• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Sardonyks jest minerałem, który w swojej budowie charakteryzuje się występowaniem naprzemianległych, płaskich, biało-brunatnych pasów i wstęg o różnej grubości. Od kierunku przekroju zależy ich układ w kamieniach, które służą nam jako kamienie ozdobne. Niekiedy są to plamy innego koloru a innym razem wijące się wstęgi o wyrażnym lub zamglonym obrazie. Sardonyks nazwę swoją wziął od miasta Sardis w Azji Mniejszej i od nazwy onyx, która nawiązuje do wyglądu  i ostrych krawędzi odłupanych kawałków minerału. Zresztą do onyksu jest bardzo podobny a rożnica polega tylko w kolorach pasów; w onyksie pasy są koloru czarnego. Obydwa minerały są odmianami agatu. Sardonyks wydobywany jest w Brazylii, Urugwaju, Indiach, Rosji, Turcji i Egipcie. Spotykany bywa również w Polsce na Dolnym Sląsku. Poprzez swój uniwersalny charakter znajdzie zastosowanie w wyrobach handmadowych wykonywanych w wielu technikach biżuteryjnych. W beadingu - w połączeniach z innymi kamieniami i koralikami zarówno matowymi jak i przeźroczystymi, gładkimi i szlifowanymi, jakimi są np. kryształki CrystaLove o niebanalnych, nieokrągłych kształtach, które świetnie wyglądają w kolczykach i naszyjnikach w sąsiedztwie kamieni, czynią je lżejszymi i nadają biżuterii pożądanego charakteru. W sutaszu - jako przystrojony sznurkami do sutaszu kamień sardonyksu staje się biżuterią nietuzinkową i bardzo wyrazistą. W makramie -  gdzie otoczone splecionymi sznurkami kamienie stają się biżuterią, która zachwyca prostotą i naturalnością. W wirewrappingu – biżuterii artystycznej wg własnego pomysłu, gdzie otoczony metalowymi ornamentami sardonyks staje się kamieniem uwięzionym lub ozdobionym, tworząc tandem doskonały. Jako twardy minerał, daje się ładnie rzeźbić, co możemy zaobserwować w figurkach lub w prawdziwych dziełach sztuki - gemmach, jakimi są intaglia i kamee. W magicznej odsłonie Sardonyks wzmacnia cnotę, silę charakteru, uczucie radości i zaufanie do samego siebie.

Sardonyks

Sardonyks jest wielobarwną odmianą agatu. To kamień z interesującymi pasami i wstęgami w przekroju dającymi wzory, które wymyślić może tylko natura. Może być oszlifowany w wielu fasonach do wykorzystania jako kamień biżuteyjny i żaden z nich nie znajdzie bliźniaka. To powoduje, że biżuteria tworzona w parach jest niejednolita w obrazach, chociaż niepodważalna jest przynależność elementów do jednej familii. Sardonyks to kamień intrygujący i chociaż w większości o ciemnym zabarwieniu, to nie nudny, zwłaszcza jeśli obok siebie występuje po kilka sztuk. Z powodu swej twardości sardonyks do wyrobu biżuterii oferowany jest w wielu kształtach; od typowych kulek gładkich i fasetowanych poprzez krople, kaboszony, owale, zawieszki, markizy aż do figurek mogących być amuletami lub kamieniami kolekcjonerskimi.

Filtry

Sortuj wg:

Filtry są świetne, super że z nich korzystasz! Teraz masz ich za dużo, dlatego nie ma żadnego wyniku. Wyczyść kilka filtrów.