• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Swoją nazwę unakit zawdzięcza pasmu górskiemu Unaka Range w Karolinie Północnej (USA), gdzie po raz pierwszy odkryto jego złoża. Unakit to kamień powstający w skałach wylewnych. Stanowi wielokolorową, chętnie wykorzystywaną w jubilerstwie, odmianę granitu. Pod względem budowy unakit kamień składa się głównie z trzech minerałów: różowego sklenia (ortoklazu), szmaragdowozielonego epidotu oraz zwykle bezbarwnego kwarcu (w formie żyłek). Oprócz Stanów Zjednoczonych unakit wydobywa się także w Republice Południowej Afryki, Sierra Leone (Afryka zachodnia), Brazylii i Chinach.

Jako mieszanka kontrastowych, łatwo dających się odróżnić gołym okiem, a jednocześnie mocno zrośniętych ze sobą minerałów, unakit stał się symbolem miłości, harmonijnych związków i silnych emocjonalnych więzów.  Z tego względu możesz śmiało użyć unakit do bransoletek przyjaźni lub podarować go bliskiej Ci osobie. 

W jaki sposób wykorzystać unakit do bransoletek? Spróbuj spleść go ze sznurkami powlekanymi, posługując się techniką makrama, lub wszyj kulki unakitu pomiędzy rzemienie zamszowe, tworząc bransoletkę Chan Luu. Możesz dodatkowo połączyć unakit do bransoletek z elementami metalowymi w kolorze antycznego brązu, antycznej miedzi, antycznego złota czy oksydowanego srebra. Uzyskasz w ten sposób efekt etniczno-rustykalny, z którym unakit świetnie komponuje się stylistycznie. Ciekawie prezentuje się także kombinacja unakitu z drewnem

Jeśli wolisz bardziej eleganckie rozwiązania, wybierz unakit do wyrobu biżuterii w postaci fasetowanej i wypróbuj kompozycję z zielonym agatem indyjskim, rodonitem, albo jaspisem czerwonym – a jeśli wybrany przez Ciebie kamień ma beżowe zabarwienie - z jaspisem pejzażowym. W roli przekładek czy dopełnienia świetnie sprawdzą się metalowe gulki gładkie oraz hematyty.

Motywami pasującymi do unakitu będą wszystkie przywodzące na myśl przyrodę, ziemię i krajobraz, z którymi kamień ten ze względu na swoje ubarwienie często się kojarzy (drzewa, liście, motywy zwierzęce).

Niezależnie od tego, jaką techniką i w jakim stylu wykonujesz biżuterię, warto mieć na uwadze, że unakit to kamień wzorzysty. Dlatego jego piękno najlepiej wydobywają półfabrykaty jednobarwne, matowe, o prostej fakturze, które tworzą dla kamienia neutralne tło. 

Unakit

Unakit – kamień o wielobarwnej, mozaikowej strukturze, poprzecinanej gdzieniegdzie przezroczystymi żyłkami. Unakit do wyrobu biżuterii charakteryzuje się najczęściej barwą czerwoną, różową i zieloną, które wymieszane w różnych proporcjach tworzą nieregularny, plamisty wzór. Spotyka się również okazy z domieszką koloru białego i brązowego lub z jedną dominującą barwą (zwykle szmaragdowozieloną lub czerwonoróżową). Ponieważ jest to kamień nieprzezroczysty o dość urozmaiconym malunku, najpiękniej prezentuje się w prostej formie o gładkim szlifie. Z tego powodu unakit do wyrobu bizuterii ma najczęściej postać kaboszonów, polerowanych baroczków, rzeźbionych zawieszek i regularnych kul. Rzadziej spotyka się unakit do wyrbu biżuterii w formie fasetowanej i o matowej powierzchni.

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
1 - 4 z 4
Sortuj wg:
strona: z 1