• Darmowa dostawa od 109 zł
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Fluoryt to minerał z gromady halogenków. Znaleźć go można w skałach magmowych i osadowych. Nazwa fluoryt pochodzi o łacińskiego słowa „fluere”, co oznacza „płynąć”, gdyż fluoryt minerał od lat jest znany i stosowany w hutnictwie jako doskonały topnik innych materiałów. Inną ciekawą cechą, jaką charakteryzuje się fluoryt kamień to zjawisko luminescencji (świecenia) pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Fluoryt był pierwszym surowcem, w którym fenomen ten został pierwszy odkryty i opisany, stąd też termin fluorescencja.

Fluoryt do wyrobu biżuterii występuje w szerokiej gamie kształtów i faktur: od nieregularnych bryłek i baroczków, poprzez pastylki, oliwki, prostokąty, do kul gładkich i fasetowanych (głównie fluoryt do bransoletek), a także kaboszonów i sopli na wisiory. Można się także natknąć na fluoryt kamień w formie surowych, nieoszlifowanych, ośmiościennych kryształów. Czysty, intensywnie zabarwiony fluoryt do wyrobu biżuterii szlifuje się w różnorodne wzory i wykorzystuje do produkcji wyższej klasy kolii, pierścionków, czy kolczyków.

Fluoryt o wyrazistych barwach aż prosi się o handmadową zabawę kolorami. Spójrz, jak fantastycznie możesz wykorzystać fluoryt do bransoletek gradientowych. Wystarczy czarny sznuerk nylonowy o grubości 1.0 mm, stopery  (również w kolorze czarnym), ciemne koraliki fasetowanego hematytu i oczywiście fluoryt do bransoletek, a więc najlepiej rozmiar 6 – 8 mm. Nawlekasz wszystko na sznurek, robisz makramowy węzeł i urocza, elegancka bransoletka jest już Twoja. Dla mniej wtajemniczonych: opis techniki makrama krok po kroku znajdziecie tutaj. ;) Aha, aby koraliki nie rozbiegły się na wszystkie strony i łatwo je było poukładać względem koloru, przyda się jeszcze tablica do tworzenia bizuterii. Nie ma natomiast znaczenia, czy wybierzesz fluoryt błyszczący czy matowy, fasetowany czy gładki. Ze względu na swoją transparentna naturę i żywe kolory fluoryt do bransoletek wygląda atrakcyjnie w każdej postaci.

Pamiętaj, że fluoryt minerał jest kruchym materiałem (4 w skali Mohsa), dlatego dobrze przechowywać swój fluoryt kamień w osobnym pudełeczku, aby sięnie zarysował lub nie pokruszył.

Fluoryt

Zachwycający, transparentny fluoryt to kamień powszechnie stosowany w jubilerstwie. Odznacza się szklistym połyskiem i piękną gamą barw okazów występujących w przyrodzie. W swojej czystej postaci fluoryt minerał jest bezbarwny. Fluoryt do wyrobu biżuterii spotyka się natomiast w kolorze żółtym, zielonym, niebieskim, fioletowym, różowym, czerwonym, a nawet brązowym i czarnym. Nierzadko można się natknąć także na różnobarwny fluoryt do wyrobu biżuterii o plamistym lub wstęgowym rozmieszczeniu kolorów (na wzór pierścieni agatu) – czyli tzw. fluoryt tęczowy, który idealnie nadaje się na wisiory. Inną, rzadziej stosowaną nazwą, pod jaką występuje fluoryt kamień to: androdamant. Fluoryt do wyrobu biżuterii to świetny bybór zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych handmadowców!

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
Wielkość

Wielkość

Typ

Typ

Wielkość otworu

Wielkość otworu

Kształt

Kształt

Przewiercenie

Przewiercenie

Faktura

Faktura

1 - 7 z 7
Sortuj wg:
strona: z 1