Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Awenturyn

( ilość produktów: 12 )

Awenturyn jest nieprzezroczystą, ziarnistą odmianą kwarcu o charakterystycznej migotliwości. Swoją nazwę minerał ten uzyskał z włoskiego ?per aventura? (tł. ?przez przypadek?). Terminem tym określono mieniące się szkło otrzymane poprzez omyłkowe wsypanie do niego opiłków miedzi w słynnej weneckiej hucie szkła w Murano, zanim jeszcze awenturyn został odkryty. Najczęściej wykorzystywanym awenturynem do biżuterii jest ten o głębokiej, ciemnozielonej barwie. Odcień ten powstaje dzięki wrostkom miki chromowej (fuchsytu). Można się jednak natknąć także na awenturyn o zabarwieniu czerwonobrunatnym (wtrącenia hematytu), brązowym (pirytu), zielonkawobrązowym (goethytu). Rzadziej spotykanymi okazami są niebieskawobiałe (inkluzje dumortierytu), niebieskawozielone oraz pomarańczowe (dodatki innych minerałów). W Tybecie kamień awenturynu znany był też pod nazwą: leonit.

Awenturyn

Minerał Awenturyn, zwany także kwarcem awenturynowym, jest znanym i cenionym już od starożytnosci materiałem zdobniczym. W różnych kulturach na świecie wykorzystywano go do bransoletek, naszyjników, rzeźbionych figurek, a także do zdobienia posągów. Wierzono, że  kamień posiada magiczne właściwości lecznicze, szczególnie jeśli chodzi o wyostrzenie wzroku oraz ?widzenia wewnętrznego?. Minerał ten miał też równoważyć emocje i korzystnie wpływać na czakrę serca, przez co uznawano go za kamień miłości. Dlatego też tak chętnie sięgano po naturalny awenturyn do wyrobu biżuterii, w tym do wykonywania pierścieni symbolizujących oddanie.
 
Obecnie awenturyn wytwarza się również sztucznie przez dodanie do stopionej masy szklanej łusek miedzi. Co ciekawe imitacja tego kamienia pojawiła się zanim został on oficjalnie ?odkryty? w nowożytnej nauce. Wyrób szklany nazwano awenturynem, a gdy badano i klasyfikowano kamień, nadano mu podobną nazwę. Z tego samego źródła pochodzi także pojęcie ?awenturyzacja? oznaczające świetliste migotanie wywołane rozproszeniem i odbiciem promieni świetlnych od drobinek różnych minerałów w macierzystym materiale (zarówno pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego). Nowoczesną wersję szkła awenturynowego znamy (i kochamy!) pod nazwami: Noc Kairu, Szmaragd Nilu i Piasek Pustyni.
 
Tak, jak starożytni artyści z upodobaniem stosujący awenturyn w biżuterii, tak i my Superhandmadowcy w dzisiejszych czasach zachwyceni jesteśmy jego pięknem. W naszych rękodzielniczych pracach szczególnie lubimy wykorzystywać awenturyn do bransoletek na gumce, makramowych czy z drutu jubilerskiego, do kolczyków z wisiorkami w kształcie fasetowanych kropelek, czy też do ślicznych i modnych ostatnio supełkowanych naszyjników.  Możliwości jest naprawdę wiele! W pasart.pl znajdziesz zarówno awenturyn błyszczący, jak i matowy, o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Upolujesz u nas awenturynowe korale, rzeźbione wisiorki, a nawet awenturyn modułowy - czyli w kształcie oponek z dużym otworem. Tylko od Ciebie zależy, co z nich stworzysz. A gdy już Twoje dzieło będzie gotowe, nie zapomnij pochwalić się nim na naszym Facebooku.

:)

pixel