• Darmowa dostawa od 109 zł
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Prehnit to minerał z grupy glinokrzemianów wstęgowych. Jego występowanie jest dość pospolite. Występuje także w Polsce - można go odnaleźć w złożach masywu Śnieżki, Gór Sowich, a także w cieszynitach tatrzańskich i okolicach Jordanowa. Ze względu na swoją wyjątkową urodę prehnit kamień jest cenionym i poszukiwanym materiałem jubilerskim. 
  
Najczęściej spotykany w sprzedaży prehnit do wyrobu bizuterii ma ubarwienie seledynowozielone i żółtozielone. Nierzadko można znaleźć okazy z inkluzjami w postaci igiełek turmalinu lub wstęg i plamek epidotu, które nadają poszczególnym sztukom indywidualnego charakteru. Prehnit minerał ma przeświecającą strukturę, dzięki czemu inkluzje są dobrze widoczne w całej objętości kamienia. Prehnit z inkluzjami szlifuje się z reguły w kształt kuli, płytki lub kaboszonu. Formy te doskonale podkreślają jedwabisty połysk, jakim cechuje się frenitPrehnit do wyrobu biżuterii bardziej eleganckiej wybierany jest spośród sztuk całkowicie transparentnych i pozbawionych inkluzji. Oczka poddaje się fasetowemu szlifowaniu i oprawia w metale szlachetne. Szczególnym uznaniem cieszy się prehnit minerał z efektem kociego oka, choć egzemplarze tego typu należą raczej do rzadkości.
  
Jak oprawić prehnit do wyrobu biżuteriiPrehnit przeznaczony na wisiory warto połączyć z tłem jasnym, dobrze odbijającym światło lub pozostawić jego tylną ściankę bez podszycia. W ten sposób lepiej będzie widać transparentną naturę kamienia. Głębię okazów z inkluzjami wydobędziesz natomiast łącząc frenit z elementami metalowymi w kolorze czarnym, a także zestawiając prehnit do bransoletek z czarnymi rzemieniami, czy sznurkami.
  
Jeżeli chcesz wykorzystać w swoich pracach prehnit do bransoletek pamiętaj, że kamień ten jest dość kruchy (6-6,5 w dziesięciostopniowej skali Mohsa). Oznacza to, że przy przypadkowym uderzeniu (np. o stół) frenit może się obtłuc. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć prehnit do bransoletek, np. obszywając go koralikami TOHO, łącząc z filcem lub owijając drutem jubilerskim.
  
Prehnit to kamień, który w rzeczywistości prezentuje się jeszcze piękniej niż na zdjęciach. Jest to jeden z tych produktów, który zachwyci Cię po otwarciu paczki!

Prehnit

Prehnit znany także pod nazwą frenit to popularny kamień jubilerski ceniony za swą przepiękną, jasnozieloną barwę. Nazwa prehnit pochodzi od nazwiska pułkownika Hendrika von Prehna, który jako pierwszy odkrył prehnit kamień na Przylądku Dobrej Nadziei w RPA, skąd sprowadził go do Europy. Prehnit do wyrobu biżuterii ma zazwyczaj barwę bladozieloną, ciemnozieloną, żółtawozieloną, a także żółtą i brązową. Spotykany jest też prehnit minerał w kolorze białym, szarym i czarnym oraz okazy zupełnie bezbarwne. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się sznury, zawierające w sobie mieszankę wszystkich wyżej wymienionych barw. Prehnit to kamień, niezwykłej urody, który musisz mieć w swojej kolekcji!

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
Wielkość

Wielkość

Typ

Typ

Wielkość otworu

Wielkość otworu

Kształt

Kształt

Przewiercenie

Przewiercenie

Faktura

Faktura

1 - 9 z 9
Sortuj wg:
strona: z 1