Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Labradoryt

( ilość produktów: 1 )

Labradoryt jest minerałem o nietuzinkowej urodzie. Swoją wyjątkową pozycję wśród innych kamieni jubilerskich zawdzięcza zjawisku pleochroizmu, czyli gry barw w wyniku polaryzacji światła przechodzącego przez wewnętrzną strukturę kamienia. W zależności od kąta, pod jakim się ustawi, mieni się on blaskiem o odcieniu niebieskim, fioletowym, zielonym, złotym, czerwonym, a nawet purpurowym. Nie jest ważne, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z rękodziełem, czy też masz już na swoim koncie zaawansowane projekty, ten minerał na pewno będzie doskonałym wyborem. Jest on sam w sobie tak zjawiskowy, że bizuteria, której jest częścią po prostu musi się udać!

Nazwa pochodzi od półwyspu Labrador w prowincji Quebec (Kanada), gdzie jako minerał został odkryty i opisany. Kamień naturalny labradoryt przeświecający, o barwie szarej bądź żółtawej należy do grupy plagioklazów - tej samej, z której wywodzi się kamień słoneczny (inaczej skaleń awenturynowy). Cechą, która najbardziej go charakteryzuje  to tzw. labradoryzacja (inaczej labradorescencja, awenturyzacja) ? wielobarwne skrzenie na skutek rozproszenia światła odbijającego się od licznych wrostków innych minerałów ? najczęściej magnetytu i hematytu, ale także rutylu magnetytu, tytanitu, czy miedzi. 

Optymalną migotliwość uzyskuje poprzez oszlifowanie pod odpowiednim kątem względem inkluzji. Użyty do bransoletek czy też naszyjników często ma formę kul o fasetowanej powierzchni, która dodatkowo załamuje światło. Najbardziej efektownie prezentuje się jednak w postaci wypukłych kaboszonów. Dlatego też tak chętnie jest wykorzystywany w technice sutasz, a także w połączeniu ze ściegiem koralikowym. Można powiedzieć, że jest kamieniem wręcz stworzonym do oprawy.
 
Jeśli wolisz wykorzystać go właśnie do bransoletek, też mamy dla Ciebie niebanalne propozycje. Spróbuj swoich sił tworząc połyskliwą mieszankę w postaci tego kamienia plus opalu, szare kociego oka lub ciemnej cyrkonii. A może wolisz bardziej stonowane rozwiązania?  - jeśli tak, możesz śmiało zestawić go także z kwarcem, ametystem i prehnitem.
 
Puść wodze fantazji, a kamień odwdzięczy Ci się ciesząc Twoje oko i przyciągając uwagę osób z Twojego otoczenia. Wcale nie musisz być mistrzem rękodzieła, by stworzyć dla siebie lub bliskiej Ci osoby coś niepowtarzalnego. Nawet używając w prosty sposób kulki z labradorytu na gumce uzyskasz elegancką ozdobę, która na pewno nie pozostanie niezauważona.
 
Gdy już skończysz swoje bizuteryjne dzieło, przygotuj dla niego odpowiednie pudełko do przechowywania, gdyż jako minerał jest dość kruchy (twardość 6,0-6,5 w skali Mohsa), dlatego lepiej jest uszykować osobny pojemnik, który ochroni go przed ukruszeniem czy zarysowaniem.

pixel