Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bigle do kolczyków

( ilość produktów: 41 )

Są jednymi z najbardziej popularnych elementów do biżuterii. Wsród bigli wykorzystywanych do produkcji kolczyków najczęściej wyróżniamy angielskie, otwarte i zamknięte. Angielskie to jeden z najbardziej eleganckich i wytwornych rodzajów. Jego cechą charakterystyczną jest zapięcie oraz sposób umieszczenia na nim ozdobnej części. Przy zapinaniu go usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, które da nam sygnał, że ozdoba jest bezpiecznie umiejscowiona i nie wysunie się z ucha. Zwane są czasem zatrzaskowymi. Otwarte są wykończeniem całego projektu i mogą tak samo podnieść jego walory estetyczne jak i im zaszkodzić. Dlatego ważne jest, by były odpowiednio dobrane i stanowiły integralną część zarówno pod względem estetycznym, kolorystycznym jak i kompozycyjnym. Dolna część tego rodzaju zakończona jest oczkiem, które łatwo otwiera się i zamyka przy pomocy narzędzi jubilerskich. Do niego mocujemy cały ornament. Bigle te mogą być udekorowane niewielką kuleczką lub sprężynką w takim samym kolorze metalu jak cały element. Zamknięte posiadają mechanizm pozwalający na zamknięcie lub taką konstrukcję wyprofilowanego drutu, która pozwala zamknąć bigiel przełożony przez ucho. Mogą być gładkie bez żadnych dodatków. Mogą też być ozdobione małą kulką. Kuleczka, poza motywem zdobniczym pozwala zatrzymać wiszącą część na miejscu i zapobiec jego wysunięciu przy zakładaniu lub zdejmowaniu. Elementy te nazywane są czasem typem z pętelką gdyż wyglądem rzeczywiście przypominają nieco pętelkę. Proste bigle dzięki swojej formie, nie odbierają kolczykom blasku i pozwalają na wyeksponowanie ich wdzięku.

Bigle angielskie służą do wyrobu eleganckich i stylowych kolczyków. Składają się z trzech części: sztyftu, hokeja i bazy. Sztyft jest częścią, którą przekładamy przez ucho. Hokej to ruchoma część angielskiego typu, którą zamykamy lub odpinamy całość. Hokej jest przymocowany do bazy małym zawiasem. Na dole znajduje się oczko, do którego można przymocować dowolną część dekoracyjną. Można na przykład na kółku montażowym umieścić kryształ Swarovskiego czy inna zawieszkę i podczepić do dolnej części. Można też do oczka podczepić łańcuszek i na końcu łańcuszka doczepić ornament. Pomysłów na wykorzystanie tak dobrze zaprojektowanego i wyglądającego elementu jest wiele. Daje to dużo możliwości osobie projektującej biżuterię. Ten rodzaj uchwytów jest bardzo wygodny  i stabilny w użytkowaniu. Są bardzo eleganckie i wygodne zarówno jeśli chodzi o ich zakładanie, jak i noszenie. Prezentują się niezwykle gustownie zarówno w kolczykach zakładanych do strojów wieczorowych, biznesowych ale także do codziennych stylizacji. Są wymarzone dla kobiety, która dobiera dodatki ze smakiem, dla kobiety modnej i wytwornej.

Rodzaje bigli angielskich:
*klasyczne - to składające się z trzech charakterystycznych dla siebie części, czyli, sztyftu, hokeja i bazy. Taka budowa elementu daje gwarancję, że kolczyk będzie stabilnie umieszczony w uchu. Będą dobrze wyglądały w towarzystwie kamieni i minerałów a także pereł naturalnych czy szklanych. Ich elegancja i klasa są ponadczasowe.
*ozdobne - budowa jak w klasycznym. Z przodu umieszczone są świecidełka, które nadają charakter całemu kolczykowi. Mogą mieć różne kształty (kokardka, liść, kwiatek, figura geometryczna), mogą być dodatkowo upiększone cyrkoniami lub ornamentem na metalu.

Materiały z jakich są wykonane:
Wykonywane są z metalu. Zazwyczaj są to stopy metali o różnej zawartości poszczególnych pierwiastków. Daje to możliwość dostosowania twardości stopu do końcowego przeznaczenia wykonanego z niego półfabrykatu. Te w kolorze srebra będą uniwersalną i elegancką bazą, które stanowić będą ozdobę kobiety ceniącej sobie szyk i wygodę.

