• Darmowa dostawa od 109 zł
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Dumortieryt kwarc jest jednym z rzadszych i bardziej niezwykłych niebieskich odmian kwarcowych kamieni szlachetnych. Jest to kamień jubilerski łączący agregat kwarcowy, zarośnięty minerałem znanym jako dumortieryt.
  
 
Wiele osób wierzy w niezwykłe właściwości kamieni naturalnych, zatem warto wspomnieć czego możemy się spodziewać po bliższym kontakcie z tym kamieniem. Dumortieryt kaboszon może być przydatny w zbiorach osób chorych na tarczycę. Tak! Ten kamień harmonizuje pracę hormonów odpowiedzialnych za niedoczynność tarczycy oraz szyszynkę. Ma właściwości wpływające na uspokojenie i ukojenie nerwów. Co ciekawe, ten niebieski kwarc wzmacnia układ immunologiczny, zatem zalecane jest żeby mieć przy sobie dumortieryt kaboszon w czasie gorączki, czy innej choroby. 
Jeśli masz w zasięgu ręki dumortieryt kaboszon masz szansę na wzmocnienie pewności siebie, zatem biżuteria z tym minerałem jest bardzo przydatna na egzaminach czy występach przed publicznością. Nadaje się też pewnie na pierwszą randkę ;).
W porównaniu do innych kamieni niebieskich, takich jak na przykład lapis lazuli, sodalit czy azuryt, dumortieryt jest znacznie twardszy i bardziej trwały niż inne podobne minerały. 
  
  
Kolory kwarcu dumortierytów mogą wahać się od czerwono-brązowego do fioletowo-niebieskiego, lub od ciemnego do jasnoniebieskiego. Ciemny niebieski jest najczęstszym kolorem dla tego typu kamieni. Kolor ten jest bardzo często nierównomiernie rozłożony, czasami widoczne są też białawe smugi lub plamki. 
  
 
Kamień ten najczęściej jest cięty w równe kształty przypominające koło lub owal. Stąd tak bardzo powszechny kształt jak dumortieryt kaboszon. Biżuteria ręcznie robiona z użyciem tego kamienia jest odpowiednią biżuterią dla osób o wysublimowanym guście. Nadaje się na wyszukane projekty, które podkreślają zamiłowanie do poszczególnych właściwości kamieni lub do ponadczasowych form. Niebieski, jakby woskowany kolor kamienia sprawia, że biżuteria może się wydawać natchniona duchem retro. Kamienie te są często wybierane do obszycia w biżuterii sutasz, do oplatania beadingiem albo do wklejenia w bazę kaboszona. Pięknie komponuje się z metalem w kolorze antycznego brązu, ze srebrnej stali nierdzewnej lub oksydowanym srebrem.

Dumortieryt - kaboszony

Dumortieryt jest znany od nieco ponad 100 lat, zatem można powiedzieć, że jest dosyć niedawno poznanym kamieniem. Jego nazwa pochodzi nazwiska francuskiego paleontologa M.E. Dumortiera, który ten minerał odkrył.

Kamień ten, jest bardzo rzadkim minerałem, ale co ciekawe występuje w Polsce w okolicach Karpacza. Można go również wydobyć na Madagaskarze, Sri Lance, we Francji, Brazylii, Kanadzie, Namibii i W stanach Zjednoczonych.

Dumortieryt kaboszon, to najbardziej popularny kształt używany do zrobienia biżuterii. Może być obszyty haftem koralikowym przy użyciu TOHO i używany jako wisior. Może być również wklejony do bazy na kaboszon w postaci bransoletki, kolczyków, pierścionka albo skromnej zawieszki. 

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Filtry są świetne, super że z nich korzystasz! Teraz masz ich za dużo, dlatego nie ma żadnego wyniku. Wyczyść kilka filtrów.