• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Sznurki do sutaszu

Dobre produkty to podstawa pracy nad biżuterią w technice soutache.  Za autorkę tej techniki uznaje się Dori Csengeri, która jako pierwsza użyła sznurków do wojskowych szamerunków, jako bazy do robienia biżuterii metodą ich zszywania. Sutasz to z francuskiego „soutache”,  oznaczający splot lub warkocz.

Sznureczki to podstawowy materiał do tworzenia w technice sutaszu. Najpopularniejszy to ten z charakterystycznym rowkiem pośrodku, (dwukanałowy) pozwalającym równe prowadzenie ściegu co bardzo ułatwia pracę początkującym. Można je kupić w różnych gatunkach i kolorach. Na pewno na uwagę zasługuje ten marki Pega - czeskiej, renomowanej firmy z wieloletnią tradycją. Mają gęstą jodełkę o mocnym, sprężystym splocie.

Przy oplataniu, naciąganiu i wyginaniu nie rozciągają się, zachowując jednakową formę w całej pracy. Pracując ze sznurkami, trzeba zwrócić uwagę czy zszywamy je na właściwej stronie, ponieważ mają one "prawą" i "lewą". Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, praca będzie miala różne odcienie, ponieważ splot z każdej strony układa się w innym kierunku.

Satynowy jest kolejnym sznurkiem spotykanym w sutaszu. Jednokanałowy bez usztywnienia w środku. Jest miękki i plastyczny z ładną poświatą, jednak praca z nim wymaga więcej cierpliwości i wprawy.

I trzeci to sznureczek skręcany, jednokanałowy używany z wyczuciem głównie do delikatnego ozdabiania prac w biżuterii.

Produkty to tej techniki dostępne są w wielu kolorach, których łączenie pozostaje w wyobraźni tworzących biżuterię sutasz. Biżuteria wykonywana jest techniką haftu soutache. Polega ona na zszywaniu (nie klejeniu) ze sobą sznurków w wybranych kolorach za pomocą igły i nitki. Nić powinna być bardzo cienka. Mogą to być nici monofilowe (przezroczyste) lub nici nylonowe o grubości 0,1mm dostępne w różnych kolorach. Można ją dopasować do koloru sutaszu.

Co jest potrzebne poza sznurkami do wykonania biżuterii?

Igły to kolejny ważny element. Taka igła powinna być cienka, długa i elastyczna. Taka, która przechodzi łatwo przez otwór koralika, a także nie haczy sznurków. Poza igłą i nićmi potrzebne będą koraliki TOHO lub kamienie z dziurkami w różnych rozmiarach. Kluczową rolę odgrywają również kaboszony, które się obszywa. Ważne jest, aby koraliki drobne, z których powstają ramki lub rzędy były równej wielkości, inaczej będą się zatapiały tworząc wybrzuszenia, co zakłóci wygląd biżuterii. Kamienie naturalne błyszczące lub matowe oplecione wyglądają zjawiskowo i są dopasowywane w zależności od charakteru biżuterii. Oprócz wymienionych elementów, do tworzenia potrzebny będzie filc do podklejenia całości oraz klej do biżuterii

Technika Sutasz nie jest łatwą techniką. To paca dla ludzi kreatywnych, cierpliwych i z wyobraźnią, jednak jeśli rozpoczniemy od prac najprostszych, każda następna wyda się dużo łatwiejsza. Warto nie zaczynać więc od dużego naszyjnika czy bransoletki a od łatwiejszej biżuterii. Na przykład od kolczyków w kształcie omegi czy prostej bransoletki, gdzie sznurkiem są obszyte koraliki w kształcie kulki. 

Sznurki do sutaszu

Sutasz to kolorowa, niezwykle dekoracyjna biżuteria, sutasz to także technika handmade. Ale nie tylko, potocznie tą nazwą określany jest też sznurek, który w tej technice wiedzie prym. Niezwykle plastyczne sznurki do sutaszu mają charakterystyczny rowek pośrodku ułatwiający równe ich prowadzenie, zwłaszcza dla początkujących. Produkt ten pozwala się dobrze łączyć z kamieniami o rożnych kształtach zarówno naturalnymi jak i sztucznymi oraz z koralikami najlepiej równej wielkości np. TOHO i Firepolish. Biżuteria wykonana techniką soutache nie należy do łatwych, jest to jednak wyzwanie dla tworców handmade z wyobraźnią, cierpliwością i kreatywnością.