• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Łapaczki jubilerskie to niewielkich rozmiarów metalowe elementy, które wykorzystywane są do zakończania naszyjników lub bransoletek. Czasem wykorzystuje się łapaczki do biżuterii do konstrukcji kolczyków. Łapaczka składa się z dwóch misek, które po połączeniu przypominają muszlę. Łapaczek przeważnie używa się do żyłki, linki, nici czy cienkiego sznurka jubilerskiego zakończonych węzełkiem. Na koniec każdego z wymienionych nośników zakładamy łapaczkę i kulką zaciskową. Kulkę mocno zaciskamy szczypcami jubilerskimi płaskimi a następnie zakładamy na kulkę łapaczkę i zamykamy ją. Najlepiej zrobić to jednym zdecydowanym ruchem , żeby łapaczka prosto się zamknęła. Zdarza się, że kulka zaciskowa nie jest zakładana pod łapaczkę. Dzieje się tak wówczas, gdy przez łapaczkę przekładany jest odpowiedniej grubości sznurek do bransoletek. Wtedy wystarczy zawiązać na sznurku supeł lub dwa supły, jeśli dziurka w łapaczce jest większa, i łapaczkę zamykamy na supełku. Końcówka, czy to zakończona kulką zaciskową czy supełkiem wykonanym ze sznurka jubilerskiego nie może wysunąć się przez oczko łapaczki. Najmocniejsze i najtrwalsze łapaczki jubilerskie, to takie których obie miseczki zakończone są uchwytem. Przy ręcznej pracy nad biżuterią należy pamiętać o tym, że wszystkie metalowe dodatki powinny być wykonane z metalu w tym samym kolorze.

Rodzaje:
Łapaczki do biżuterii dzielimy na męskie i żeńskie lub zgodnie z żartobliwym żargonem rękodzielników na "chłopców" i "dziewczyny". Łapaczki do linek jubilerskich różnią się od siebie rodzajem oczka, które jednocześni jest miejscem łączenia łapaczki z zapięciem czy łańcuszkiem regulacyjnym. W łapaczkach żeńskich (tzw. łapaczkach "dziewczynkach") końcówka z oczkiem jest nieruchoma, więc zapięcie przeważnie trzeba mocować dodatkowo za pomocą ogniwka lub kółka montażowego. Natomiast w łapaczkach męskich (tzw. łapaczkach "chłopczykach") oczko jest ruchome, domykamy je na końcu pracy, więc zapięcie możemy umocować bezpośrednio do niego. Możemy również podzielić łapaczki do linek jubilerskich ze względu na kolor metalu z jakiego zostały wykonane.

Z czego są zrobione:
Łapaczki do linek jubilerskich są metalowymi elementami do wyrobu biżuterii. Mogą być wykonane ze stopów metali nieszlachetnych, z miedzi, z cyny, z mosiądzu, ale też ze srebra czy ze złota. Łapaczki z metali nieszlachetnych często mają barwy przypominające metale szlachetne. I tak możemy kupić łapaczki w kolorze srebra, w kolorze złota czy w kolorze mosiądzu, który bywa zwyczajowo nazywany złotem antycznym i żółtą miedzią.

Łapaczki do biżuterii

Łapaczki jubilerskie to często kluczowe półfabrykaty przy wyrobie biżuterii. To elementy wykonane z metalu, które służą do zakończenia pracy. W biżuterii łączą się z zapięciami naszyjników, bransoletek i z biglem kolczyka. Można łączyć łapaczki bezpośrednio do zapięcia lub za pomocą kółek montażowych. Do łapaczki, która stanowi zakończenia naszyjnik lub bransoletki możemy także przymocować łańcuszek regulacyjny. Łapaczki stosujemy do biżuterii wykonanej na bazie linki jubilerskiej, żyłki lub nici czy sznurka jubilerskiego o takich wymiarach, które przejdą przez średnicę oczka łapaczki. Przy montażu łapaczki, niezbędna jest kuleczka zaciskowa. Łapaczki do linek jubilerskich są bardzo pomocne podczas projektowania i wykonywania ręcznie robionej biżuterii elementy. Są chętnie stosowane zarówno przez początkujących rękodzielników jak i tych z wieloletnim stażem.

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
Wielkość

Wielkość

1 - 24 z 27
Sortuj wg:
strona: z 2