• Darmowa dostawa od 99 zł
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Decoupage jest niezwykle popularna i lubiana techniką hand made. Pracując w tej technice ozdabiamy przedmioty wykonane w różnych tworzyw, jak choćby drewno, metal, plastik, tkanina, ceramika czy szkło. W technice decoupage wyróżniamy trzy etapy pracy nad ozdabianym przedmiotem, są to: przygotowanie podkładu, naklejanie papieru do decoupage a na końcu ozdabiania i lakierowanie. Na początek przyklejamy wybrane fragmenty papieru do powierzchni. Możemy dodatkowo ozdobić przedmiot za pomocą farb akrylowych, specjalnych preparatów do spękań czy postarzania powierzchni. całość ozdabianego przedmiotu lakierujemy (czasem wielokrotnie) by była ona gładka a przyklejony papier do decoupage stanowił jednolitą, nie odstająca od ozdabianej powierzchni całość.

Rodzaje:
Przedmioty mogą być ozdobione tą metodą na kilka sposobów. Może to być podstawowa metoda, w której wykonujemy niezbędne, opisane wcześniej etapy. Jeśli chcemy dopracować nasz projekt i ozdobić go jeszcze bardziej stosujemy efekt spękania czy postarzania powierzchni. Możemy wyróżnić jeszcze ozdabianie bombek czy pisanek wielkanocnych, a także postarzanie mebli. Chodzi o to by pasowały do wnętrza w stylu shabby chic lub vintage. Szczególną odmianą jest technika sospeso, pozwalająca uzyskać wyjątkowy i oryginalny efekt 3D. Wymaga ona użycia specjalnych materiałów, ale daje niezwykłe rezultaty.

Do decoupage potrzebujemy kilku podstawowych i kilku specjalistycznych akcesoriów. Podstawą zawsze jest zdobiony przedmiot. Może to być coś, co już mamy, przedmiot z naszego domu czy domu przyjaciół lub kupiona baza do ozdobienia w dowolnym rozmiarze. Często wykorzystywane kształty i gotowe przedmioty do zdobienia to: litery, etniczne figurki, zwierzęta, kwiaty, ramki do zdjęć, różnego typu małe, drewniane koraliki (motylek, serce, kształt geometryczny, gwiazdka, kot, napis i wiele innych). Następnym ważnym elementem są papiery do decoupage. Wymienić tu można klasyczny papier do decoupage i papier ryżowy. Często stosowane są także serwetki i serwetki ryżowe a także inne papierowe fragmenty. Kolejnymi potrzebnymi do zdobienia artykułami są kleje, lakiery, farby, crackle, folie do złoceń i werniksy do decoupage. Z narzędzi niespecyficznych a niezbędnych do decoupage możemy wymienić nożyczki, żyletki, noże, pędzle, gąbkę, waciki kosmetyczne, chusteczki higieniczne, ściereczki. Dostępne na rynku są także zestawy do decoupage. Są to zestawy albo konkretnych przedmiotów, na przykład pędzle do decoupage różnej wielkości albo zestawy startowe do decoupage polecane głównie rękodzielnikom zaczynającym przygodę z decoupage.

Lakiery do decoupage

Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika decouper, które znaczy tyle, co wycinać. Znawcy i badacze tej techniki zdobienia uważają, że pochodzi ona ze wschodniej Syberii, skąd powędorwała d o Chin i była używana głównie do zdobienia lampionów, okien i pudełek. Decoupage to sztuka zdobienia przedmiotów. Idea decopupage polega  na tym, by przykleić papierowy motyw na ozdabianym przedmiocie w taki sposób, by przedmiot wyglądał jak ręcznie malowany. Przyklejony motyw wielokrotnie lakierujemy, by zrównać jego powierzchnię z powierzchnią zdobionego przedmiotu. Tą techniką zdobimy przedmioty codziennego użytku, wykonujemy dekoracje, a także zmieniamy wygląd, styl i charakter mebli. Dzięki tej technice nawet najzwyklejsze przedmioty nabierają niepowtarzalnego i unikalnego wyglądu. Technika decoupage od lat podbija serca miłośników hand made na całym świecie.

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Filtry są świetne, super że z nich korzystasz! Teraz masz ich za dużo, dlatego nie ma żadnego wyniku. Wyczyść kilka filtrów.