Jeśli czerń i czaszki Wam niestraszne, dołączcie do nas i zobaczcie jak krok po kroku przygotować oryginalny naszyjnik i kolczyki, którym trudno się oprzeć. Jak zawsze niezawodna Marta Draganek-Zając, którą znacie z Tarragon Art, przygotowała dla Was komplet biżuterii na Halloween.

Dostajecie zaproszenie na przebieraną imprezę halloweenową. Niby chciałybyście dobrze wyglądać, ale tak jakoś brakuje Wam pomysłu. W końcu wychodzicie z domu zmumifikowane papierem toaletowym, straszycie spod prześcieradła albo poruszacie się po mieście z dynią na głowie. A potem zazdrościcie tym trochę kreatywniejszym znajomym. Bo nie dość, że za sprawą swojego makijażu czy odjazdowej peruki przetrwaliby apokalipsę zombie, to jeszcze spokojnie mogliby ją sami zapoczątkować. Są wygodnie ubrani i nie muszą wyczesywać kawałków dyni z włosów. Brzmi znajomo? No właśnie. Więc może zamiast tego wszystkiego, po prostu zróbcie to, co robicie najlepiej, biżuterię!

DSCF5470

Nasz projekt na dziś to komplet biżuterii z nutką grozy! Specjalnie na Halloween stworzymy oryginalne kolczyki oraz wisior na długim łańcuszku ze stali nierdzewnej. Wykorzystamy kamienie naturalne – hematyty, agaty oraz szklane koraliki CZECHMATES Daggers. A „straszyć”, choć raczej zachwycać, będą w tym zestawie małe czaszki z hematytów właśnie.

DSCF5424

Materiały

 • Czaszki z hematytu – 5 szt. w kolorze srebrnym, rozmiar 8×6, 5×6 mm,
 • Hematyty – 8 szt. w kształcie oliwki, kolor Classic Black, rozm. 6x4x4 mm, otwór 0,5 mm
 • Agaty – 2 szt. w kształcie oliwki fasetowanej, kolor czarny, rozm. 9×6 mm,
 • Koraliki CZECHMATES – 11 szt. szklanych koralików w kształcie Daggers (podłużne), w kolorze Opaque Jet, 5×16 mm,
 • Przekładki oponki – 12 szt. w kolorze srebrnym, rozm. 2×4 mm, otwór 2 mm
 • Przekładki kostki – metalowe, 8 szt. w kolorze srebrnym, rozm. 4×4 mm, otwór 2 mm,
 • Łańcuszek – Ankier, wykonany ze stali nierdzewnej, o ogniwach wielkości 2×3 mm. Jedno opakowanie wystarczy, aby wykonać wisiorek (2 x 35,5cm, 2 x 5cm) i kolczyki (4 x 4cm),
 • Szpilki jubilerskie – 3 szt. oksydowane w kształcie haczyków, rozm. 20 mm,
 • Kółka pojedyncze – 2 szt. otwarte, w kolorze oksydowanym, rozm. 5 mm,
 • Karabińczyk – klasyczny, 1 szt. w rozmiarze 10 mm,
 • Bigle otwarte – 2 szt. z kulką i sprężynką, wykonane ze stali nierdzewnej, rozm. 19 mm,
 • Drut pamięciowy – ze stali nierdzewnej w rozmiarze 55 mm. Możecie też zastąpić go linką jubilerską z zaciskami. Pokazaliśmy tę metodę w jednym z wcześniejszych kursów. Zobaczcie tutaj.

 

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania naszyjnika i kolczyków, znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że kurs służy głównie nauce techniki – przygotuj komplet biżuterii według własnych upodobań!

Może lepiej się czujesz w kolorowej biżuterii albo chciałabyś użyć bardziej fantazyjnych przekładek? Nie bój się eksperymentować!

 

Narzędzia

Jeśli chodzi o narzędzia, przydadzą Wam się szczypce tnące i płaskie oraz bociany okrągłe.

Dla tych z Was, które jeszcze nie posiadają wyżej wymienionych cudów handmadowej techniki to zakup obowiązkowy. Narzędzia wystarczą te podstawowe, które z pewnością wykorzystacie do przyszłych projektów.

 

Wykonanie

Z tym projektem poradzą sobie nawet początkujący twórcy biżuterii. Wykonanie wisiora i kolczyków zajmie maksymalnie 40 minut.

1. Zaczynamy od przygotowania wisiora. Przy pomocy szczypiec tnących odcinamy ok. 3/4 długości żebra drutu pamięciowego.

1

2. Koniec drutu formujemy w pętlę owijając go wokół jednego z nosków bocianów okrągłych.

2

3. Pętlę domykamy szczypcami płaskimi.

3

4

4. Następnie nawlekamy na drut kamienie naturalne, koraliki oraz metalowe przekładki.
W moim wisiorze sekwencja jest następująca. Niezależnie od tego czy zaczynacie od lewej, czy od prawej strony (bo naszyjnik jest symetryczny):
2x [hematyt oliwka, przekładka oponka],
agat fasetowany, przekładka oponka,
hematytowa czaszka, przekładka oponka,
4x [Daggers, przekładka kostka],
Daggers, przekładka oponka,
hematytowa czaszka, przekładka oponka,
agat fasetowany,
2x [przekładka oponka, hematyt oliwka].

5

Po nawleczeniu wszystkich koralików skracamy drugi koniec drutu, tak aby miał maksymalnie 1 cm długości. Formujemy go w pętlę.

5. Odkładamy drut z koralikami i przygotowujemy kolejny element wisiora. Na szpilkę haczyk nakładamy hematytową czaszkę.

Najpierw zginamy koniec szpilki przy pomocy bocianów okrągłych pod kątem 90 stopni w jedną stronę. Następnie formujemy w pętlę odginając szpilkę w drugą stronę.

6

7

6. Przed zaciśnięciem szpilki szczypcami płaskimi, na haczyku (u dołu czaszki) zawieszamy dwa łańcuszki o długości 5cm.

8

7. Ich końce zaczepiamy o pętle z drutu pamięciowego. Aby to zrobić, bocianami okrągłymi delikatnie rozginamy oczka z drutu pamięciowego lub szczypcami płaskimi rozginamy ostatnie ogniwa łańcuszków. Jeśli sprawia Wam to trudność, łańcuszek można też podwiesić przy pomocy drobnych kółeczkach otwartych.

9

8. Następnie przyczepiamy dwa łańcuszki o długości 35,5 cm do górnego haczyka szpilki z czaszką.

10

11

9. Pozostało już tylko zamontowanie zapięcia. Na końcu jednego z łańcuszków zaczepiamy kółeczko montażowe, na końcu drugiego – kółeczko z karabińczykiem.

12

 

 

10. Nasz ulubiony moment! Tak prezentuje się gotowy wisior!

DSCF5463

11. W podobny sposób stworzymy kolczyki do kompletu.

Na drut pamięciowy nawlekamy następującą sekwencję koralików:

hematyt oliwka, przekładka oponka,

2x [Daggers, przekładka kostka],

Daggers,

przekładka oponka, hematyt oliwka.

13

12. Drut z koralikami podwieszamy na łańcuszkach o długości 4cm. W górnej części mocujemy na szpilce czaszkę z biglem i kolczyki gotowe! Możemy ruszać na wieczorną imprezę z okazji Halloween!

DSCF5475

 

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Draganek-Zając

Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów biżuterii ręcznie robionej. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

https://www.facebook.com/groups/303036043500334/

Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.