
klej do biżuterii poxipol – koszt ok 14zł

Czas wykonania: 1,5h

Zacznijmy od pierwszego modułu wykonanego ze sznurka. Pokazywałam już jak wygląda podstawowy splot makramy. Wykorzystałam go w tym naszyjniku. Jest tylko jedna różnica. Sznurek układa się spiralnie zamiast płasko. Pokażę jak to zrobić na grubych, kolorowych sznurkach.

Krok 1
Trzy sznurki zwiąż ze sobą i przymocuj do blatu. Lewy sznurek (na zdjęciu niebieski) połóż na środkowym (na zdjęciu czerwony), a następnie prawy sznurek (szary) połóż na lewym (niebieskim), a następnie przełóż go pod niebieskim, pod czerwonym i na końcu nad niebieskim.
krok1
Krok 2
Zaciśnij węzeł. Do tej pory wszystko przypomina popularny węzeł makramy używany w bransoletkach shamballa.
krok2
Krok 3
W splocie wykorzystanym w bransoletce Cobra, czy popularnej shamballa, teraz zaczynalibyśmy od prawego sznurka. Postąpisz odwrotnie. Znów lewy sznurek (szary)
połóż na środkowym (czerwonym), następnie niebieski połóż na szarym. Sznurki krzyżują się po prawej stronie czerwonego sznurka.
krok3
Krok 4
Teraz prawy sznurek (niebieski) przełóż pod szarym i czerwonym, a następnie nad szarym. Zaciśnij.
krok4
Krok 5
Znów zaczynasz od lewego sznurka. Teraz jest to niebieski. Połóż go na środkowym sznurku (czerwonym), a następnie prawy sznurek (szary) połóż na niebieskim.
krok5
Krok 6
Prawy sznurek (szary) przełóż pod niebieskim i czerwonym, a na końcu nad niebieskim. Zaciśnij.
Zaraz się przekonasz, że sznurek zacznie się skręcać. Pamiętaj. By sznurek ładnie się skręcił w spiralkę, zaczynaj zawsze od tej samej strony prowadząc sznurek nad środkowym sznurkiem.
krok6
Krok 7
Jak wpleść koralik? Nawlecz go na środkowy sznurek i wykonuj dokładnie takie same ruchy jak bez koralika.
krok7
krok8
Teraz już wiesz jak zrobić spiralkę, wracamy więc do naszyjnika. Musisz wykonać 7 modułów, które połączysz ze sobą kółeczkami montażowymi.

Krok 1
Przygotuj trzy pierwsze spiralne moduły ze sznurka shamballa o długości 9 cm, 11cm, 24,5cm.

-Do modułu 9cm potrzebujesz dwa odcinki sznurka ( 12-16cm i 95-105cm ), jeden koralik i dwie końcówki do wklejania.
-Do wykonania modułu 11cm potrzebujesz dwa odcinki sznurka (15-20cm i 120-130cm), koralik 10mm, dwie końcówki do wklejania.
-Do modułu 25,5cm potrzebujesz dwa odcinki sznurka (35-40cm i około 3metry), trzy koraliki, dwie końcówki do wklejania.

Złóż na pół długi odcinek sznurka, zawiąż go na krótkim odcinku, przymocuj do blatu i rozpocznij zaplatanie spiralki tak jak wcześniej pokazałam. Wpleć w spiralkę koraliki, po jednym do krótkich modułów, trzy do długiego modułu. Odległość pomiędzy koralikami w długim module to 6cm i 2,5 cm. Pierwszy koralik znajduje się 3,5 cm od początku modułu.
Gdy zakończysz zaplatanie, wklej końce modułów do końcówek do wklejania.
moduły spiralne ze sznurka shamballa
Krok 2
Teraz przygotuj:
2x łańcuszek o długości 6,5cm (ilość oczek w dwóch odcinkach powinna być taka sama),
2x łańcuszek o długości 5,5cm,
2x łańcuszek o długości 18cm,
2x łańcuszek o długości 12 cm.
Jak podzielić łańcuszek? Najłatwiej zrobić to przy pomocy dwóch płaskich szczypiec, rozchylając oczka łańcuszka.
dwa łańcuszki
Krok 3
Teraz trzeba połączyć wszystkie elementy ze sobą.
naszyjnik zbiżenie jak łączyć
Oto kolejność:
Do jednego końca pierwszego spiralnego modułu ze sznurka o długości 11cm, podczep karabińczyk. Użyj do tego kółeczek montażowych. Dwa kółeczka sprawią, że łączenie będzie mocniejsze i nabierze mięsistości. Do drugiego końca modułu ze sznurka, też za pomocą dwóch kółeczek, podczep dwa odcinki łańcuszka o długości 6,5cm. Do kółeczek montażowych podczep zawieszkę serduszko. Następnie do końców łańcuszków podczep moduł ze sznurka o długości 9 cm i znów łańcuszki tym razem 5,5 cm długości. Do tych łańcuszków podczep duże kółko z zapięcia toggle, następnie 24,5cm moduł ze sznurka. Do niego podczep dwa łańcuszki o długości 18cm, następnie znów kółko z zapięcia toggle i na końcu jeszcze raz łańcuszki o długości 12cm, na końcu których umieść dwa kółeczka montażowe z zamontowaną zawieszką w kształcie serduszka.
naszyjnik zbiżenie
srebrny naszyjnik

Widzicie, makrama może być całkiem prosta! 🙂
kurs obrazkowy

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.