• Darmowa dostawa od 109 zł
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Koraliki filcowe to elementy powstałe z czesanki wełnianej w procesie filcowania na mokro lub filcowania na sucho. Z koralików filcowych najczęściej robimy kulkowe naszyjniki lub bransoletki. Nawlekamy je na sznurki jubilerskie o grubości dopasowanej do wewnętrznego otworu koralika filcowego. Praktyczną kwestią dotyczącą koralików filcowych jest kwestia ich nieznacznego, ale jednak ciągłego pomniejszania się podczas noszenia. Jest to wynik nieprzerwanego filcowania, które zachodzi podczas normalnego użytkowania kulkowej biżuterii z filcu. Kule filcowe stanowią ciekawy dodatek ozdobny do torebek filcowych. Można je naszywać na torebki w różnych ilościach i konfiguracjach. Koraliki z filcu mogą posłużyć do zrobienia z nich kolczyków. Ciekawie będą wyglądały założone na haczyk jubilerski, a od góry zakończone na przykład rurką ozdobną skręcaną. Kolczyki wykańczamy w taki sposób, że na drugim końcu haczyka jubilerskiego robimy przy pomocy narzędzi jubilerskich oczko, które podczepiamy do bigla.

Rodzaje:
Koraliki filcowe to w dużej mierze koraliki kulki. Występują w różnych rozmiarach i kolorach. Mogą być wyrabiane metodą filcowania na sucho lub filcowania na morko. Mogą być jednokolorowe, jeśli do ich produkcji użyje się jednokolorowej czesanki wełnianej, ale mogą być też wielokolorowe, jeśli koralik filcowy powstanie z kilu kolorów czesanki.

Z czego są zrobione:
Koraliki te wykonane są z filcu. Filc wytwarzany jest z naturalnych sierści albo ze sztucznych włókien. Najczęściej jednak jest mieszanka włókien naturalnych i sztucznych. Koraliki z filcu otrzymujemy bądź metoda filcowania na mokro bądź tez metodą filcowania na sucho. Metoda filcowania na mokro polega na tym, że z oderwanego kawałka czesanki wełnianej formujemy kulkę. Na początku jest ona słabo zbita. Moczymy ją w wodzie ze specjalnym mydłem i odsączamy jednocześnie formując rękami kulkę, która staje się coraz bardziej zbita. Kiedy kulka jest gotowa płuczemy ją w czystej wodzie, w celu pozbycia się resztek mydła. Metoda filcowania na sucho polega na upychaniu i łączeniu włókien czesanki za pomocą specjalnych igieł. Początek procesu powstawania koralika filcowego metodą filcowania na sucho jest taki sam jak w metodzie filcowania na mokro. Odrywamy zatem część czesanki wełnianej, zawijamy ją w kulkę, która na początku jest całkiem luźna i zaczynamy wbijać w nią igłę, która powoduje, że włókna czesanki zaczynają się ze sobą łączyć. Kiedy igła stawia opór, bierzemy cieńszą igłę i powtarzamy czynność do momentu uzyskania koralika filcowego o pożądanej wielkości i twardości.

Koraliki filcowe

Koraliki filcowe to bardzo przyjemny do pracy i do noszenia rodzaj koralików. Filc jest miły w dotyku, nie drażni skóry i można go dostać w ciekawych kolorach. Filc jest jednym z najstarszych wyrobów włókienniczych wytwarzanych przez ludzi. Wyróżniamy filce bite oraz filce tkane. Koraliki z filcu często są komponentem do biżuterii jesiennej. Dobrze współgrają z odzieżą wełnianą i innymi formami dzierganych ubrań. Najczęściej robi się z nich pokaźne naszyjniki, bransoletki i kolczyki. Często występują w kompletach. Koraliki filcowe można spotkać także jako ozdoba doszyta do filcowej torebki, filcowego etui czy filcowej broszki. Filc to także jeden z bardziej ulubionych rodzajów koralików dziecięcych. Młode miłośniczki piękna cenią je za kolorystykę oraz przyjemność w dotyku.

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Filtry są świetne, super że z nich korzystasz! Teraz masz ich za dużo, dlatego nie ma żadnego wyniku. Wyczyść kilka filtrów.