Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kółeczka montażowe

( ilość produktów: 17 )

Kółka do biżuterii to bazowe akcesoria znajdujące się w warsztacie każdego rękodzielnika. Biorą udział w tak podstawowych czynnościach przy tworzeniu biżuterii, jak łącznie elementów, przyłączanie dodatkowych modułów (kółeczka do bransoletek), mogą też z powodzeniem pełnić funkcję uchwytu do zawieszki, którą finalnie przyczepiamy do biżuterii. Najpopularniejsze z nich to otwarte, zamknięte i w formie sprężynek.

Kółeczka w chainmaille

Techniką rękodzielniczą, w której kółeczka montażowe stanowią absolutny niezbędnik jest chainmaille. Słowo chainmaill znaczy tyle co kolczuga. A sploty i techniki wykorzystywane w tej technice to sploty, które wykorzystuje się również do robienia kolczug. Technika chainmaille polega na łączeniu i splataniu ze sobą kółek otwartych w proste lub wyrafinowane formy. Techniką chainmaille wykonujemy zarówno naszyjnik i bransoletki jak i kolczyki czy zawieszki.

Do czego służą kółka?

Kółka montażowe służą do podczepiania, zaczepiania, łączenia, zawieszania i wszelkich innych czynności, które służą łączeniu elementów biżuterii. Można powiedzieć, że produkty te są spoiwem biżuterii. Te do bransoletek czy do naszyjników pomogą nam łączyć zawieszki oraz karabińczyki jubilerskie i inne jubilerskie zapięcia ze sobą. Natomiast te do zawieszek służą też jako uchwyty, na których mocować możemy koraliki czy kamienie i podwieszać potem na bazę naszyjnika lub bransoletki. Za ich pomocą łączymy w kolczykach bigle zamknięte z ozdobną, wiszącą częścią kolczyka. Możemy zakładać na nie łapaczki, łączyć nimi szpilki jubilerskie w postaci haczyków a także łączyć fragmenty łańcuszków. Kółeczka są niezbędne do wykonywania biżuterii w technice chainmaille, polegającej na pracowitym splataniu pojedynczych ogniw w większe formy. Jest to bardzo stara technika wykorzystywana od tysięcy lat do tworzenia kolczug i biżuterii. Z ich pomocą techniką chainmaille możemy stworzyć niezwykłe bransoletki, naszyjniki, niekonwencjonalne zawieszki czy kolczyki. Biżuterię chainmaille wykonujemy z kółek, które zaplatamy i zakładamy w różne sploty, wzory i konfiguracje. Najpopularniejsze wzory łączenia kółek montażowych to wzór europejski 4w1 lub 8w1, aura, odwrócona aura, wzór perski, bizantyjski, w stylu japońskim i kilka innych. Biżuteria chainmaille jest w głównej mierze biżuterią metalową. Koraliki czy minerały stanowią w niej dodatki. Główną rolę w biżuterii wykonanej techniką chainmaille grają kółeczka montażowe. W tworzeniu biżuterii tą metodą można ich używać w różnych kolorach w jednym projekcie.

Rodzaje kółeczek do biżuterii

Możemy podzielić na kółka otwarte, zamknięte i sprężynki. Otwarte możemy rozchylić za pomocą szczypców jubilerskich, założyć na kółko wybrany element i z powrotem zamknąć. Zamknięte na cały obwodzie są ciągłe, nie maja miejsca przecięcia drutu. Sprężynki zaś to okrągłe elementy, na które możemy zakładać drobne akcesoria do rękodzieła. Mają różną średnicę. Wynosi ona od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Są także wytwarzane z różnej grubości drutów. Wykonane są ze stali chirurgicznej, miedzi, żelaza oraz ze stopów metali o różnym składzie. Skład stopu decyduje o kolorze metalu z niego wykonanego. Najczęściej są w kolorach srebrnym, srebrnym oksydowanym, złotym, odcieniu złota kc gold a także w kolorze mosiądzu i miedzi.

pixel