Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szpilki jubilerskie

( ilość produktów: 26 )

Szpilki jubilerskie znajdziemy w każdym warsztacie rękodzielnika, który samodzielnie wykonuje biżuterię. Są też częstym składnikiem w zestawach do robienia biżuterii. Szpilki do kolczyków pełnią funkcję bazy kolczyka, bazy i ozdoby jednocześnie. Są ważną część konstrukcyjną kolczyków typu gronka oraz bransoletek i naszyjników, które wykonywane są podobną metoda co wiszące gronka. Posługują się nimi zarówno osoby zaczynające przygodę z rękodziełem artystycznym jak i zaawansowani twórcy biżuterii autorskiej. Szpilki jubilerskie są widoczną częścią konstrukcyjną biżuterii, dlatego warto pilnować, by cały projekt był wykonany z jednakowego koloru. Jeśli zdecydujemy się na srebrne szpileczki, niech będą one użyte w całym projekcie. Pozostałe metalowe dodatki, jak bigle, zapięcia, kółka montażowe i inne potrzebne elementy wykończeniowe również powinny być kolorystycznie kompatybilne.

Szpilki do kolczyków są metalowymi półproduktami do biżuterii. Jest to kilkucentymetrowy odcinek okrągłego w przekroju drutu zakończony ściętą na prosto główką, jak w gwoździu (nazwa: gwóździe) lub zakończony oczkiem, zwanym też haczykiem, uszkiem, pętelką  czy z angielska loopem (nazwa: haczyki). Szpilki te są najczęściej stosowane do wyrobu kolczyków, ale też bransoletek i naszyjników. Na ich bazie powstają słynne i eleganckie kolczyki gronka, proste kolczyki, a także bardzo bogato zdobione bransoletki i naszyjniki. Są wykonywane na podobnej zasadzie, jak kolczyki gronka. Haczyki mogą służyć do łączenia ze sobą poszczególnych koralików. Najprostszym sposobem wykorzystania jest wykonanie z nich kolczyków. Na szpilkę nakładamy koralik, od góry możemy nałożyć na niego nakładkę ozdobną, odcinamy na długość około jednego centymetra i formujemy z niej oczko. Oczko, bezpośrednio lub za pomocą kółka jubilerskiego montujemy do bigla. Gronka powstają poprzez podczepianie do ogniw łańcuszka koralików lub minerałów umieszczonych na niej. Z drugiej strony zawijamy oczko i mocujemy do ogniwek łańcuszka. Omawiane elementy są niezbędne do wykonania wymarzonych kolczyków, a także do podwieszenia koralików czy minerałów w bransoletkach i naszyjnikach wykonywanych na bazie łańcuszka.

Obok naturalnego podziału według długości i stopu metalu z jakiego są wykonane. Szpileczki dzielimy na gwoździe i haczyki. Osobnym rodzajem są ozdobne, których główka zakończona jest ozdobnym kwiatkiem czy kulką z ornamentem. Dostępne są przeważnie z drutu o grubości 0,6 i 0,7 mm, rzadziej z drutu 0,5 mm. Długości wahają się od kilku do kilkunastu centymetrów długości.

Szpilki jubilerskie to metalowe produkty do robienia biżuterii. Kolory w jakich najczęściej są dostępne to kolor srebrny (mogą być wykonane ze srebra lub z metali nieszlachetnych w kolorze srebra), kolor złoty (tu podobnie, mogą być złote lub wykonane z matali w kolorze złotym), kolor miedziany i kolor starego złota, zwany często kolorem mosiądzu lub metalem antycznym.

pixel