• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Czeska marka Pega ma w swojej ofercie sznurki, cieszące się doskonałą opinią wśród zwolenniczek handmade, zwłaszcza specjalizujących się w biżuterii sutasz.
 
Biżuteria nietypowa, często z akcentami orientalnymi, bywa stonowana, wytworna lub bardzo kolorowa, zabawna. Podstawowym materiałem do wyrobu sutaszu są płaskie sznurki dedykowane tylko tej technice. Wysoką jakość wyrobu zapewni sznurek pega, oferowany w kilku rodzajach:
 
- ze sztucznego jedwabiu – wiskoza 100% – z lekkim połyskiem, dosyć miękki, bardzo układny. Nadaje się do prac misternych, z licznymi zawijasami, np. do kolczyków. Łatwo łączy się z innymi sztywniejszymi sznurkami np. metalizowanymi, co pozwala też usztywnić  pracę.
Ich szerokość wynosi 3mm. Oplot jest w kształcie ścisłej jodełki, dzięki czemu się nie rozchodzi przy łukach i przy wkłuwaniu igły, a rdzeń składa się z kilku nitek w tym samym kolorze. Poza tym trzeba też zwracać uwagę na prawą i lewą stronę sutaszu i nie odwracać podczas pracy. Warto przechowywać je nawinięte na szpulę, ponieważ łatwo ulegają zgnieceniu, ale zaletą jest też to że można je prasować.
  
wiskozowy łączony z acetatem, zachowuje wszystkie właściwości tego wiskozowego, ale jest sztywniejszy. Ten jest numerem jeden wśród sutaszystek, zwłaszcza początkujących. Nie wyślizguje się spod palców, łatwo się prowadzi i wygina, co dla wykonujących bez doświadczenia jest wielką zaletą. Uwaga: rdzeń jest w innym kolorze niż oplot i raczej nie należy go prasować bo może stracić swoją mięsistość.

- metalizowany - to bawełna lub wiskoza łączona z włóknem kawowym. Te sznurki przepięknie się mienią, utrzymują formę i nadają się do wyrobów ażurowych. Występują w różnych wielkościach, od 2 do 6mm w kolorze srebrnym i złotym. Ma oplot wykonany z przędzy metalizowanej. Przędza ta jest dosyć sztywna i przy szyciu należy uważać, by nie wypchnąć z oplotu nitki. Na pewno przyda się cienka, giętka igła, za pomocą której będzie łatwiej, szybciej i relaksacyjnie.
  
skręcony - używany jest głównie do ozdabiania i wykończania biżuterii sutaszowej a także jako baza do wisiorków i bransoletek. Latwo je dobrać kolorystycznie, bo ich gama współgra z gamą sznurków wiskozowych. Oplot i rdzeń w różnych kolorach. Grubości od 2 do 6,5mm 
Reasumując: Ze względu na swą jakość zasługuje na szerokie stosowanie w rękodzielnictwie, szczególnie wśród rozpoczynających swoją przygodę w tworzeniu biżuterii niebanalnej, wymagającej  starannego doboru materiałów i perfekcyjnego wykonania.
 

Sznurek PEGA™

Sutasz pega na półce nie oddaje swej magii i  wydaje się podobny do innych sznurków tego typu. Magicznym staje dopiero w połączeniu ze zmysłem i kunsztem wykonującego. Jest miękki i plastyczny zwłaszcza ten wiskozowy, a jego oplot składa się z nici w tym samym kolorze co rdzeń. Dopiero przy pracy z nim, można odczuć, jak ważny jest odpowiedni dobór materiału, który po zszyciu będzie równo się układał. Sznurek pega do sutaszu wiskozowo-poliestrowy jest nieco sztywniejszy, bardziej mięsisty, idealny do ażurowych konstrukcji.