Bigle otwarte to najbardziej popularne, metalowe półprodukty do wytwarzania kolczyków. Ich kształt został zaprojektowany w taki sposób, by z łatwością utrzymać ozdobę w uchu. Posiadają one także oczko, do którego mocujemy moduł. Może go stanowić kryształ Swarovskiego, koraliki w kształcie kulek, mogą to być także wiszące łańcuszki do biżuterii lub każdy inny kreatywny pomysł na wykonanie kolczyka jaki przyjdzie nam do głowy. Do mocowania zawieszek Swarovskiego lub minerałów mają na końcu specjalny uchwyt, który należy delikatnie zacisnąć szczypcami jubilerskimi w celu stabilnego umocowania minerału do elementy. Praktyczna rada: zaciskając je na krysztale Swarovskeigo lepiej zrobić to przez miękka szmatkę, którą bądź owiniemy metalowe części narzędzi jubilerskich bądź przyłożymy do ozdoby w miejscu zaciskania. W zależności od długości tej części bigla otwartego, którą wkładamy do ucha możemy z tyłu ucha założyć na bigiel zatyczkę popularnie zwaną barankiem. Ma ona na celu zapobieganie wysunięcia się ozdoby z ucha przy intensywnym poruszaniu się, jak na przykład podczas uprawiania sportu czy podczas tańca.

Rodzaje:
Można podzielić je na proste, ozdobione kulką i/lub sprężynką oraz specjalnego przeznaczenia. Proste to takie bez dodatkowych efektów. Na całej długości bigiel jest odpowiednio wyprofilowanym drutem w jednym rozmiarze zakończonym oczkiem do mocowania ozdobnej części. Mogą mieć założoną kuleczkę lub sprężynkę. Są także takie mające jednocześnie i kulką i sprężynką. Natomiast te specjalnego przeznaczenia do mocowania kryształów Swarovskiego lub innych kamieni jubilerskich. Wykonane są zazwyczaj ze srebra o różnej wielkości jego próby.Im wyższa próba srebra tym bigiel zawiera w sobie więcej czystego srebra, ale jest też bardziej miękki. Inną oś podziału może stanowić metal, z którego zostały wykonane. Metal ma także wpływa na kolor. Najpopularniejsze kolory to kolor srebrny, kolor złoty oraz kolor miedziany

Z czego są zrobione:
Zrobione są najczęściej ze stopów metali. Mogą być to stopy metali szlachetnych z nieszlachetnymi lub stopy metali nieszlachetnych.

Bigle zamknięte to metalowe półfabrykaty do wyrobu biżuterii, które stanowią bazę. Są bardzo wygodnym i często używanym rodzajem. Dzięki zamykanej konstrukcji są bezpieczne, uniemożliwiające wysunięcie się z ucha. Ich niewątpliwa zaletą jest też dobra cena. Do zamocowania części ozdobnej nie potrzebujemy zastosowania narzędzi jubilerskich. Po prostu nakładamy na bigiel i zapinamy go. Stanowią dobry komponent do kolczyków dla dzieci. A to dzięki temu, że mają bezpieczne zapięcie i są lekkie, bo wykonane zazwyczaj z cieńszego niż drutu. Ich kształt został tak zaprojektowany, by utrzymanie w uchu nie stanowiło żadnego problemu. Do zamkniętych możemy przymocować na dole kółeczko montażowe, które będzie stanowiło podstawę części wiszącej. Do kółka możemy wówczas przymocować kolorowe koraliki wykonane z różnych materiałów, jak szkło, akryl, zamsz czy kamienie naturalne. Możemy też zawiązać na kółku kolorowe sznurki jubilerskie, a na nich umieścić koraliki drobne lub koraliki toho. Pomysłów na wykorzystanie ich jest całe mnóstwo, należy tylko pozwolić puścić wodze fantazji i zrealizować swój artystyczny projekt.

Rodzaje bigli:
Możemy je podzielić na proste i ozdobione kulką, zamknięte proste, czyli tak zwane pętelki to takie bez dodatkowych ozdób. Na całej długości produkt jest odpowiednio wyprofilowanym drutem w jednym rozmiarze zakończonym zapięciem w postaci haczyka. Do zamkniętych prostych zaliczamy, nieczęsto spotykane rybki zapinane. Te elementy mogą także przybrać formę koła. Te z kulką to takie, na których umieszczona kulka przeciwdziała zbytniemu przesuwaniu się części ozdobnej kolczyka podczas zakładania lub zdejmowania biżuterii. Można je też podzielić ze względu na metal z jakiego są wykonane. Ze względu na to, że zakładane są bezpośrednio do ucha wykonuje się z materiałów antyalergicznych. Jednak dla osób o szczególnie wrażliwej skórze poleca się srebrne. Produkowane są z różnej grubości drutu. Zrobione są ze stopów metali. Mogą być to stopy metali szlachetnych z nieszlachetnymi lub stopy metali nieszlachetnych.

pixel