• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Druty dziewiarskie

Druty dziewiarskie do włóczki, to niesamowicie proste w budowie narzędzia, dzięki którym możemy tworzyć wszystkie wcale-nie-tak-proste projekty. Dwa kawałki odpowiedniego materiału – drewna, metalu, aluminium, teflonu czy akrylu – połączone żyłką lub zakończone stoperami to wszystko, czego potrzebujemy, żeby własnoręcznie zrobić sobie cieplutki zimowy szalik czy sweter. No dobrze, troszkę oszukuję - będziemy potrzebować jeszcze włóczki ;). Robienie na drutach to nie tylko sposób na stworzenie praktycznie z niczego jakiejś rzeczy, która ogrzeje nas (lub naszych bliskich) w chłodne dni – to przede wszystkim świetny pomysł na relaks!

Druty na żyłce

Jakie druty wybrać? To zależy przede wszystkim od tego, co zamierzamy za ich pomocą stworzyć i od naszych osobistych preferencji. Druty do dziergania możemy podzielić przede wszystkim na druty proste i druty na żyłce. Druty proste to zazwyczaj dwa proste „patyki” o długości około 35 centymetrów, zabezpieczone na jednym końcu jakimś zgrubieniem czy stoperem. Świetnie sprawdzą się przy tworzeniu wszystkich robótek opartych na prostokącie, w których po każdym rzędzie zawracamy i przerabiamy oczka na drugiej stronie. Będą więc świetne do tworzenia szali, chust, koców, dywaników czy też sweterków, których nie robi się od razu w całości, tylko zszywa. Natomiast druty na żyłce są nieco krótsze od swoich pojedynczych braci – mają najczęściej około 14 centymetrów i połączone są żyłką o różnej długości. Takie druty pozwalają na tworzenie robótek na okrągło, bez zawracania, świetnie więc sprawdzą się, jeśli mamy ochotę wyczarować sobie czapkę, komin czy sweter dziergany w całości. Co więcej – można na nich także przerabiać zwykłe prostokąty, są więc bardziej uniwersalne niż druty proste.

Druty mogą być stworzone z przeróżnych materiałów i wybór najlepszego dla nas jest zazwyczaj bardzo indywidualną kwestią – tak samo jak przypadku wyboru szydełka. Niektórzy lubią leciutkie druty drewniane (druty bambusowe), innym bardziej odpowiadają pełne kolorów druty akrylowe, jeszcze inni będą zakochani w stukającym dźwięku drutów teflonowych – dla każdego coś miłego ;). Najlepiej po prostu wypróbować różne rodzaje drutów i wybrać taki, który najbardziej nam odpowiada.

Druty dziewiarskie

Druty dziewiarskie

Stuk, stuk, stuk... Kto z nas nie pamięta z dzieciństwa dźwięku uderzających o siebie drutów, używanych przez nasze mamy i babcie? Wiele zmieniło się od czasów, kiedy dzierganie było jedną z codziennych umiejętności, równie niezbędną jak na przykład szycie – powoli ewoluowało w dziedzinę sztuki użytkowej, pozwalającej na tworzenie zarówno niesamowitych i skomplikowanych, jak i zupełnie prostych projektów. To co pozostało niezmienne, to same druty dziewiarskie i technika tworzenia za ich pomocą – niezmienna od lat. Oczka prawe, oczka lewe i kilka wariacji na ich temat, i już mamy piękny szal, sweter, komin, koc, dywanik... Cokolwiek, co zapragniemy stworzyć jest na wyciągnięcie naszej ręki ;).