Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Amazonit

( ilość produktów: 8 )

Amazonit należy do grupy minerałów rzadkich i z tego powodu jest kamieniem kolekcjonerskim, a wśród kamieni jubilerskich bywa bardzo podobny do turkusu i jadeitu. Jest kamieniem szlifowanym i najczęściej występuje w postaci kulek i kaboszonów oraz oszlifowanych gotowych wisiorków lub bryłek o nadanym kształcie wykorzystywanych w sutaszu i jako samodzielne wisiorki. Kamień ten najczęściej spotykamy w pastelowych kolorach  zielonkawo-niebieskich, do turkusu włącznie. Pastelowe rozbielone barwy powodują, że w biżuterii najczęściej jest łączony z jasnym metalem, a także występuje samodzielnie w kolorowych koralikowych bransoletkach i naszyjnikach.

Amazonit jest glinokrzemianem potasu, należy do grupy skaleni alkalicznych. Jest rzadkim minerałem o wartościach kolekcjonerskich i jubilerskich, gdzie oszlifowany jest wykorzystywany jako materiał do tworzenia biżuterii. Najpiękniejsze okazy pochodzą z Indii ale wydobywane są również w Kanadzie, w Rosji na Uralu ? gdzie osiągają niebotyczne rozmiary, na Madagaskarze i w USA. Ich barwy są różnorodne i spokojne ? przypominają kolory ziemi, jednak największym powodzeniem cieszą się odcienie turkusowe, przypominające i mylone z turkusem oraz zielonkawe ? łudząco przypominające jadeit.
Jest kamieniem bardzo lekko przeświecającym, o szklistej, mglistej powierzchni z charakterystycznym odblaskiem która czyni je delikatnymi w odbiorze. Delikatność jest wzmagana również licznymi rozbieleniami, będącymi naturalnymi kropelkowymi lub żylkowymi wrostami białego albitu.  W biżuteryjnych projektach amazonit najczęściej występuje w postaci oszlifowanych kulek, oponek i zawieszek, które niewiele potrzebują zachodu aby stać się pięknymi naszyjnikami. Do ich wykonania przydadzą się pasujące do kamieni rzemienie i sznurki, a do nich końcowki z zapięciami oraz krawatka lub zwykłe kółko do zawieszenia produktu. Kulki i oponki to świetne półbabrykaty nadające się na kolczyki i bransoletki a także naszyjniki ? korale stopniowane lub o jednolitym rozmiarze, często  łączone z elementami srebrzystymi w postaci kulek, zawieszek i nakładek.
Jednak jeśli zależy nam na posiadaniu tego minerału z powodu jego właściwości i noszeniu go blisko ciała, to ziszczą się nasze plany w postaci bransoletki wykonanej z pomocą mocnej gumki jubilerskiej. Prosta w wykonaniu bransoletka wpisze się w modowy trend i przyniesie zadowolenie, bo to materiał szczególny dla nieradzących sobie z niepewnością, harmonizujący dobre nastroje oraz rozpraszający smutek.

pixel