• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Z czego jest zrobiony:
Filc jubilerski jest najczęsciej wykonany z wełny, poliestru lub wiskozy.

Filc w arkuszach można podzielić na dwie gruby. Sztywny, to tak zwany filc techniczny oraz miękki - filc dekoracyjny.
Filc do wyrobu biżuiterii jest dostępny najczęsciej w arkuszach 20x30cm w wielu kolorach w poniższych grubościach 1,5mm oraz 2,0mm.

Zarówno filc dekoracyjny jak i filc techniczny używany jest w hafcie koralikowym jako baza z rozrysowanym wzorem do haftowania. Jaki filc w arkuszach zastosować, decyduje rodzaj pracy, którą wykonujemy. Np do bransoletek bardziej nada się cieńszy, dekoracyjny. Latwo go zginac, rolowac, jest mniej widoczny. Ale tam, gdzie powinien być utrzymany nadany kształt np. przy tworzeniu broszki, lepiej się sprawdzi filc techniczny. Jest grubszy i twardszy.

Haft koralikowy nie jest pomysłem nowym. Od dawna wykonywano aplikacje ozdobne do odzieży, torebek i domowych przedmiotów. Jednak od niedawna pojawia się jako samodzielna biżuteria w postaci bransoletek, broszek i naszyjników. Do jego wykonania potrzebujemy koralikow w różnych kształtach i kolorach. Mogą być okrągłe, podłużne, owalne, płaskie takie jak kaboszony z grafiką itp. Filc jubilerski ułatwia nam wykonywanie tej biżuterii. Dobrze się na nim rysuje, łatwo wchodzi igła.

Drugą z technik w której filc w arkuszach to ważny element, to technika sutaszu. Kiedyś sutasz znajdował zastosowanie głównie w ozdabianiu odzieży, w militariach, teraz zyskał nowe życie w tworzeniu biżuterii. Tasiemki, sznurek do sutaszu, koraliki, kamienie i kaboszony kamienie z łatwością dają się przyszywać, modelować i przyklejać na filcu (najlepszy do tego celu jest filc techniczny).

Poza tym, przy tworzeniu tymi technikami musimy pamiętać o zaopatrzeniu się w igły do przyszywania – cienkie, długie swobodnie przechodzące przez otwór koralika, klej do przyklejania - najlepiej taki, który po wyschnięciu staje się przezroczysty i nie schnie zbyt długo, nożyczki oraz półfabrykaty do produkcji biżuterii, w zależności co chcemy wykonać – bigle, ogniwka, krawatki, zawieszki i zapięcia.

Warto też zwrócić uwagę na koraliki z filcu, które świetnie się nadadzą do zapełniania pustawych miejsc w wykonywanych pracach. Są dostępne w kilku rozmiarach i wielu kolorach.

Filc w arkuszach

Filc w arkuszach to wyrob włókienniczy, który jest otrzymywany metodą spilsniania. Do niedawna filc jubilerski był wyrabiany tradycyjnie z włókien zwierzęcych i roślinnych. Jednak obecnie filc techniczny to najczęściej wyrób z włókien syntetycznych takich jak wiskoza czy poliester.

Obecnie filc dekoracyjny jest stosowany nie tylko w scrapbokingu, ale również w tworzeniu biżuterii metodą hand-made. Jest materiałem niezwykle plastycznym. Łatwy do wycinania, zszywania, sklejania. Filc do wyrobu biżuterii dostępny jest już za niewielką cenę w różnorodnych kolorach, które nie odbarwiają się w kontakcie z wodą lub ze światłem słonecznym. Dobrze się układa, nie rozciąga się. Najczęściej jest stosowany w technice sutaszu i hafcie koralikowym.

Biżuteria tworzona tymi technikami jest bardzo efektowna ale też pracochłonna. Oprócz zastosowanych kolorów, kształtów, różnorakich splotów dzieła te zachwycają dokładnością i elegancją.