Technika kumihimo ma korzenie w tradycyjnej kulturze japońskiej, gdzie za pomocą specjalnych dysków wyplatano piękne jedwabne pasy i sznury. W dzisiejszych czasach piankowych dysków kumihimo używa się najczęściej do tworzenia kolorowych, lekkich naszyjników czy bransoletek ze sznurków. Przygotowałam dla Was dzisiaj kurs, w którym pokażę, jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo z użyciem satynowych sznurków. Zobaczycie, że wyplatanie bransoletek kumihimo to sama przyjemność 😉

Do zrobienia bransoletki będziemy potrzebować:
kumihimo materiał

 

Chcesz zrobić bransoletkę na dysku kumihimo?

Wszystkie materiały potrzebne do wykonania bransoletki metodą kumihimo znajdziecie tutaj. Artykuł ma głównie na celu przybliżenie Wam techniki, dobór kolorów czy wzoru zależy całkowicie od Was ;).

1. Odmierzamy po dwa kawałki długości ok. 1 metra z obu kolorów i składamy je na pół. Można zawiązać je na supeł lub przewiązać sznureczkiem czy nitką, lub, jak ja, spiąć gumką-recepturką.

dysk kunihimo (1)

2. Teraz bierzemy dysk do kumihimo i zabieramy się za montowanie w nim sznurków w taki sposób, żeby spięte końcówki sznurków znalazły się z tyłu dysku. 
dysk kunihimo (2)

3. Sznurki rozmieszczamy w sposób, który widać na zdjęciu –  po jednym z każdej strony kropki na dysku. Ułożenie kolorów w ten sposób pozwoli uzyskać efekt spiralki, na końcu kursu pokażę Wam inne sekwencje. Gotowi? To zaczynamy ;).

Każdy sznurek oznaczyłam numerkiem, dla ułatwienia na zdjęciach możecie też znaleźć niebieskie lub czerwone kropki – oznaczają one sznurek, który był przekładany i miejsce, w którym był wcześniej. Jeśli używam numeru konkretnego miejsca na sznurek, to mam na myśli numer na prawo od nacięcia.

Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

 

4. Sznurek nr 5 (na dole po lewej) przekładamy na górę tak, żeby znalazł się na lewo od sznurka nr. 1. Wędruje więc z miejsca 17 na miejsce 31 (17 -> 31)

Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

 

5. Sznurek nr 2 (na górze po prawej) przekładamy na dół w taki sposób,żeby znalazł się po prawej stronie sznurka nr 6 (czyli z miejsca nr 1 na miejsce nr 14 – 1->14). To będzie nasz podstawowy ruch – zawsze będziemy przekładać dolny sznurek z lewej strony na górną lewą stronę, a górny prawy sznurek na dolną prawą stronę. Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

6. Obracamy dysk o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara – teraz będziemy przekładać niebieskie sznurki. Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

7. Sznurek nr 7 przekładamy tak, żeby znalazł się na lewo od sznurka nr 4 (8->23)
Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

8. A sznurek nr 3 umieszczamy na prawo od sznurka nr 8 (25-> 7)Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

9. I ponownie obracamy dysk o 90 stopni.

Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

10. Teraz sznurek nr 1 musimy przełożyć w taki sposób, żeby znalazł się na lewo od sznurka nr 2 (32 -> 14) 
Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

11. A sznurek nr 6 powinien znaleźć się po prawej stronie sznurka nr 5 (16 -> 30). Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

12. Obracamy dysk i umieszczamy sznurek nr 4 na lewo od sznurka nr 3 (24 -> 6).Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

 

13. A sznurek nr 8 na prawo od sznurka nr 7 (8 -> 22). W ten sposób wszystkie sznurki wróciły na swoje miejsca, przesuwając się tylko o kilka miejsc na dysku.

Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

14. Z drugiej strony dysku powinniśmy widzieć tworzący się spiralny wzór.

15. Kontynuujemy w ten sam sposób, aż do osiągnięcia odpowiedniej dla nas długości bransoletki.

16. Jeśli został nam jakiś “zapas” sznurków, to dobrze zrobić kilka centymetrów plecionki więcej, w razie jakby coś się miało rozpleść przy zdejmowaniu.

17. Ostrożnie zdejmujemy bransoletkę z dysku i związujemy na końcu lub spinamy gumką. 

18. Obcinamy nadmiar sznurka z obu stron.

19. Sznurek satynowy ładnie się topi, więc można przypalić go nieco zapalniczką. Jeśli użyliście dużych gumek lub sznurków do zabezpieczenia końcówek i musicie je zdjąć przed wklejeniem, to nie zaszkodzi stopić ze sobą sznurków, żeby nie rozplotły chociażby przy wkładaniu do końcówki.

20. Dwuskładnikowy klej epoksydowy mieszamy, nakładamy do końcówek i wklejamy.IMG_1651

21. Doczepiamy kółeczka montażowe i zapięcie – bransoletka gotowa 😉
Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

W zależności od tego jak mocno naciągacie sznurki, bransoletka może wyjść grubsza lub cieńsza. Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

Zamiast sznurków satynowych możecie też użyć na przykład sznurków powlekanych – te z kolei będą się nieco rozciągać, co pozwala uzyskać inne efekty 😉

Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

A teraz obiecane przykładowe wzory. Wszystkie pochodzą z tej strony, gdzie możecie wygenerować własne sekwencje i układy kolorów.

wzory kumihimo Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku

Ten wzór opiera się na wykorzystaniu ośmiu sznurków w dwóch kolorach, ale możliwości jest o wiele więcej. Niezależnie od ilości sznurków czy kolorów, zasada działania będzie taka sama, dlatego z całego serca zachęcam Was do eksperymentowania ;).

Potraficie już zrobić bransoletkę na dysku kumihimo.

Czekamy niecierpliwie na Wasze prace. Jeśli chcecie się pochwalić to koniecznie oznaczcie nas #kurspasart. Możecie też podzielić się swoją twórczością na naszej wesołej grupie rękodzielniczej. Udanego tworzenia! 

Jeśli polubiłaś się z dyskiem spodobają ci się również te wpisy:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.