Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prehnit

( ilość produktów: 3 )

Prehnit znany także pod nazwą frenit to popularny kamień jubilerski ceniony za swą przepiękną, jasnozieloną barwę. Nazwa pochodzi od nazwiska pułkownika Hendrika von Prehna, który jako pierwszy odkrył ten kamień na Przylądku Dobrej Nadziei w RPA, skąd sprowadził go do Europy. Barwa minerału jest zazwyczaj bladozielona, ciemnozielona, żółtawozielona, a także żółta i brązowa. Spotykany jest też w kolorze białym, szarym i czarnym oraz okazy zupełnie bezbarwne. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się sznury, zawierające w sobie mieszankę wszystkich wyżej wymienionych barw. Jest kamieniem niezwykłej urody, który musisz mieć w swojej kolekcji!

Prehnit jest minerałem z grupy glinokrzemianów wstęgowych. Jego występowanie jest dość pospolite. Występuje także w Polsce - można go odnaleźć w złożach masywu Śnieżki, Gór Sowich, a także w cieszynitach tatrzańskich i okolicach Jordanowa. Ze względu na swoją wyjątkową urodę kamień ten jest cenionym i poszukiwanym materiałem jubilerskim. 
  
Najczęściej spotykanym w sprzedaży prehnitem, który przeznaczamy do wyrobu bizuterii jest ten o ubarwieniu seledynowozielonym i żółtozielonym. Nierzadko można znaleźć okazy z inkluzjami w postaci igiełek turmalinu lub wstęg i plamek epidotu, które nadają poszczególnym sztukom indywidualnego charakteru. Minerał ma przeświecającą strukturę, dzięki czemu inkluzje są dobrze widoczne. Szlifuje się go z reguły w kształt kuli, płytki lub kaboszonu. Formy te doskonale podkreślają jedwabisty połysk, jakim cechuje się frenit.
Do biżuterii bardziej eleganckiej wybierany jest spośród sztuk całkowicie transparentnych i pozbawionych inkluzji. Oczka poddaje się fasetowemu szlifowaniu i oprawia w metale szlachetne. Szczególnym uznaniem cieszy się minerał z efektem kociego oka, choć egzemplarze tego typu należą raczej do rzadkości.

Tworząc wisor z tym kamieniem warto go połączyć z jasnym tłem, dobrze odbijającym światło lub pozostawić jego tylną ściankę bez podszycia. W ten sposób lepiej będzie widać transparentną naturę minerału. Głębię okazów z inkluzjami wydobędziesz natomiast łącząc go z elementami metalowymi w kolorze czarnym, a także zestawiając z czarnymi rzemieniami, czy sznurkami, np. w bransoletkach.

Kamień ten jest dość kruchy (6-6,5 w dziesięciostopniowej skali Mohsa). Oznacza to, że przy przypadkowym uderzeniu (np. o stół) może się po prostu obtłuc. Dlatego warto odpowiednio go zabezpieczyć, np. obszywając koralikami TOHO, łącząc z filcem lub owijając drutem jubilerskim.
Jest to produkt, który w rzeczywistości prezentuje się jeszcze piękniej niż na zdjęciach. Jest to jeden z tych produktów, który zachwyci Cię po otwarciu paczki!

pixel