• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Narzędzia do tworzenia biżuterii

Szczypce tnące służą do cięcia metalowego drutu, a szczypcami płaskimi, półpłaskimi oraz okrągłymi (bocianami) możemy zginać drut z metalu, mocować metalowe elementy, domykać elementy takie jak łapaczki, koszyczki pierścionków czy broszek. Szczypce jubilerskie do robienia biżuterii służą też do tak precyzyjnych czynności jak wyciąganie linki zaklinowanej wewnątrz koralika czy przekładki. Mogą ponadto służyć do usunięcia (poprzez zgniecenie) niepożądanych koralików w sznurze korali. By jednak w zadowalający sposób pełniły swą funkcję muszą być dobrej jakości. Dlatego przed ich zakupem warto jest sprawdzić najważniejsze elementy i cechy: szczęki, przegub, okładzinę rękojeści i materiał z którego je wykonano. Kupując używany produkt trzeba liczyć się z tym, jego jakość może być gorsza niż nowego. Przybory bowiem dopasowują się do stylu pracy rękodzielnika, zatem delikatne wyżłobienia w używanych narzędziach, mogą być przeszkodą do udanej pracy. Równie dobrze jest przeczytać opinie innych użytkowników na temat danego produktu. Poszczególne opinie zamieszczane są pod opisem każdego produktu. Najpopularniejszymi narzędziami są bociany. To za ich pomocą wykonujemy podstawowe czynności przy wyrobie biżuterii.

Rodzaje przyborów jubilerskich

Istnieje wiele rodzajów tych przyrządów. Jednak najbardziej popularne i przydatne są różnego rodzaju jubilerskie cążki, dlatego też skupimy się tutaj na opisaniu różnego ich rodzaju.
*szczypce bociany - występują w różnych odmianach: są bociany okrągłe, proste, zaciskowe, wygięte. Zagięcie końcówek umożliwia jeszcze bardziej precyzyjną pracę, jak zacieśnianie różnego rodzaju sprężynek, podwijanie czy ukrywanie zakończeń drutu, otwieranie i zamykanie kółeczek montażowych. Bociany mogą być moletowane (z bieżnikowanymi ząbkami) lub niemoletowane (płaskie, gładkie, bez ząbków).Szczypcami typu bociany z okrągłymi końcówkami możemy wykonać różnego typu kółka, zaokrąglenia, oczka i sprężynki. Mogą one być w różnych rozmiarach, gdyż stożek szczypiec ma średnicę zmniejszającą się ku ich szczytowi . Nazwa ich pochodzi z angielskiego round-nosed pliers. Bociany wykorzystujemy także do formowania drutu, przytrzymywania go, otwierania i zamykania ogniwek łańcuszka bądź zwykłych ogniwek.
*szczypce tnące - służą do przecinania drutów czy linek jubilerskich. Mają ostro zakończone, wyprofilowane stalowe końcówki.
*szczypce 3w1 – to takie, które łączą w sobie funkcjonalność kilku typów naraz: szczypiec tnących, okrągłych bocianów i szczypiec do zaciskania.
Obcęgi jubilerskie możemy podzielić także ze względu na mechanizm ich działania:
- mechanizm działania przez blaszki powrotne
- mechanizm działania przez sprężynkę

Materiały z jakich są wykonane:
Te produkty wykonane są z mocnych, twardych i odpornych stopów metali. Często mają zabezpieczające, gumowe rączki, które zwiększają komfort pracy poprzez zapobieganie ślizganiu się przyrządów w rękach. Osłonki do trzymania są wykonane z gumy, gumy domieszkowanej polimerami lub pianki poliuretanowej. Są w różnych kolorach.

Narzędzia jubilerskie

Narzędzia to szeroka gama przyrządów do pracy. Są podstawowym wyposażeniem warsztatu rękodzielnika niezależnie od techniki jaką się posługuje. Osoby samodzielnie wykonujące biżuterię najczęściej posługują się różnego rodzaju szczypcami. Przy ich  pomocy możemy wykonać takie czynności jak przecinanie drutów, linek, docinanie szpilek czy haczyków jubilerskich, domykanie elementów takich np. jak łapaczki czy kółeczka montażowe. Szczypcami możemy także zacisnąć na nośniku kulki zaciskowe czy stopery. Możemy także wykonać z drutu lub na końcu haczyka jubilerskiego oczko. Do każdej z tych czynności używamy innych narzędzi do biżuterii. Odpowiedni dobór produktu do wykonywanej przez rękodzielnika czynności wymaga niemałego kunsztu i doświadczenia. Obcążki, bociany i długie pęsety są bardzo wygodnymi i uniwersalnymi przyrządami. Ich ergonomia i wszechstronność znana jest miłośnikom handmade.

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
1 - 4 z 4
Sortuj wg:
strona: z 1