Unakit

Unakit – kamień o wielobarwnej, mozaikowej strukturze, poprzecinanej gdzieniegdzie przezroczystymi żyłkami. Unakit do wyrobu biżuterii charakteryzuje się najczęściej barwą czerwoną, różową i zieloną, które wymieszane w różnych proporcjach tworzą nieregularny, plamisty wzór. Spotyka się również okazy z domieszką koloru białego i brązowego lub z jedną dominującą barwą (zwykle szmaragdowozieloną lub czerwonoróżową). Ponieważ jest to kamień nieprzezroczysty o dość urozmaiconym malunku, najpiękniej prezentuje się w prostej formie o gładkim szlifie. Z tego powodu unakit do wyrobu bizuterii ma najczęściej postać kaboszonów, polerowanych baroczków, rzeźbionych zawieszek i regularnych kul. Rzadziej spotyka się unakit do wyrbu biżuterii w formie fasetowanej i o matowej powierzchni.

Swoją nazwę unakit zawdzięcza pasmu górskiemu Unaka Range w Karolinie Północnej (USA), gdzie po raz pierwszy odkryto jego złoża. Unakit to kamień powstający w skałach wylewnych. Stanowi wielokolorową, chętnie wykorzystywaną w jubilerstwie, odmianę granitu. Pod względem budowy unakit kamień składa się głównie z trzech minerałów: różowego sklenia (ortoklazu), szmaragdowozielonego epidotu oraz zwykle bezbarwnego kwarcu (w formie żyłek). Oprócz Stanów Zjednoczonych unakit wydobywa się także w Republice Południowej Afryki, Sierra Leone (Afryka zachodnia), Brazylii i Chinach.

Jako mieszanka kontrastowych, łatwo dających się odróżnić gołym okiem, a jednocześnie mocno zrośniętych ze sobą minerałów, unakit stał się symbolem miłości, harmonijnych związków i silnych emocjonalnych więzów.  Z tego względu możesz śmiało użyć unakit do bransoletek przyjaźni lub podarować go bliskiej Ci osobie. 

W jaki sposób wykorzystać unakit do bransoletek? Spróbuj spleść go ze sznurkami powlekanymi, posługując się techniką makrama, lub wszyj kulki unakitu pomiędzy rzemienie zamszowe, tworząc bransoletkę Chan Luu. Możesz dodatkowo połączyć unakit do bransoletek z elementami metalowymi w kolorze antycznego brązu, antycznej miedzi, antycznego złota czy oksydowanego srebra. Uzyskasz w ten sposób efekt etniczno-rustykalny, z którym unakit świetnie komponuje się stylistycznie. Ciekawie prezentuje się także kombinacja unakitu z drewnem

Jeśli wolisz bardziej eleganckie rozwiązania, wybierz unakit do wyrobu biżuterii w postaci fasetowanej i wypróbuj kompozycję z zielonym agatem indyjskim, rodonitem, albo jaspisem czerwonym – a jeśli wybrany przez Ciebie kamień ma beżowe zabarwienie - z jaspisem pejzażowym. W roli przekładek czy dopełnienia świetnie sprawdzą się metalowe gulki gładkie oraz hematyty.

Motywami pasującymi do unakitu będą wszystkie przywodzące na myśl przyrodę, ziemię i krajobraz, z którymi kamień ten ze względu na swoje ubarwienie często się kojarzy (drzewa, liście, motywy zwierzęce).

Niezależnie od tego, jaką techniką i w jakim stylu wykonujesz biżuterię, warto mieć na uwadze, że unakit to kamień wzorzysty. Dlatego jego piękno najlepiej wydobywają półfabrykaty jednobarwne, matowe, o prostej fakturze, które tworzą dla kamienia neutralne tło. 

Filtruj według:
Lista produktów
Sortuj według:

Unakit / zawieszka / księżyc / 21x10x5mm / 1szt / T1490

W opakowaniu: 1szt Kształt: Inne Wielkość: 21mm x 10mm x 5mm Typ: Kamień naturalny Wielkość otworu: 1.5mm
24h
2,79 zł
KUP

Unakit / zawieszka / koło / 18x18x4mm / 1szt / T1449

W opakowaniu: 1szt Kształt: Koło Wielkość: 18mm x 18mm x 4mm Typ: Kamień naturalny Wielkość otworu: 5mm
24h
3,49 zł
KUP

Unakit / kula / 12mm / 32szt / B2707

Polecam (4,17)
W opakowaniu: 32szt Kształt: Kula Wielkość: 12mm Typ: Kamień naturalny Wielkość otworu: 1mm
24h
18,99 zł
KUP

Unakit / kula / 10mm / 37szt / B2706

Rewelacja! (4,93)
W opakowaniu: 37szt Kształt: Kula Wielkość: 10mm Typ: Kamień naturalny Wielkość otworu: 1mm
24h
15,99 zł
KUP

Unakit / kula / 4mm / 98szt / S2648

Polecam (4,48)
W opakowaniu: 98szt Kształt: Kula Wielkość: 4mm Typ: Kamień naturalny Wielkość otworu: 0.6mm
24h
8,99 zł
KUP

Unakit / kula / 8mm / 45szt / S8784

Rewelacja! (4,78)
W opakowaniu: 45szt Kształt: Kula Wielkość: 8mm Typ: Kamień naturalny Wielkość otworu: 0.6mm
24h
12,99 zł
KUP

Unakit / oponka / 8x14x14mm / zielono-czerwony / 1szt / S3614

Polecam (3,89)
W opakowaniu: 1szt Kształt: Oponka Wielkość: 8mm x 14mm x 14mm Typ: Kamień naturalny Wielkość otworu: 5.5mm
24h
2,99 zł
KUP