Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Łapaczki

( ilość produktów: 10 )

Łapaczki jubilerskie to często kluczowe półfabrykaty przy wyrobie biżuterii. To elementy wykonane z metalu, które służą do zakończenia pracy. W biżuterii łączą się z zapięciami naszyjników, bransoletek i z biglem kolczyka. Można łączyć je bezpośrednio do zapięcia lub za pomocą kółek montażowych. Do łapaczki, która jest zakończeniem naszyjnika lub bransoletki możemy także przymocować łańcuszek regulacyjny. Łapaczki stosujemy do biżuterii wykonanej na bazie linki jubilerskiej, żyłki lub nici czy sznurka jubilerskiego o takich wymiarach, które przejdą przez średnicę oczka. Przy montażu, niezbędna jest kuleczka zaciskowa. Omawiane produkty są chętnie stosowane zarówno przez początkujących rękodzielników jak i tych z wieloletnim stażem.

Łapaczki to niewielkich rozmiarów metalowe elementy, które wykorzystywane są do zakończania naszyjników lub bransoletek. Czasem wykorzystuje się je do konstrukcji kolczyków. Produkt ten składa się z dwóch misek, które po połączeniu przypominają muszlę. Przeważnie używa się ich w połączeniem z taki produktami jak żyłki, linki, nici czy cienkiego sznurka jubilerskiego zakończonych węzełkiem. Na koniec każdego z wymienionych nośników zakładamy łapaczkę i kulką zaciskową. Kulkę mocno zaciskamy szczypcami jubilerskimi płaskimi, a następnie zakładamy na kulkę i zamykamy ją. Najlepiej zrobić to jednym zdecydowanym ruchem, żeby ta prosto się zamknęła. Zdarza się, że kulka zaciskowa nie jest zakładana pod łapaczkę. Dzieje się tak wówczas, gdy przez nią przekładany jest odpowiedniej grubości sznurek do bransoletek. Wtedy wystarczy zawiązać na sznurku supeł lub dwa i łapaczkę zamykamy na supełku. Końcówka, czy to zakończona kulką zaciskową czy supełkiem wykonanym ze sznurka nie może wysunąć się przez oczko. Najmocniejsze i najtrwalsze to te, których obie miseczki zakończone są uchwytem. Przy ręcznej pracy nad biżuterią należy pamiętać o tym, że wszystkie metalowe dodatki powinny być wykonane z metalu w tym samym kolorze.

Łapaczki do biżuterii dzielimy na męskie i żeńskie lub zgodnie z żartobliwym żargonem rękodzielników na "chłopców" i "dziewczyny". Te do linek jubilerskich różnią się od siebie rodzajem oczka, które jednocześni jest miejscem łączenia z zapięciem czy łańcuszkiem regulacyjnym. W łapaczkach żeńskich (tzw. "dziewczynkach") końcówka z oczkiem jest nieruchoma, więc zapięcie przeważnie trzeba mocować dodatkowo za pomocą ogniwka lub kółka montażowego. Natomiast w łapaczkach męskich (tzw. "chłopczykach") oczko jest ruchome, domykamy je na końcu pracy, więc zapięcie możemy umocować bezpośrednio do niego. Możemy również podzielić je ze względu na kolor metalu z jakiego zostały wykonane.

Łapaczki do linek jubilerskich są metalowymi elementami do wyrobu biżuterii. Mogą być wykonane ze stopów metali nieszlachetnych, z miedzi, z cyny, z mosiądzu, ale też ze srebra czy ze złota. Te z metali nieszlachetnych często mają barwy przypominające metale szlachetne. I tak możemy kupić je w kolorze srebra, w kolorze złota czy w kolorze mosiądzu, który bywa zwyczajowo nazywany złotem antycznym i żółtą miedzią.

pixel