• Darmowa dostawa od 99 zł
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Szycie jest czynnością, podczas której powstają piękne przedmioty, ubrania i inne akcesoria, jak dodatki do ubrań, na przykład damskie torebki. Ilość dostępnych tkanin i akcesoriów krawieckich powoduje, że krawiec może zrealizować swoje najśmielsze projekty. Szycie wiąże się z nabraniem niełatwych umiejętności i zdobyciem wiedzy. Począwszy od nauki sporządzania projektów, następnie
na ich podstawie wykrojów aż po sam proces szycia osoba szyjąca musi wykazać duży talent i chęć zdobycia nowych umiejętności. Jeśli chodzi o szycie igłą i nitką wykonujemy podobne czynności,
tylko na końcu zamiast maszyny do szycia używamy do połączenia kawałków tkaniny igły, nitki i własnych rąk. Wyróżnić możemy kilka ściegów szycia. Ogólnie dzielimy je na ściegi podstawowe i ozdobne. Do ściegów podstawowych zaliczymy: fastrygowanie, ścieg maszynowy, pętelkowy czy obrzucany, do ozdobnych: ścieg zakopiański, łańcuszkowy czy krzyżykowy. Podczas szycia, niezależnie od wybranej metody, powstają piękne, oryginalne twory. Mogą być to ubrania, torby, broszki, kokardki, materiałowe etui, apaszki czy szale.

Rodzaje:
Dwa podstawowe rodzaje szycia to szycie maszynowe i szycie ręczne. W szyciu maszynowym do połączenia kawałków tkanin używamy maszyny do szycia, w szyciu ręcznym do tego procesu używamy igły, nitki i rąk. Szycie maszynowe jest na pewno szybsze lecz niemożna za jego pomocą uszyć bardzo małych rzeczy czy rzeczy z grubszych materiałów, jak na przykład filcowa broszka czy filigranowe kokardki ozdobne.

Z czego są zrobione:
Do szycia używamy rozlicznych akcesoriów krawieckich. Każdy etap powstawania rzeczy, która finalnie zszyjemy wymaga użycia odpowiednich akcesoriów do szycia. Każdy styl szytego przedmiotu będzie potrzebował innych dodatków i elementów. I tak na przykład jeśli lubimy ubrania i dodatki w stylu rockowym bardzo przydatnym elementem okazać się mogą ćwieki, które możemy wszyć w ozdoby czy ubrania. Jeśli preferujemy styl glamour do wykończenia szytego projektu przydadzą nam się cekiny i ozdobne wstążki. Jeśli lubimy eksperymentować podczas szycia możemy spróbować zmienić kolor tkaniny, z której powstaje nasz projekt za pomocą barwnika do tkanin. Niewielkim a bardzo przydatnym przedmiotem podczas szycia może okazać się pisak krawiecki, którym zaznaczymy odpowiednie fragmenty i miejsca na tkaninie. Dobrej jakości pisak krawiecki jest pisakiem znikającym. Wystarczy, ze tkaninę zamoczymy w wodzie i po upływie doby nie będzie śladu użytkowania pisaka. Na uszyte ubrania czy dodatki do nich warto naszyć aplikacje, które dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach i do odpowiedniej okazji.

Kryształki akrylowe

Szycie towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Zanim współczesny człowiek zaczął używać maszyn do szycia, wcześniejsze pokolenia zręcznie posługiwały się igłą, nitką i naparstkiem. Choć dziś osoby interesujące się projektowaniem mody czy szyciem wiedzą co to jest naparstek, już osoby mniej wtajemniczone mogą go zupełnie nie znać. Człowiek szył od zawsze i szycie miało dla niego duże znaczenie. Szyciem możemy zajmować się hobbystycznie lub zawodowo, ale w każdym z tych przypadków będzie to czynność wciągająca, choć wymagającą od adepta sztuki krawieckiej niemałej cierpliwości i precyzji. Do szycia używamy wielu akcesoriów, takich chociażby jak: tkaniny, igły, guziki, taśmy, wstążki, gumki, ozdoby typu cekiny czy ćwieki i wiele innych. Podstawowymi narzędziami podczas szycia są maszyna (jeśli szyjemy maszynowo) lub igła, nitka i nożyce jeśli szyjemy ręcznie.

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Filtry są świetne, super że z nich korzystasz! Teraz masz ich za dużo, dlatego nie ma żadnego wyniku. Wyczyść kilka filtrów.