• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Prehnit jest minerałem z grupy glinokrzemianów wstęgowych. Jego występowanie jest dość pospolite. Występuje także w Polsce - można go odnaleźć w złożach masywu Śnieżki, Gór Sowich, a także w cieszynitach tatrzańskich i okolicach Jordanowa. Ze względu na swoją wyjątkową urodę kamień ten jest cenionym i poszukiwanym materiałem jubilerskim. 
  
Najczęściej spotykanym w sprzedaży prehnitem, który przeznaczamy do wyrobu bizuterii jest ten o ubarwieniu seledynowozielonym i żółtozielonym. Nierzadko można znaleźć okazy z inkluzjami w postaci igiełek turmalinu lub wstęg i plamek epidotu, które nadają poszczególnym sztukom indywidualnego charakteru. Minerał ma przeświecającą strukturę, dzięki czemu inkluzje są dobrze widoczne w całej objętości kamienia. Prehnit do biżuterii szlifuje się z reguły w kształt kuli, płytki lub kaboszonu. Formy te doskonale podkreślają jedwabisty połysk, jakim cechuje się frenit. Do biżuterii bardziej eleganckiej wybierany jest spośród sztuk całkowicie transparentnych i pozbawionych inkluzji. Oczka poddaje się fasetowemu szlifowaniu i oprawia w metale szlachetne. Szczególnym uznaniem cieszy się minerał z efektem kociego oka, choć egzemplarze tego typu należą raczej do rzadkości.
Prehnit przeznaczony na wisiory warto połączyć z tłem jasnym, dobrze odbijającym światło lub pozostawić jego tylną ściankę bez podszycia. W ten sposób lepiej będzie widać transparentną naturę kamienia. Głębię okazów z inkluzjami wydobędziesz natomiast łącząc go z elementami metalowymi w kolorze czarnym, a także zestawiając z czarnymi rzemieniami, czy sznurkami, np. w bransoletkach.
Jeżeli chcesz wykorzystać w swoich pracach prehnit do bransoletek pamiętaj, że kamień ten jest dość kruchy (6-6,5 w dziesięciostopniowej skali Mohsa). Oznacza to, że przy przypadkowym uderzeniu (np. o stół) może się po prostu obtłuc. Dlatego warto odpowiednio go zabezpieczyć, np. obszywając koralikami TOHO, łącząc z filcem lub owijając drutem jubilerskim.
Prehnit jest kamieniem, który w rzeczywistości prezentuje się jeszcze piękniej niż na zdjęciach. Jest to jeden z tych produktów, który zachwyci Cię po otwarciu paczki!

Prehnit

Prehnit znany także pod nazwą frenit to popularny kamień jubilerski ceniony za swą przepiękną, jasnozieloną barwę. Nazwa prehnit pochodzi od nazwiska pułkownika Hendrika von Prehna, który jako pierwszy odkrył ten kamień na Przylądku Dobrej Nadziei w RPA, skąd sprowadził go do Europy. Prehnit w biżuterii ma zazwyczaj barwę bladozieloną, ciemnozieloną, żółtawozieloną, a także żółtą i brązową. Spotykany jest też w kolorze białym, szarym i czarnym oraz okazy zupełnie bezbarwne. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się sznury, zawierające w sobie mieszankę wszystkich wyżej wymienionych barw. Jest kamieniem niezwykłej urody, który musisz mieć w swojej kolekcji!

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
1 - 6 z 6
Sortuj wg:
strona: z 1