• Darmowa dostawa od 119 PLN
  • 100 dni na zwrot
  • Zyski dla stałych klientów
  • Zniżki do 90%
  • Darmowe kursy

Nazwa Sutasz to przede wszystkim sznurki do sutaszu. One były pierwsze. Od  nich pochodzi nazwa biżuterii oraz techniki, w jakiej się ją wykonuje.

Sutasz to z francuskiego „soutache”,  oznaczający splot lub warkocz.
  

Sznurek sutasz to podstawowy materiał do tworzenia w technice sutaszu. Najpopularniejszy to ten z  charakterystycznym rowkiem pośrodku, (dwukanałowy) pozwalającym równe prowadzenie ściegu co  bardzo ułatwia pracę początkującym. Sznurki do sutaszu można zakupić w różnych gatunkach i kolorach. Na pewno na uwagę zasługuje sznurek Pega - czeskiej, renomowanej marki z wieloletnią tradycją. Te sznurki mają gęstą jodełkę o mocnym, sprężystym splocie.
  
Przy oplataniu, naciąganiu i wyginaniu nie rozciągają się, zachowując jednakową formę w całej pracy. Ich szerokość to około 3,08 mm

Kolejnym sznurkiem spotykanym w sutaszu jest sznurek sutasz satynowy, jednokanałowy bez usztywnienia w środku. Jest miękki i plastyczny z ładną poświatą, jednak praca z nim wymaga więcej cierpliwości i wprawy.

I trzeci – sznurek sutasz satynowy skręcany, jednokanałowy używany z wyczuciem głównie do delikatnego ozdabiania prac w biżuterii sutasz.

Sznurki to tej techniki dostępne są w wielu kolorach, których łączenie pozostaje w wyobraźni tworzących biżuterię sutasz.

Biżuteria sutasz wykonywana jest ze sznurków sutasz, techniką haftu sutasz. Polega ona na zszywaniu (nie klejeniu) ze sobą sznurków w wybranych kolorach za pomocą igły i nitki. Nić powinna być bardzo cienka. Mogą to być nici monofilowe (przezroczyste) lub nici nylonowe o grubości 0,1mm dostępna w różnych kolorach. Można ją dopasować do koloru sutaszu.

 
Igły do biżuterii sutasz to kolejny ważny element. Powinny być cienka, długa i elastyczne, które przechodzą łatwo przez otwór koralika.

Poza igłą i nićmi potrzebne będą koraliki lub kamienie z dziurkami w różnych rozmiarach.

Ważne jest, aby koraliki drobne, z których powstają ramki lub rzędy były równej wielkości, inaczej będą się zatapiały tworząc wybrzuszenia, co zakłóci wygląd biżuterii.

 
Kamienie zarówno te naturalne jak i sztuczne, błyszczące lub matowe oplecione przez sznurki do sutaszu wyglądają w biżuterii zjawiskowo i są dopasowywane w zależności od charakteru biżuterii. 

 
Oprócz wymienionych elementów, do tworzenia biżuterii sutasz potrzebny będzie filc do podklejenia całości oraz klej. 

Technika Sutasz nie jest łatwą techniką. To paca dla ludzi kreatywnych, cierpliwych i z wyobraźnią, jednak jeśli rozpoczniemy od prac najprostszych, każda następna wyda się dużo łatwiejsza. Nie zaczynajmy więc od dużego naszyjnika czy bransoletki a od łatwiejszej biżuterii typu kolczyki czy broszka. Pomocny będzie na pewno tutorial http://blog.pasart.pl/2017/04/19/sutasz-dla-poczatkujacych-krok-po-kroku-pomysl-na-recznie-robiony-prezent-dla-mamy/

który pozwoli się zapoznać krok po kroku z tą fantastyczną techniką. Powodzenia!

Sznurki do sutaszu

Sutasz to kolorowa, niezwykle dekoracyjna biżuteria, sutasz to także technika handmade i wreszcie sutasz to nazwa sznurka, który w tej technice wiedzie prym. Niezwykle plastyczne sznurki do sutaszu mają charakterystyczny rowek pośrodku ułatwiający równe ich prowadzenie, zwłaszcza dla początkujących. Sznurek sutasz pozwala się dobrze łączyć z kamieniami o rożnych kształtach zarówno naturalnymi jak i sztucznymi oraz z koralikami najlepiej równej wielkości np. TOHO i Fire polish. Biżuteria wykonana techniką sutasz nie należy do łatwych, jest to jednak wyzwanie dla tworcow handmade z wyobraźnią, cierpliwością i kreatywnością.

Filtry

Sortuj wg:

Wybierz kolor

Cena

Wybierz cenę

Cena od: Cena do:
Wielkość

Wielkość

1 - 10 z 10
Sortuj wg:
strona: z 1