Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Unakit

( ilość produktów: 8 )

Unakit to kamień o wielobarwnej, mozaikowej strukturze, poprzecinanej gdzieniegdzie przezroczystymi żyłkami. Charakteryzuje się najczęściej barwą czerwoną, różową i zieloną, które wymieszane w różnych proporcjach tworzą nieregularny, plamisty wzór. Spotyka się również okazy z domieszką koloru białego i brązowego lub z jedną dominującą barwą (zwykle szmaragdowozieloną lub czerwonoróżową). Ponieważ jest to kamień nieprzezroczysty o dość urozmaiconym malunku, najpiękniej prezentuje się w prostej formie o gładkim szlifie. Z tego powodu ma najczęściej postać kaboszonów, polerowanych baroczków, rzeźbionych zawieszek i regularnych kul. Rzadziej spotyka się go w formie fasetowanej i o matowej powierzchni.

Swoją nazwę unakit zawdzięcza pasmu górskiemu Unaka Range w Karolinie Północnej (USA), gdzie po raz pierwszy odkryto jego złoża. To kamień powstający w skałach wylewnych. Stanowi wielokolorową, chętnie wykorzystywaną w jubilerstwie, odmianę granitu. Pod względem budowy składa się głównie z trzech minerałów: różowego sklenia (ortoklazu), szmaragdowozielonego epidotu oraz zwykle bezbarwnego kwarcu (w formie żyłek). Oprócz Stanów Zjednoczonych wydobywa się także w Republice Południowej Afryki, Sierra Leone (Afryka zachodnia), Brazylii i Chinach.

Jako mieszanka kontrastowych, łatwo dających się odróżnić gołym okiem, a jednocześnie mocno zrośniętych ze sobą minerałów, unakit stał się symbolem miłości, harmonijnych związków i silnych emocjonalnych więzów.  Z tego względu możesz śmiało go użyć do bransoletek przyjaźni lub podarować go bliskiej Ci osobie. 

W jaki sposób wykorzystać ten minerał do bransoletek? Spróbuj spleść go ze sznurkami powlekanymi, posługując się techniką makramy lub wszyj kulki pomiędzy rzemienie zamszowe, tworząc bransoletkę Chan Luu. Możesz dodatkowo połączyć go z elementami metalowymi w kolorze antycznego brązu, antycznej miedzi, antycznego złota czy oksydowanego srebra. Uzyskasz w ten sposób efekt etniczno-rustykalny, z którym ten kamień świetnie komponuje się stylistycznie. Ciekawie prezentuje się także kombinacja z drewnem. 

Jeśli wolisz bardziej eleganckie rozwiązania, wybierz ten minerał w postaci fasetowanej i wypróbuj kompozycję z zielonym agatem indyjskim, rodonitem albo jaspisem czerwonym ? a jeśli wybrany przez Ciebie rodzaj ma beżowe zabarwienie - z jaspisem pejzażowym. W roli przekładek czy dopełnienia świetnie sprawdzą się metalowe kulki jubilerskie oraz hematyty.

Motywami pasującymi do unakitu będą wszystkie przywodzące na myśl przyrodę, ziemię i krajobraz, z którymi kamień ten ze względu na swoje ubarwienie często się kojarzy (drzewa, liście, motywy zwierzęce).

Niezależnie od tego, jaką techniką i w jakim stylu wykonujesz biżuterię, warto mieć na uwadze, że jest to minerał wzorzysty. Dlatego jego piękno najlepiej wydobywają półfabrykaty jednobarwne, matowe, o prostej fakturze, które tworzą dla kamienia neutralne tło. 

pixel