• Darmowa dostawa od 109 zł
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Scrapbooking to niezwykle twórcze hobby pozwalające na utrwalenie jakiejś historii. Scrapbooking potrafi przemienić zwykłe zdjęcie lub album w wyjątkową, wizualną opowieść. W języku polskim można tę technikę nazwać papieroplastyką, czyli techniką wykonywania przedmiotów dekoracyjnych i
użytkowych z papieru do scrapbookingu lub masy papierowej. Zajmując się scrapbookingiem należy poznać pojęcie layoutu, zwane przez scraperki w skrócie LO. Jest to niejako projekt wyglądu (układ,
sposób rozplanowania elementów) jednej strony albumu. Jest to zarazem zamknięta całość opowiadająca jakąś historię. Layout zwany jest czasem przez scraperki scrapem. Scrapbooking nie ma określonych reguł i zasad tworzenia layoutu, ograniczeniem jest tutaj tylko nasza wyobraźnia.

Rodzaje:
Techniką scrapbookingu najczęściej ozdabiamy albumy ze zdjęciami lub kartki okolicznościowe. Czasami metoda tą ozdabiamy również notesy, notesy z przepisami (tak zwane przepiśniki), pudełka, zaproszenia, księgi pamiątkowe.

Do scrapbookingu potrzebujmy rozlicznych elementów i akcesoriów. Zawsze zaczynamy od bazy. Bazę można kupić lub zrobić samemu. Bazą może być kupiony album , stary album, notes o grubych kartkach lub wycięte kartki grubego papieru. Gotowe albumy najczęściej są już zbindowane a jeśli tworzymy album ze swoich kartek musimy go scalić ozdobną tasiemką albo spiąć specjalnymi kółkami. Kolejnym po bazie elementem są papiery do scrapbookingu. Ich gramatury mieszczą się w przedziale 100-250. czym wyższa wartość, tym papier jest grubszy. Papiery dostępne są w pojedynczych arkuszach lub w gotowych zestawach. Zestawy są tak komponowane, ze stanowią całość tematyczną, kolorystyczną lub stylistyczną. Papiery do scrapbookingu maja różna wielkość. Można dostać też papiery dwustronne. Na rynku jest mnóstwo wzorów i kolorów papierów do scrapbookingu. do kartek używamy tego samego rodzaju papieru co do albumów. Inne akcesoria potrzebne do scrapbookingu to na przykład ozdobne dziurkacze. Przy ich pomocy wycinamy dowolne kształty: geometryczne, zwierzątka, serca, kwiaty itd. Przydadzą się także stemple, czyli pieczątki, które dostaniemy w wielu wzorach lub z napisem. Pozostałe materiały, które można wykorzystać w scrapbookingu to prawdziwy raj dla bogatej wyobraźni twórczej. nie ma tu bowiem żadnych reguł, oprócz własnej estetyki. Do dodatkowych ozdób należą: wstążki, brokaty, szablony, naklejki, tasiemki, koronki, ćwieki, nity ozdobne, farby, pisaki i wiele innych. Specjalistycznym narzędziem do scrapbookingu jest nagrzewnica do embossingu. Z jej pomocą wytłaczamy wzory na papierze, co da efekt trójwymiarowych dekoracji.

x

Scrapbooking to technika zdobienia albumów, w której można wykazać się dużą kreatywnością. Metodą scrapbookingu możemy wykonać także kartki okolicznościowe, przepiśniki czy kalendarze. Technika ta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest tam bardzo popularnym hobby. Uważa się, że albumy wykonane metodą scrapbookingu opowiadają historie. Na każdej kartce albumu obok zdjęcia, które wklejamy na uprzednio przygotowane tło możemy dodać jeszcze ozdobną tasiemkę, muszelkę, naklejki, zasuszone kwiaty czy liście oraz inne elementy ozdobne, dzięki czemu album nabierze wyjątkowego, indywidualnego charakteru. Ta forma twórczości artystycznej jest czymś na wzór kolażu.
Często scrapbooking określa się jako metodę zachowywania wspomnień w stosownej aranżacji i dekoracji. Nazwa techniki powstała z połączenia słów "scrap" (kawałek, resztka, drobiazg, skrawek) i "book" (książka).

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Filtry są świetne, super że z nich korzystasz! Teraz masz ich za dużo, dlatego nie ma żadnego wyniku. Wyczyść kilka filtrów.