• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Fluoryt

Fluoryt to minerał z gromady halogenków. Znaleźć go można w skałach magmowych i osadowych. Nazwa jego pochodzi od łacińskiego słowa „fluere”, co oznacza „płynąć”, gdyż od lat jest znany i stosowany w hutnictwie jako doskonały topnik innych materiałów. Inną ciekawą cechą, jaką charakteryzuje się ten jubilerski kamień to zjawisko luminescencji (świecenia) pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Fluoryt jest minerałem, w którym fenomen ten został pierwszy odkryty i opisany, stąd też termin fluorescencja.
Jako przeznaczony do wyrobu biżuterii występuje w szerokiej gamie kształtów i faktur: od nieregularnych bryłek poprzez pastylki, oliwki, prostokąty, do kul gładkich i fasetowanych a także kaboszonów i sopli na wisiory. Można się także natknąć na fluoryty w formie surowych, nieoszlifowanych, ośmiościennych kryształów. Czysty, intensywnie zabarwione kamienie fluorytu szlifuje się w różnorodne wzory i wykorzystuje do produkcji wyższej klasy kolii, pierścionków, czy kolczyków.

Fluoryt do wyrobu biżuterii o wyrazistych barwach aż prosi się o handmadową zabawę kolorami. Spójrz, jak fantastycznie możesz wykorzystać je do bransoletek gradientowych. Wystarczy czarny sznuerk nylonowy o grubości 1.0 mm, stopery  (również w kolorze czarnym), ciemne koraliki fasetowanego hematytu i oczywiście kulki fluorytu, a więc najlepiej rozmiar 6 – 8 mm. Nawlekasz wszystko na sznurek, robisz makramowy węzeł i urocza, elegancka bransoletka jest już Twoja. Dla mniej wtajemniczonych: opis techniki makrama krok po kroku znajdziecie tutaj. ;) Aha, aby koraliki nie rozbiegły się na wszystkie strony i łatwo je było poukładać względem koloru, przyda się jeszcze tablica do tworzenia bizuterii. Nie ma natomiast znaczenia, czy wybierzesz fluoryt błyszczący czy matowy, fasetowany czy gładki. Ze względu na swoją transparentna naturę i żywe kolory minerał ten wygląda atrakcyjnie w każdej postaci.

Pamiętaj, że to kruchy kamień (4 w skali Mohsa), dlatego dobrze przechowywać swój fluoryt w osobnym pudełeczku, aby się nie zarysował lub nie pokruszył.

Fluoryt

Fluoryt

Zachwycający, transparentny fluoryt to kamień powszechnie stosowany w jubilerstwie. Odznacza się szklistym połyskiem i piękną gamą barw okazów występujących w przyrodzie. W swojej czystej postaci jest bezbarwny. Fluoryt w biżuterii spotyka się natomiast w kolorze żółtym, zielonym, niebieskim, fioletowym, różowym, czerwonym, a nawet brązowym i czarnym. Nierzadko można się natknąć także na różnobarwny o plamistym lub wstęgowym rozmieszczeniu kolorów (na wzór pierścieni agatu) – czyli tzw. fluoryty tęczowe, które idealnie nadają się na wisiory. Inną, rzadziej stosowaną nazwą, pod jaką występuje kmień fluorytu to: androdamant. Jest świetnym wyborem zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych handmadowców!

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
1 - 1 z 1
Sortuj wg:
strona: z 1