Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kamień słoneczny

( ilość produktów: 1 )

Kamień słoneczny to odmiana oligoklazu, wykazująca tzw. efekt awenturyzacji ? czyli metalicznych refleksów ? który jest wynikiem dbicia i rozproszenia promieni świetlnych od bardzo drobnych, równolegle zorientowanych, blaszkowych wrostków innych minerałów, głównie hematytu i goethytu. Najczęściej spotykanym na rynku kamieniem słonecznym do biżuterii są okazy o mieszanym ubarwieniu, składające się z różnych odcieni koloru różowego, łososiowego, złotego, pomarańczowego, brązowego, szarego i białego. Spotyka się także minerały bezbarwne z wyraźnym efektem iryzacji (tęczowego rozszczepienia światła) na oszlifowanej powierzchni. Alternatywne nazwy, pod jakimi można spotkać ten kamień to m.in.: heliolit, skaleń awenturynowy oraz kamień awenturynowy.

Minerał kamienia słonecznego należy do szerszej rodziny plagioklazów, do której zaliczamy także labradoryt. Ze względu na podobny wygląd kamień słoneczny (zwany też skaleniem awenturynowym) bywa czasem mylony z kwarcem awenturynowym. Warto w tym miejscu wyjasnić, że choć kwarc awenturynowy również cechuje się podobnymi inkluzjami o metalicznym połysku co naturalny kamień słoneczny różni się jednak od niego składem chemicznym i jest nieco twardszy.  Efekt awenturyzacji najlepiej widoczny jest na oszlifowanej powierzchni. Dlatego też kamień słoneczny do wyrobu biżuterii formuje się zwykle w polerowane kaboszony, kule gładkie lub kule fasetowane. Ze względu na stosowany szlif, perłowo-szklisty połysk oraz migotliwe refleksy świetlne o barwach: złotej, pomarańczowej, czerwonej, a niekiedy taże zielonej i niebieskiej kamień słoneczny w biżuterii należy do półfabrykatów wpisujących się raczej w styl elegancki. Biżuteria z kamieniem słonecznym pięknie prezentuje się zarówno w oprawie w kolorze jasnego srebra, jak i w połączeniu z półfabrykatami o odcieniu srebra oksydowanego (?postarzanego?), sprawiającego wrażenie, iż skomponowana biżuteria ?ma swoją historię" Jeśli masz ochotę sprawić sobie efektowny biżuteryjny zestaw na wyjątkowe okazje lub podarować komuś gustowny prezent, spróbuj połączyć kamień słoneczny w bransoletce o odcieniu brudnego różu, brązu czy szarości ze stalą chirurgiczną, labladorytem i kulami gładkiego hematytu w kolorze srebrnym lub czarnym. Możesz także pokusić się, aby go zestawić z łańcuszkami oraz szarymi czy brązowymi rzemieniami. Stworzysz w ten sposób modną bransoletkę łączącą w sobie elementy skórzane, metalowe z kamieniem szlachetnym.
Jeśli natomiast posiadasz ten kamień o ciepłym, złotoróżowym i różowołososiowym zabarwieniu, polecamy Ci wersję z półfabrykatami w kolorze antycznego złota lub KC Gold. Spójrz, jak spektakularnie mógłby wyglądać Twój słoneczny kamień nawleczony na drut pamięciowy w zestawieniu z połyskującymi koralikami Firepolish
A może to Ty podzielisz się z nami swoim pomysłem na wykorzystanie kamienia słonecznego  :) Czekamy na Twoje propozycje!

pixel